A TÁMOP-2.2.5/B-12/1 Az új szakképzési kerettantervek szerinti szakképesítések bevezetése a kisvárdai Szent László Katolikus Középiskolában pályázat keretében iskolánk 24,3 millió forintot kapott. Az összeg felhasználása a kitűzött céloknak megfelelően történt.
A pályázat keretében 24 fő pedagógus vett részt 30 órás továbbképzésen, amelyen új pedagógiai módszereket ismerhettek meg Új tanulásszervezési eljárások (differenciálás, kooperatív tanulás, pedagógiai projekt, tantárgy tömbösítés és epocha) címmel.
Az informatika szakmacsoportos ismeretek és a szakképző évfolyamon a Gazdasági informatikus szakképesítés oktatásához informatikai labort szereltünk fel a szakmai és vizsgakövetelményeknek megfelelő eszközökkel.
A pályázat keretében több osztályunk vett részt szakmai kiránduláson. Megtekintették a Szakma Sztár kiállítást Budapesten, a Debreceni Egyetemen és a Nyíregyházi Főiskolán pályaválasztási kiállításon vettek részt.
A pályázat keretében elkészültek a közismereti és a szakmai tantárgyak helyi tantervei. A szakmai tantárgyak a 14/2013. (IV. 5.) NGM rendeletben kiadott szakképzési kerettantervek felhasználásával készültek. A 2013. szeptember 1-jén bevezetett szakképzési kerettantervek szerint folyó képzésben az érettségit követően tanulóink egy év alatt szerezhetnek OKJ szerinti szakképesítést. Azonban már az érettségivel együtt szakmai érettségit is tesznek, olyan ismeretekkel fognak rendelkezni, amely alapján el is tudnak helyezkedni, hiszen a szakmai érettségi feljogosítja végzett tanulóinkat munkakör betöltésére is.
Tantermeink zömében digitális táblák segítik a legmodernebb oktatási segédanyagok felhasználását, a tanórák színvonalasabbá tételét. A 2014-2015. tanévben a 9. évfolyamon a következő szakmacsoportokra iskoláztunk be tanulókat:
- közgazdaság szakmacsoport,
- informatika szakmacsoport,
- ügyvitel szakmacsoport.
A 2015-2016. tanévben is a fenti három szakmacsoportra várjuk a nyolcadik osztályosok jelentkezését. Mindhárom szakmacsoportban 1-1 osztályt tervezünk indítani. Szakképző évfolyamon a 2014-2015. tanévben 2 éves képzés keretében a következő szakképesítéseket oktatjuk:
- pénzügyi-számviteli ügyintéző 13. évfolyamon,
- gazdasági informatikus 14. évfolyamon,
- postai üzleti ügyintéző 13. és 14. évfolyamon.
Iskolánkban a közismereti tantárgyak helyi tantervei is a központi tantervek adaptálásával készültek. A közismereti tantárgyak színvonalas oktatását korszerű eszközök segítik, az alkalmazott módszereket folyamatosan fejlesztjük. A pályázat keretében kis értékű tárgyi eszközök, lap-top, nyomtató kerültek beszerzésre az engedélyezett keret erejéig.
A TÁMOP pályázat sikeresen lezárult, a kitűzött célokat teljesítettük, tanáraink újabb ismeretekkel gazdagodtak, diákjaink pályaválasztását segítettük, iskolánk a szakképzés oktatásához korszerű eszközökkel bővült. A pályázat keretében elkészített dokumentumok, a megszerzett ismeretek és a beszerzett eszközök több éven keresztül fogják segíteni munkánkat.
Természetesen a szakképzés változásához továbbra is folyamatosan alkalmazkodunk és igyekszünk a térség általános iskolás tanulóinak igényeit kielégíteni. Örültünk a pályázat keretében kapott lehetőségnek, és igyekszünk annak szellemében munkánkat továbbra is színvonalasan végezni.
Katkó Elemérné
igazgatóhelyettes
projektmenedzser