A Telekom és a Digitális Tudás Akadémia támogatásával Okosdigitális program keretében telekommunikációs szakemberek tartottak előadássorozatot a mobiltelefon és internet tudatos és etikus használatáról a Vári Emil Általános Iskolában. Hét alkalommal, 282 gyerek és pedagógus vett részt a prezentációval színesített interaktív előadásokon.
Gyakorló pedagógusként és szülőként is látjuk, hogy a „Z” generációnak milyen fontos a digitális háló használata. Akár az itt eltöltött időre, az internetes tartalmakra, vagy az adatmegosztási kultúrára gondolunk. Érdemes és szükséges felhívni tanítványaink, gyermekeink figyelmét az itt megjelenő valós veszélyekre. Cél, hogy biztonságosan, egyre tudatosabban és igazán hasznosan alkalmazzák az mobiltelefonokat és az internetet.
A korábbi generációk életében jól elkülönülten létezett egy valós és egy online identitás. A mai gyerekek számára a kettő egybefonódik, a technológia csak az identitás kifejezésének eszköze. Az új médiumok hatalmas szabadságra adnak lehetőséget, ami azonban kétélű fegyver. Pozitívuma, hogy hozzájárulhat a személyiség gazdagodásához, mások megértéséhez. A szerepjátszást is lehetővé tevő anonimitás következtében olyan kérdéseket, problémákat beszélhetnek meg a gyerekek, melyekkel a valóságban egyedül maradnának. A másik, ennek ellentmondó, negatív hatás az identitásalakítás feletti kontroll csökkenése. A fiatal megjelenítheti saját ideális selfjét (önmaga egy kicsit „feltupírozott” változatát), de kiadhatja magát teljesen másnak is (ld. például nemcsere). Az interneten nem csak mi magunk, de mások is alakíthatják a rólunk megjelenő képet (a legártatlanabb esettől pl. Facebookon betaggelt fotóktól kezdve a kifejezetten rosszindulatú rágalmazásig). A technológia sajátossága az is, hogy szinte minden adat rögzített, sőt közhelyszerűen emlegetjük, hogy ami egyszer kikerül az internetre, az örökre ott marad. Emiatt tudatos és szándékos imázsunkat olykor nem csak mások, hanem saját korábbi viselkedésünk is korrumpálhatja.
A pedagógusok felé is ma már elvárásként fogalmazódik meg a digitális technológia törvényes, etikus, példamutató és hatékony használata lokális és globális szinten egyaránt. Véleményünk szerint ezen ismereteknek helye lenne a tantervben is, hiszen a gyerekek napi szinten használják ezeket az eszközöket. Nagyon sok ismeretük van a készülékekről, azok működéséről, de a kulturált és biztonságos használatról, a lehetséges veszélyekről nagyon kevés információval rendelkeznek. Ezért is ragadtuk meg a lehetőséget a programban való részvételre.
A tantestület és a diákok nevében ezúton is szeretnénk köszönetet mondani Tolmács Árpád és Majoros József Attila előadóknak önkéntes tevékenységükért.
Ivánkóné Harcsa Julianna
Gyermek- és ifjúságvédelmi felelős