A köznevelési államtitkárság tájékoztatása szerint a tanévet megkezdő 1 364 400 diák többsége, 773 800 tanuló általános iskolában, míg 216 200 gimnáziumban, 244 200 szakközépiskolában, 130 200 pedig szakiskolában folytatja tanulmányait. Az általános iskolákban 120 ezer, a gimnáziumokban 41 600, a szakközépiskolákban 39 000, a szakiskolákban 38 700 az első évfolyamra beiratkozottak száma.
Jelenleg 2613, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) fenntartásában működő köznevelési intézményt tart nyilván az Oktatási Hivatal.
Városunk állami-és egyházi oktatási intézményeiben, augusztus utolsó napjaiban, egyes iskolákban szeptember 2-án, a tanév első napján megtartott évnyitó ünnepségekkel hivatalosan is megkezdődött a 2013/2014-es tanév.
Szeptember elsejétől számos újítással találkozhatnak a diákok, a tanárok és a szülők egyaránt:
1. Iskolarendőr
Bűnmegelőzési tanácsadó – hivatalosan így nevezik a szeptembertől a középiskolákban munkába álló rendőröket. Nem mindenhol, csak a „kiemelten veszélyeztetett” iskolákban lesznek. A szolgálati nyugdíjba vonult rendőrök legfeljebb három iskolában szolgálhatnak, és a tantestület tagjaiként felügyelik a diákokat. Azt remélik, hogy az iskolarendőrök jelenléte csökkenti majd a drogfogyasztást és az iskolai agressziót.
2. Mindennapos testnevelés
A másodikos, a hatodikos és a tizedikes diákoknak az új tanévtől heti ötször lesz testnevelésórájuk.
3. Relaxáció
A tavaly elfogadott Nemzeti Alaptantervben és a Kerettantervekben is szerepel, hogy szeptembertől a testnevelésórákon tanítani kell a meditációt és a relaxációt. A tervek szerint az elsősöknek napi tíz perc szólna az ellazulásról, a középiskolások viszont már a testnevelésóra keretében heti fél órát meditálnának, és megtanítanák nekik a különböző ellazító technikákat. A kerettantervekben az szerepel, hogy az iskolásoknak el kell sajátítaniuk a relaxációs alapismereteket, ezek közé tartozik például a belső figyelem, az önkontroll, a testtudat és a feszültségek feloldása.
4. Új tantárgyak
Erkölcs, hittan és etikaoktatás eddig is volt az iskolákban, az újdonság annyi, hogy szeptembertől ez – az általános iskola első és ötödik osztályában – kötelező is lesz. A tavaly elfogadott új Nemzeti Alaptanterv egyik elvárása, hogy az erkölcsi nevelés legyen életszerű, készítse fel a gyerekeket az elkerülhetetlen értékkonfliktusokra, és segítsen választ találni a tanulók erkölcsi és életvezetési problémáira.
Az ötödik osztályban heti egy óra dráma és tánc vagy hon- és népismeret, a kilencedik évfolyamon pedig dráma és tánc, vagy mozgókép és médiaismeret közül kellett választaniuk az iskoláknak.
5. Négyig maradni kell
A köznevelési törvény előírja, hogy az általános iskolákban a foglalkozásokat úgy kell megszervezni, hogy azok délután négy óráig tartsanak, maradni pedig kötelező, kivéve, ha a szülő nem akarja ezt. Külön kérésre az iskolaigazgató felmentés adhat ez alól. A köznevelési törvény ugyanis előírja, hogy az általános iskolákban a foglalkozásokat úgy kell megszervezni, hogy azok legalább délután négy óráig tartsanak.
6. Hiányzások
A jogszabályok szerint a mulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha a tanuló – kiskorú esetén a szülő írásbeli kérelmére – a házirendben meghatározottak szerint engedélyt kapott a távolmaradásra, továbbá a tanuló beteg volt, és azt a házirendben meghatározottak szerint igazolja. Ugyanakkor az igazolt mulasztások magas száma is osztályozóvizsga tételét teheti szükségessé.
Mind a tanköteles korú, mind az azt betöltött, de iskolai tanulmányokat folytató tanuló esetében, ötven igazolatlan óra után kerül sor gyámhatósági kezdeményezésre az iskoláztatási támogatás felfüggesztésére. A gyámhatóság az iskoláztatási támogatás szüneteltetésének szükségességét három tanítási hónapot magában foglaló időszakonként, és a tanítási év lezárását követő 15 napon belül vizsgálja felül és indokolt esetben dönt a felfüggesztés megszüntetéséről.
