A Béres Alapítvány 2013-ban Béres-díjat alapított a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium kiemelkedő természettudományos eredménnyel rendelkező diákjának elismeréseként. A ballagáson egy, a természettudományos tantárgyakban legjobban teljesítő végzős tanuló munkáját oklevéllel és pénzjutalommal díjazta a szervezet. Jelesül idén Kovács Dominika 12. e osztályos tanuló érdemelte ki a rangos elismerést.
A díjazott diák reáltagozatos tanuló: a biológia és kémia tantárgyak iránti érdeklődése az általános iskolától töretlen. Kíváncsiságának, kitartásának és szorgalmának köszönhetően számos eredményt ért el megyei, országos és nemzetközi szinten egyaránt. 2011-ben középfokú angol nyelvvizsgát tett, s bizonyára a közelgő felsőfokú nyelvvizsga sem jelent számára leküzdhetetlen akadályt. (Már csak azért sem, hiszen tavaly 90% fölötti eredménnyel előrehozott középszintű angol érettségi vizsgát tett.) A Béres József Biológiai Emlékverseny megyei döntőiben a 4., illetve a 6. helyen végzett, a Kabay János Biológia Emlékverseny elmúlt évi fináléjában pedig 5. helyezést ért el. A Curie Kémia Emlékverseny megyei fordulójában a 4. helyet szerezte meg.
Két éve a Magyar ENSZ Modell Diákegyesület és a Magyar UNESCO Bizottság közös tanulmányi versenyének országos döntőjén a 2. helyen végzett. Ezt követően az UNESCO által szervezett UNESCO Társult Iskolák V. Nemzetközi Konferenciájának programján is részt vett a szibériai Khanty-Mansiysk-ban. Innen két nemzetközi 1. helyezéssel tért haza: a legjobb és legkreatívabb prezentáció, valamint a legaktívabb diák díjával.
2012 őszén a Megyei Pedagógiai, Közművelődési és Képzési Intézet, illetve a Megyei Kormányhivatal Növény és Talajvédelmi Igazgatóság által meghirdetett „Életet a környezetnek, életet az embernek!” nemzetközi verseny megyei fordulóján csapatával 1. helyezést ért el. Ennek eredményeképpen részt vett a romániai nemzetközi fordulón Ugyancsak két éve bekapcsolódott a Kutató Diákok Mozgalmába. Különböző nehézfémek csírázásra gyakorolt hatását kezdte el vizsgálni, különös tekintettel a fehérjeszintézisben bekövetkező változásokra és a szövettani elváltozásokra. Kísérleteit iskolája laboratóriumában és a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszékén végezte. 2013-ban a XIII. Tudományos Diákkörök Országos Konferenciájának elődöntőjén a 4. helyen végzett.
2013-ban az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciájának válogatóversenyén a környezettudomány szekcióban első helyezést ért el. Az angol és magyar nyelvű hazai elődöntő alapján ő képviselhette Magyarországot az Indonéziában megrendezésre kerülő International Conference of Young Scientists 2013 konferencián a környezettudományi szekcióban. Kutatómunkája eredményével még további rangos hazai versenyen szerepelt sikerrel, valamint a Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Diákkonferencián és Tudományos Diákkörök esszépályázatán is 1. helyezett lett. Tavaly megkapta megyénk Tehetség-díját. Gimnáziumi tanulmányai során végig kitűnő volt a tanulmányi eredménye. Aktív szerepet vállalt a gimnázium diákéletében, diák-önkormányzati tag volt. Szeret olvasni, utazni, általános iskolás kora óta népi táncol. Kiváló kommunikációs képességű, kitartó, pontos diák. Rendkívül lelkes, aktív, segítőkész és kíváncsi. Mindezen tulajdonságai ígéretes kutatói, orvosi pályát jeleznek.
Kovács Bertalan