Az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati versenyen évtizedek óta kimagaslóan sikeresen vesznek részt diákjaink. Ez a tanév különösen eredményesnek mondható, az iskolai verseny két győztese a megyei megmérettetésen is a legjobbnak bizonyult, így mindketten részt vehettek a nagyszabású, háromnapos országos versenyen Sátoraljaújhelyen.
Purgel Réka (12.e) és Tóth Béla (10.a) a 42. országos döntőben képviselhette megyénket. A verseny két részből: írásbeli és szóbeli fordulóból áll. Az írásbeli forduló bíráló bizottságának tagjai voltak többek között dr. S. Forgács Anna, vezető szaktanácsadó és Kerekes Barnabás, Kazinczy-díjas középiskolai tanár, az Anyanyelvápolók Szövetségének társelnöke, a Kazinczy-díj Alapítvány elnökhelyettese.
A szóbeli forduló két csoportban zajlott, a bírálóbizottság elnöke prof. dr. Balázs Géza, Lőrincze-díjas tanszékvezető egyetemi tanár, valamint dr. Minya Károly, Lőrincze-díjas főiskolai tanár volt. A bizottságban további elismert szakemberek foglaltak helyet, akiktől tanulni, a véleményüket hallani már önmagában jutalom a bejutott a versenyzők számára.
Mindkét tanulónk kiválóan helytállt: a helyezési sorrend megállapítása nélkül zajlott versenyen Tóth Béla az AJTP 10. évfolyamos diákja felsőbb évesek sokaságát győzte le azzal, hogy a harmadik legjobb írásbeli eredményt produkálta, Purgel Réka, a 12. évfolyam humán tagozatos tanulója pedig az Anyanyelvápolók Szövetségének jutalmát vehette át Juhász Judittól, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnökétől – értékes könyvjutalom kíséretében.
A tanulók így emlékeznek vissza a versenyfelkészülés időszakára és a rendezvényre:
Purgel Réka (felkészítője Deák-Takács Szilvia): A tavaly májusban megrendezett verseny megyei fordulójáról 2. helyezettként jutottam az országos döntőbe. Hosszú és sokrétű felkészülési időszak következett: az írásbeli nagyon komplex, a szóbelin pedig négy témából egyet kiválasztva önálló beszédművet kell alkotni és azt önállóan előadni, minél igényesebben. Az országos versenyen mindig aktuális és minket, diákokat érdeklő témák kerülnek elő, jó meghallgatni mások gondolatait is. A „Közösségben és mégis egyedül?” című fejtegetést választottam témámul, jó érzés volt ennyi értő fiatal és felnőtt figyelmét lekötni. Hatalmas öröm volt részt venni ezen az igazán rangos, kulturális értékekkel bíró versenyen. A szervezők gondoskodtak arról, hogy a többnapos rendezvény alatt mindenki kikapcsolódjon, a pénteki írásbeli és a szombati szóbeli verseny izgalma mellett megismerhettük Sátoraljaújhely nevezetességeit, Széphalomban megnéztük a Magyar Nyelv Múzeumát, valamint színházi előadásokat is láthattunk a verseny mindkét estéjén.
Tóth Béla (felkészítője dr. Pavlovicsné Fekete Gyöngyi): A sátoraljaújhelyi országos döntőbe egy iskolai és egy megyei forduló első helyezettjeként sikerült bejutnom. Több hónapon át készültem tanárnőmmel mind az írásbeli, mind a szóbeli részre. Ez egy igazán rangos verseny, ahol a nyelvápolás igazi „nagyágyúi” voltak jelen: Prima Primissima-díjas, Péchy Blanka-díjas, Kazinczy- és Lőrincze-díjas nyelvészek, tanárok. Az írásbelim nagyon jól sikerült, a megszerezhető 86-ból 74 pontot értem el, ugyanakkor a szóbelimmel kapcsolatban volt némi hiányérzetem. Az ott töltött néhány nap alatt értékes tapasztalatokat szereztem. Számomra ez egy fontos verseny és büszke vagyok rá, hogy részt vehettem rajta.
Iskolánk magyar munkaközössége mindeközben már a következő évi rendezvény helyi fordulójának szervezésén dolgozik, azon vagyunk, hogy a következő tanévben is gazdagodjanak diákjaink hasonló tudással, ismerettel és élményekkel.
(DTSz)
A fotókat Szepesi Annamária készítette.