A 2014-es középiskolai felvételi szezonban ismét népszerű volt az általános iskolás végzős diákok körében a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium Arany János Tehetséggondozó Programja. Idén a megye közel negyven településéről 69 felvételiző diákja nyújtotta be pályázatát iskolánkba.
Immár második éve, hogy a kollégiumi Diák Tanács elnökeként segíthetek megszervezni és lebonyolítani az „Arany”-os felvételi hétvégét. Tanárainkkal és diáktársainkkal most is arra törekedtünk, hogy minél színvonalasabb és szórakoztatóbb legyen a „beválogató”. Január 17-én (pénteken) 13 órától vártuk a regisztrációra „kicsiket”. Néhányan közülük megszeppenve ültek le a fényképező elé, de olyan is volt, aki kifejezetten élvezte a fotózást.
Miután elfoglalták szobáikat a már „aranyos” diákok és nevelőtanárok segítségével, Bíró Gábor igazgató úr köszöntötte őket az iskola patinás dísztermében. A pszichológiai felmérés és a vacsora után Oláh Tibor kollégiumvezető tartott rövid ismertetőt a kollégiumról, valamint történelmi időutazásban vehettek részt – velünk és általunk – Kisvárda és alma materünk alapításától napjainkig. Miután bejártuk a gimnázium épületét a legrégebbi ponttól a legújabbig, a diákok belekóstolhattak a kollégista életbe: birtokba vették a társalgókat, a számítógéptermet, és nevetéstől volt hangos a koli egészen lámpaoltásig (vagy még azon túl is).
Szombaton délelőtt a központi felvételi tette próbára a nyolcadikosokat magyar nyelv és matematika tantárgyakból. Izgatottan egyeztettek a vizsga után eredményeiről: volt, aki nagyon elégedett volt, és persze olyan is akadt, aki kevésbé. Mindenesetre megkönnyebbülten ültek le ebédhez, pedig a napnak még korántsem volt vége. A délután folyamán műveltségi és sportvetélkedőkre került sor. Az események egyszerre zajlottak két csoportban, illetve két helyszínen. A műveltségi vetélkedőn a 6-7 fős csapatoknak városunk nevezetességeihez kapcsolódó feladatsorokkal kellett megbirkózniuk, de fantáziájukat és kreativitásukat is igénybe vette például az AJTP-logó megtervezése és kivitelezése. Az ügyességi vetélkedőn sorversenyek valamint kosárlabda, foci, tollaslabda mozgatta meg a diákokat a testnevelő tanárok irányításával. Ezután rövid szusszanás után kezdetét vehette a Ki mit tud?, ahol hangszeres zene, szólóének, tánc és szavalat formájában bontakozhattak ki a tehetséges nebulók. Minden fellépő oklevéllel és Besi-pólóval gazdagodott. A felvételizők kiállíthatták versenyeredményeik bizonyítékait, érmeiket, okleveleiket, rajzaikat. Ezeket a relikviákat a Díszteremben lehetett megtekinteni. Az estét táncos mulatsággal zártuk, amit természetesen kirobbanó örömmel és lelkesedéssel fogadtak a fiatalok.
Mikor néha-néha leültem a kicsik közé vagy csupán szót váltottam velük, eszembe jutott, hogy öt évvel ezelőtt én is így kezdtem pályafutásom a Besiben. Ma pedig már örömmel tölt el, hogy ide járhatok és láthatom, hogy névadónk szellemében nő fel a következő besis nemzedék.
Fekete Lilla
13. a osztályos tanuló