2014. június 30. és július 5-e között zajlott a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara által szervezett egyhetes kutató tábor, ahol közel 100 diák vett részt a fizika, kémia, földtudomány, matematika és biológia területén szervezett kutatásokban. A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium nyolc tanulója kapcsolódott be a kémia és a biológia intézetek munkájába. A diákok az egyhetes munka végén kutatási eredményeiket egy konferencia keretén belül mutatták be.
Lippai Laura és Vass Anna 9. e osztályos diákok a Bioszervetlen Kémiai Kutatócsoport munkájába tekintettek dr. Várnagy Katalin egyetemi docens, Dávid Ágnes PhD-hallgató és Godó Attila vegyészt vezetésével. Kutatásuk során réz(II)-peptid komplexek vizsgálatával foglalkoztak.
Lekka Ákos (9.e) két kutatótársával "Nyitvatermő fafajok szövettani felépítésének összehasonlító vizsgálatával" foglalkozott. Ákost témaválasztásában az motiválta, hogy kellő elméleti ismerettel rendelkezett, és ezt szerette volna a gyakorlatban elmélyíteni. Vizsgálataikat a Növénytani Tanszéken végezték dr. Mikóné dr. Hamvas Márta egyetemi adjunktus, Riba Milán PhD-hallgató, Nyitrai Tamás PhD-hallgató és Fülöpné Barabás Éva irányítása mellett.
Zsenyei Roland (10.d) kutatótársával a közönséges és a debreceni torma peroxidázait és katalázait vizsgálata a Növénytani Tanszéken dr. Mikóné dr. Hamvas Márta egyetemi adjunktus és Ajtay Kitti I. éves MSc hallgató vezetésével. Munkájuk új, eddig még nem kimutatott eredményt is hozott: a debreceni torma levelében sikerült kataláz aktivitást kimutatniuk. Külön érdekesség, hogy Ajtay Kitti szintén Bessenyeis diák volt.
Jónás Andrea Petra (12.a), Póka Cintia (11.e) és Varga Kinga (11.d) osztályos diákok az elvégzett munkáról Mintavételek a Vekeri-tavon címmel tartottak előadást. A Hidorbiológiai Tanszék kutatási munkájába bekapcsolódva megismerkedtek a recens és mélységi üledék mintavétel típusaival, a víz- és üledék mintavétel módszereivel és eszközeivel. Előadásukban bemutatták a Vekeri-tó jellegzetes vízinövényeit és gazdag halfaunáját is.
Borsi Tímea Katalin 11.d osztályos diák két kutatótársával a Nehézfémek okozta biokémiai változások vizsgálata Spirodela és Lemna tesztekben címmel mutatta be az egyhetes kutatómunka eredményeit. Kutatásaikat a Növénytani Tanszéken dr. Mikóné dr. Hamvas Márta egyetemi adjunktus és dr. Oláh Viktor egyetemi adjunktus vezetésével végezték. A kísérleti kezelések beállítása után összehasonlították a minták fehérjemintázatát valamint kataláz és peroxidáz aktivitását is. A mérések és a kiértékelések során Timi jól tudta használni matematikai tehetségét.
A diákok a délelőtti kutatómunka után délutánonként tudományos előadásokat hallgattak többek között a természet számairól, a gyimesi kaszálórétek fajgazdagságáról, a hangyák különleges társadalmáról, csodavizekről és csodasókról. A buszos kirándulás során a Monostorpályi mellett lévő tubusmagtárakat, a bagaméri homokbuckákat és a fancsikai víztározót is megnézték, de sétáltak a Botanikus kertben és látogatást tettek a Fizika Intézetben.
Bessenyei György Gimnázium és Kollégium