2014. január 29-én NYÍLT NAPot tartunk a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola alsó tagozatában. Hogy meghozzuk minden érdeklődő kedvét iskolánk meglátogatásához, idéznénk pár gondolatot, amelyek olyan szülőktől és diákoktól származnak, akik intézményünket választották. Kíváncsiak voltunk arra, ki miért döntött anno iskolánk mellett, illetve miért maradtak intézményünkben a gyerekek és szülők, miután átvette a vezetést a görögkatolikus egyház.
„Gyermekünk az óvodai évek alatt hittan foglalkozáson vett részt önként, saját elhatározásából, így természetes volt, hogy egyházi iskolába fogjuk íratni. Igaz, a református felekezethez tartozunk, de végiglátogatva az intézményeket és a bemutató órákat egyre inkább a Szent György lett számunkra a legszimpatikusabb. S mivel az iskola ökumenikus, a vallási hovatartozásunk nem okoz problémát.” - Veres Katalin.
„Az iskolaválasztáskor fontosnak tartottam, hogy egyházi intézményről legyen szó. Úgy vélem, hogy a hétköznapok vallásos szellemben való megélése tartást és fegyelmet ad a gyermekeknek, az ünnepeket pedig felemelővé és gazdagabbá varázsolja.” - Pappné Lecza Andrea.
„Lányom már a hetedik osztályba jár. Részesei és tapasztalói voltunk az átmenetnek, ahogy önkormányzati iskolából egyházi iskola lett a Szent György, s bátran mondhatom, hogy ennek a változásnak csak örülhetünk. A katolikus oktatás az egész ember fejlesztésén munkálkodik, hiszen Krisztushoz, a tökéletes emberhez hasonlóra szeretné nevelni a gyermekeket. Az egyházi oktatás a tantárgyi tudás mellett az egészséges személyiség és a hit alapjait egyszerre kívánja átadni a gyermekeknek. Ezen felül fontosnak tekinti a családokkal való kapcsolattartást.” - Szankuné Ésik Gabriella.
A vallásossággal karöltve jár egy másik tulajdonság, amely jól jellemzi iskolánkat, és amelyet több szülő, illetve gyermek is kiemelt a felkérésünkre írt levelekben. Ez pedig nem más, mint a családias légkör.
„Nagyon szeretek ide járni. A tanárok nagyon kedvesek, minden gyerekből megpróbálják kihozni azt, ami a lehetőségeikhez képest kihozható, és figyelemfelkeltően magyarázzák el az anyagot. A karácsony közeledte a legszebb időszak, ilyenkor készülődünk az ünnepre és megajándékozzuk egymást. Ez az iskola számomra egy nagy család.” - Koleszár Mátyás, 7.o.
„Nemcsak szülőként, hanem pedagógusként és együtt élek a Szent Györggyel, hiszen legkisebb lányom nyolcadikos az intézményben, én pedig tanítónő vagyok. A mi iskolánkban a diákok nemcsak szellemiekben, hanem lelkiekben is fejlődnek. Nagyon fontos a tanulóinkkal való személyes törődés, a szeretetteljes légkör kialakítása. Fontosnak tartjuk a szülők bevonását, hiszen a gyermekek harmonikus fejlődéséhez elengedhetetlen a szülői és pedagógus közösség együttműködése, a családias atmoszféra kialakítása.” - Pappné Tóth Viola.
Iskolánk összlétszáma jelenleg 155 fő, amellyel Kisvárdán a kisebb létszámú iskolák közé sorolható, ezért is ilyen meghitt a hangulat a falaink között. A felsőbb osztályokban még nagyobb létszámokkal találkozhat az ember, de az új, szentgyörgyös évfolyamokban már tudatosan törekedtünk az alacsony létszámra. 10-14 fős osztályaink vannak az első három évfolyamon, amelyek biztosítják, hogy elegendő idő legyen minden egyes gyermek testi, lelki és szellemi nevelésére.
„Kis iskola” lévén a gyermekek jól ismerik egymást, az évfolyamok között baráti a kapcsolat. A pedagógusok is nagyon jól ismerik a diákokat - a nevelői szobában szinte mindig a gyerekekről folyik a szó. Tanulóink sokféle programon vehetnek részt az iskolán belül: járhatnak röplabdázni, teniszezni, fiú- és lánytornára, Zumbára, focira. Szoros kapcsolatot ápolunk a Weiner Leó Alapfokú Zene- és Művészeti Iskolával, így dráma szakkörön és különböző hangszeres foglalkozásokat is látogathatnak.
A szülők és gyermekek számtalan érvet hoztak fel amellett, miért jó szentgyörgyösnek lenni, mégis inkább azt tanácsolnánk, jöjjenek el a kedves érdeklődők és tekintsék meg saját szemükkel hogyan zajlik az élet és az oktatás iskolánkban.
Czapné Hadas Bianka
angoltanár