Az iskolai papírgyűjtés törvényi módosítása lehetőséget teremt a környezettudatos szemléletformálásra, hiszen az iskolai papírgyűjtésnek pótolhatatlan jelentősége van. Iskolánkban már hagyomány, hogy az ÖKO csoport, és a DÖK szervezésében papírgyűjtést rendezünk. Az ősz papírgyűjtési akció sikeresen lezajlott. Az idén több mint 7069 kg papírt gyűjtöttetek a tanulók. A legtöbb papírt gyűjtő osztály jutalma (az erkölcsi sikeren felül) egy kulturális szabadnap!
A győztesek alsó tagozatos osztályok között a 2.b osztály, a felső tagozatosok között a 6. osztály. Mindenkinek gratulálunk!
Mikor papír kerül a kezünkbe, természetesnek vesszük, hogy PAPÍR VAN. Gondolkodás nélkül tépkedjük ki a füzetből a lapokat, nyomtatunk ki feleslegesen oldalakat, melyek rövid időn belül a szemetesben végzik. Ehhez szoktunk hozzá… és a megszokott dolgokból nehezen engedünk. De egy megoldás mégis van: a papírgyűjtés! A papír olyan természetes eredetű anyag, amely viszonylag gyorsan lebomlik, ezért akár környezetbarátnak is tekinthető. A papírgyártás során azonban jelentős a vízszennyezés és az energiafelhasználás, alapanyagához sok fát kell kivágni, ezért előállítása révén a környezetet terheljük.
Elgondolkodtató:
1 tonna papír előállításához akár 3,5 tonna fa is szükséges lehet.
A papírgyártás a világ energiafelhasználásának 4%-át teszi ki.
A papíripar 1 tonna papírtermék előállításához bármely más iparágnál több vizet használ fel. A fehérítés és mosás miatt az irodai papír előállítása során kerül a legtöbb víz felhasználásra.
Az újrahasznosított papír
Első és egyben legfontosabb, hogy az újrahasznosított alapanyagból történő papírgyártás folyamán nem kerül sor fakivágásra! Az „újrapapír” készítése során a vízmegtakarítás közel 75%-os, míg a felhasznált energia közel 60%-kal csökken a nem hulladékpapírból készült papír gyártási folyamatához viszonyítva.
Ha az összegyűjtött papírt újra feldolgozzák, nem kell fákat kivágni. Lényegesen kevesebb elektromos energiát és ivóvizet kell a gyártás során felhasználni. Sokkal kevesebb ipari szennyvíz keletkezik, amelyet a korszerű tisztítóberendezésekkel sem sikerült eddig teljesen ártalmatlanná tenni.
Elgondolkodtató adatok!
Egy átlagos gyár ma naponta kb. 1000 tonna papírt termel. 1 kg fehérített papír készítéséhez 2,2 kg fa szükséges, a gyártáshoz kb. 35 liter vizet és kb. 8 kWh elektromos energiát kell felhasználni. Egy felső tagozatos diák évente átlag 10 kilogrammnyi könyvet és füzetet használ el!
Papírtakarékossági javaslatok:
– A papírlap mindkét oldalára írj!
– Az év végén megmaradt tiszta füzetlapokat használd fel!
– A még jó állapotban levő tankönyveket próbáld meg eladni!
– Kerüld a felesleges csomagolást!
– A használt papírokat gyűjtsd össze, és vidd el a papírgyűjtő helyekre!
– Használj papírhulladékból előállított újra papírt!
Újra papírnak a papírhulladék feldolgozásával előállított papírfajtákat nevezzük. Előállításuk úgy történik, hogy az összegyűjtött papírhulladékot a gyárban először osztályozzák, majd felaprítják. Meleg vízzel elkeverik, és megszabadítják az idegen anyagoktól. Ezután szitálják, és rostokig feláztatva a maradék szennyeződéseket is eltávolítják. További adalékanyagok hozzáadásával készül a pép, és indulhatnak a további feldolgozási műveletek.
Bakó Andrásné
biológia-földrajz szakos tanár