2014. november 23-án a délután 15:00 órakor kezdődő Istentisztelet keretén belül a Kisvárdai Református Egyházközség Hálaadó Istentiszteletet tartott az általános iskola épületeinek teljes külső-belső rekonstrukciója, valamint a gimnázium épületének tetejére helyezett napelemes rendszer telepítése alkalmából.
Az ünnepi alkalmon Igét hirdetett Főtiszteletű Dr. Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora. A Hálaadó Istentiszteletet megtisztelte jelenlétével és köszöntőt mondott Dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere, valamint Nt. Csegei István, a Szabolcs-Beregi Református Egyházmegye esperese. Az ünnepi egyházközségi közgyűlést Nt. Százvai László gyülekezetvezető lelkipásztor nyitotta meg, majd beszámolt az elvégzett munkálatokról. A református iskola diákjai műsorral köszöntötték a zsúfolásig megtelt templomban a megjelenteket. A templomi alkalom végeztével a meghívott vendégek és az ünneplő gyülekezet átvonult a beruházások helyszínéhez, majd megtekintették a megújult iskolaépületeket.
Az épületenergetikai fejlesztés a Kisvárdai Református Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium Flórián tér 4. szám alatti (volt Egyes iskola) Általános Iskola épületein került megvalósításra.
Az épület teljes megújulásának két fő eleme volt: egy 53.574.352 Ft összegű pályázati forrásból (KEOP-4.10.0/E/12-2014-0074 „Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva”) és egy 34.200.000 Ft önerőből megvalósuló ütem. A fenntartó Kisvárdai Református Egyházközség emellett pályázatot nyújtott be a Tiszántúli Református Egyházkerület Egyházkerületi Tanácsához, mely az Oktatási Alapból az iskola felújítására 4.000.000 Ft támogatási összeget ítélt meg. A teljes beruházás összértéke így mindösszesen 91.774.352 Ft volt.
A pályázati forrásból megvalósuló beruházás 2014.06.01. és 2014.11.23. között az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg 53.574.352 Ft-ból. A projekt közvetlen célja a megújuló energia alapú energiatermelés terjesztése, ezáltal a környezeti terhelés és a szén-dioxid kibocsátás csökkentése.
A pályázati forrásból megvalósult fejlesztések:
- A pályázat keretén belül elkészült a zárófödém és a homlokzat szigetelése.
- Az épület homlokzati nyílászáróinak cseréje. A korábban beépített gerébtokos fa ablakok hőszigetelt üveggel ellátott fa mintázatú műanyag nyílászárókra lettek cserélve.
- Az iskola villamosenergia ellátásának fejlesztése napelemes rendszer kialakításával valósult meg.
Az energetikai fejlesztések által az épület hő és energia vesztesége nagymértékben csökkenni fog. Az iskola további üzemeltetése így költség-megtakarítással jár.
A projekt szemléletformáló ereje következtében – a projekt elsődleges célcsoportját képező – tanulók és intézményi alkalmazottak nyitottabbá válhatnak a megújuló energia felhasználásának irányába. A szemléletformálás erejéhez nagyban hozzájárul, hogy a közvetlen környezetükben tapasztalhatják meg a megújuló energiaforrások működését, annak előnyeit. Ezen felül az épület energetikai megújulása kedvezőbb körülményeket biztosít az épületben tartózkodóknak, megteremtve ezzel az eredményes oktatás és nevelés alapjait.
A pályázati forrásból megvalósuló épületenergetikai fejlesztéseken kívül a fenntartó Kisvárdai Református Egyházközség további elodázhatatlan felújítási munkálatokat végeztetett el, az Oktatási Alap támogatásával együtt mindösszesen 38.200.000 Ft összegből.
Külső felújítási munkálatok:
- A napelemes rendszer biztonságos kialakítása és felszerelése érdekében szükségessé vált az iskolaépület tetőhéjazatának teljes, illetve tartószerkezeteinek részleges cseréje.
- Az épület ereszcsatorna rendszerének egésze cserére került.
- Az épület előtt található park új formát öltött. A veszélyessé vált fák kivágásra kerültek. Automata öntözőrendszer került kiépítésre, gyepszőnyeges füvesítés, illetve növénytelepítés ment végbe. Fás- és lágyszárú növények egyaránt helyet kaptak a megújult parkban. Pihenőpadok, valamint új, az épület arculatához illő kültéri kandelláberek kerültek kihelyezésre a főbejárathoz vezető út mentén.
- Megújult az utcafronti kovácsoltvas kerítés is, mely immáron méltó módon hívogatja a Kisvárdai Református Általános Iskolába betérő gyermekeket és szülőket egyaránt.
- Új térkőburkolattal ellátott, megszélesített járda készült, akadálymentesített, a korábbinál sokkal kevésbé meredek lépcsőfeljáróval.
