A Szent László Katolikus Szakközépiskolában a 2013-2014. tanévtől - jelenleg a 9. évfolyamon, majd felmenő rendszerben - a szakképzést az új szakképzési kerettantervek szellemében valósítjuk meg. Az új rendszerek bevezetését a TÁMOP 2.2.5.B-12/1. azonosító számú pályázaton elnyert 24,3 millió forintból valósítjuk meg intézményünkben.
A szakképzés rendszere 2013 szeptemberétől jelentősen átalakult, amelynek főbb célkitűzései és követelményei a következők:
- a szakma tanulása egyre inkább a piaci igényekhez igazodó tudást biztosítson,
- a képzési szerkezet a szakirányok és a létszámok vonatkozásában is igazodjon a gazdaság igényeihez,
- versenyképesebb tudásra tegyenek szert a fiatalok,
- az intézményrendszer hatékonyabban, átláthatóbban működjön,
- a gazdaság szakmai erőforrásigényének folyamatos utánpótlását – elsősorban - az iskolai rendszerű szakképzésből megfelelő mennyiségben és minőségben kibocsátott szakképesítéssel rendelkező fiatal szakemberekkel biztosítsuk,
- növekvő gyakorlati oktatással és elsősorban gazdálkodó szervezeteknél folyó képzéssel valósuljon meg a szakma tanulása,
- új kerettantervek alapján valósuljon meg a szakképzés.
A képzési-kibocsátási folyamat zavartalan működtetéséhez a szakképzés rendszerének lényegi, a szakképzés minden elemére kiterjedő változtatására volt szükség, melynek elsődleges jogszabályi környezetét az új szakképzési törvény megalkotása és hatályba lépése teremtette meg.
A Társadalmi Megújulás Operatív Programjának 2.2.5 B-12/1 komponense a különböző intézményrendszereknek a változásokhoz való igazodását, a gazdasági-társadalmi kihívásoknak való megfelelését szolgálja. Iskolánkban a közgazdaság, az informatika és az ügyvitel ágazatokhoz tartozó szakképesítések oktatását valósítjuk meg.
Szakképesítéseink a következők: pénzügyi-számviteli ügyintéző, vállalkozási és bérügyintéző, gazdasági informatikus, informatikai rendszergazda, ügyviteli titkár és irodai asszisztens. A képzések a 9-12. évfolyamon, majd az érettségi vizsga letétele után a 13. évfolyamon folynak majd. Tanulóink már a 12. évfolyam végén letett érettségivel, munkavállalásra alkalmas szaktudással rendelkeznek, de OKJ szerinti szakképesítést a 13. évfolyamon szerezhetnek.
Természetesen szakképző évfolyamainkon lehetőség van azon tanulók részvételére is, akik gimnáziumi érettségivel rendelkeznek. Számukra a szakképesítés megszerzése két évfolyamos képzés keretében valósul meg. Jelenlegi képzési szerkezetünket színesíti még a Postai üzleti ügyintéző érettségire épülő két évfolyamos képzés is.
A TÁMOP pályázat keretében iskolánkban munkacsoportokat alakítottunk ki az új szakképesítéseknek megfelelően, és a munkacsoportok tagjai mentor szerepet töltenek be a tantestületben és az együttműködő partner iskolában. A pályázat keretében folyó munka már megkezdődött az elmúlt tanévben, a nyitórendezvényt e tanév kezdetén, augusztus 26-án tartottuk.
Katkó Elemérné
igazgatóhelyettes, projektmenedzser