- Az épület hátsó udvarán szintezés után kb 150 m2 új udvari térkő burkolat került kialakításra.
Belső felújítási munkálatok:
- Az iskolaépület nem csak kívülről újult meg, hanem belülről is teljes mértékű átalakításon, korszerűsítésen esett át:
- Az régi épület belső burkolata teljes egészében megújult. A folyosók új hidegburkolatot kaptak. Valamennyi tanteremben, tanári szobában és igazgatóhelyettesi irodákban nagy kopásállóságú laminált padló került lerakásra. A tantermek belső falán 1,5 méter magasságban fa védőburkolat, míg a folyosókon és lépcsőházakban mindenhol téglaburkolat került felhelyezésre.
- A folyosókon, irodákban és az osztálytermekben mindenhol álmennyezet került kiépítésre.
- Az emeleti tantermek padlózata teljes statikai rekonstrukción esett át. A falazatba befúrt, önhordó vasbeton szerkezetbe ágyazott aljzatbetonozást, és szigetelést kapott.
- Megtörtént az elavult villamos és elektromos hálózat teljes körű cseréje, újrafűzése, szerelvényezése.
- A régi épület – a számítástechnikai terem kivételével - nem rendelkezett informatikai hálózattal, így az egész épület minden részletét érintő informatikai hálózat került kiépítésre. - Az épületekbe bevezetésre került a 100 Mb sávszélességű üvegszál optikai gerinc.
- Az informatikai hálózaton túl megtörtént egy későbbi kiépítést lehetővé tévő iskolarádió, riasztó- és kamerarendszer, valamint telefonhálózat előkészítése.
- A vízhálózat is átépítésre került. Megtörtént valamennyi korrodált, elhasználódott, falban, vagy falon kívül futó vízvezeték nagynyomású, műanyag vezetékekkel való kiváltása. A régi épületben egyáltalán nem volt leány wc, mosdó. A régi épület emeletén egy korábban nyitott folyosó zárttá tételével a technikai személyzet számára új öltöző és mosókonyha, míg az egykori emeleti szolgálati lakás fürdőszobájából új leány vizesblokk került kialakításra.
- Az alsós nevelőtestület számára földszinten tágas, új tanári szoba, bútorzattal együtt került kialakításra. A tanári szobához tartozik egy kis méretű, külön légterű tanári kávézó és pihenő helyiség.
- Az igazgatóhelyettesi irodák teljes mértékben megújultak. A Művészetoktatási Intézmény teljesen új igazgatói irodát kapott.
A másik energetikai beruházás keretén belül egy 24,99 kWp csúcsteljesítményű napelemes rendszer telepítése valósult meg a Kisvárdai Református Általános Iskola és Gimnázium épületére. A Kisvárdai Református Általános Iskola és Gimnázium épületének az elektromos berendezések miatt jelentős villamos-energia igénye van. Az elektromos berendezések mennyiségből adódóan a közüzemi számlákra ráfordított összeg jelentős tétel az intézmény számára. A beruházás során 91 darab napelem modul került telepítésre az iskola épületének tetőszerkezetére.
A beruházás teljes elszámolható költsége 28.014.295 Ft, amely 85 %-os támogatási intenzitással 23.812.151 Ft támogatást célzott meg az intézmény számára. A fenntartó Kisvárdai Református Egyházközség azonban pályázatot nyújtott be az Európai Unió Pályázati Önerő Alapjához, mely pályázat pozitív elbírálása után 4.200.000 Ft összeg elnyerésével a projekt 100 %-os támogatottságú lett.
A projekt közvetlen célcsoportja az intézmény tanulói, dolgozói, közülük is elsősorban azok, akik a fejlesztés helyszínén tanulnak, dolgoznak, illetve hozzátartozóik. A projekt hozzájárul a tanulói és dolgozói elégedettség növeléséhez és így a minőségcéljaink minél teljesebb körű teljesítéséhez. A projekt közvetlen célja az intézmény költségeinek racionalizálása, energiatakarékosság, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a káros anyag kibocsátás csökkentése, a dolgozók és a tanulók környezeti körülményeinek javítása.
A projekt közvetett célja az energiahatékonyság fokozása, a környezetbarát és megújuló energiát hasznosító megoldások alkalmazásának elterjesztése. Kitűzött célként tekintünk a példamutatásra más szervezetek számára, a szűkös erőforrások felhasználásának csökkentésére, az energiaellátás biztonságának növelésére. A beruházás megvalósításával intézményünk hozzájárul az energiaimport-függőség mérsékléséhez és az ország nemzetközi kötelezettségvállalásainak csökkentéséhez.
Valla Gábor
Fotók: Szabó Sándor