7. Tankötelezettség
Idén szeptembertől változik a tankötelezettség korhatára is: 16 évesen otthagyhatják a gyerekek az iskolát. Ez alól kivételt jelentenek a sajátos nevelési igényű tanulók, az ő tankötelezettségük ugyanis meghosszabbítható annak a tanítási vének a végéig, amelyben a 23. életévüket betöltik.
8. Zsírszegény menza
Ugyan nem szeptembertől, de még ebben a tanévben megújulhat az iskolai menza is. Túl sok energiát, zsírt és sót fogyasztunk, nem eszünk elég zöldséget és gyümölcsöt, az elhízott gyerekek aránya pedig az elmúlt tíz évben megháromszorozódott – többek között ezzel indokolta a kormány, hogy jövő januártól megújul a sokat kritizált menzai étkezés. Életbe lép az a rendelet, amelynek lényege, hogy az iskolákban, kórházakban, szociális intézményekben egészségesen, változatosan, az évszaknak megfelelően lehessen étkezni. A változások szerint a napi háromszori étkezésben kell lennie 3 deciliter tejnek vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejterméknek, illetve két adag zöldségnek vagy gyümölcsnek, édesség pedig önálló ebédként nem adható. Kitiltanának hat ételszínezéket is a hat éven aluliak ételeiből, és a nekik készülő ételekben tilos lesz a sertés- és baromfizsír használata.
SZÜNETEK, ÉRETTSÉGI, FELMÉRŐK
A 2013/2014-ES TANÉVBEN
Első tanítási nap: 2013. szeptember 2.
Idén szeptember 2-án, hétfőn kezdődik a tanítás, a tanév 180 napos lesz, a nappali tagozatos középiskolákban és szakiskolákban 179 tanítási napra kell bemenni.
Első évfolyamos diákok felmérése: 2013. október 11-ig.
Október 11-ig az általános iskolák felmérik, hány olyan elsős diákot oktatnak, akinél - az óvodai jelzések vagy a tanév kezdete óta szerzett tapasztalatok alapján - az alapkészségek fejlesztését hangsúlyosabban kell támogatni.
Őszi érettségi időszak írásbeli vizsgái: 2013. október 11-től 25-ig.
Őszi érettségi időszak szóbeli vizsgái: 2013. november 6-tól 29-ig.
Őszi szünet: 2013. október 28-tól október 31-ig.
Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap október 25., péntek, a szünet utáni első tanítási nap november 4., hétfő.
Téli szünet: 2013. december 23-tól 2014. január 3-ig.
A téli szünet előtti utolsó tanítási nap december 21., szombat, a szünet utáni első tanítási nap 2014. január 6., hétfő.
Az első félév vége: 2014. január 17.
Az első félév január 17-ig tart, az iskolák január 24-ig értesítik a diákokat és a szülőket az első félévi tanulmányi eredményről.
Tavaszi szünet: 2014. április 17-től április 22-ig.
A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap április 16., szerda, a szünet utáni első tanítási nap április 23., szerda.
Utolsó tanítási nap az 12. évfolyamon: 2014. április 30.
Az érettségizők utoljára április 30-án mennek iskolába. A Belügyminisztérium által fenntartott szakközépiskolákban 2014. május 23., a Honvédelmi Minisztérium szakképző iskoláiban pedig 2014. május 30. az utolsó tanítási nap.
Fizikai állapot felmérése: 2014. április 2. és május 27. között.
A 2012/2013-as tanévhez hasonlóan a 2013/2014-es tanévben is felmérik a diákok fizikai állapotát és edzettségét, a vizsgálatot 2014. április 2. és május 27. között szervezik meg az iskolák.
Országos kompetenciamérés: 2014. május 28.
A hatodik, nyolcadik és tizedik évfolyamon 2014. május 28-án tartják az éves kompetenciamérést.
Nyelvi felmérés a két tanítási nyelvű általános iskolákban: 2014. június 4.
A hatodikos és a nyolcadikos diákok idegen nyelvi felmérőjét 2014. június 4-én szervezik az iskolák.
Tavaszi érettségi időszak, írásbeli vizsgák: 2014. május 5-től 26-ig.
Szóbeli érettségi vizsgák: 2014. június 5-től 27-ig.
Utolsó tanítási nap: 2014. június 13.
A közép- és általános iskolákban június 13-án, pénteken ér véget a tanítás.
Durucz Gabi
ÉVNYITÓ ÜNNEPSÉGEK KISVÁRDÁN
Vári Emil Általános Iskola
Református Általános Iskola és Gimnázium
Szent László Katolikus Szakközépiskola, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda
Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola
Somogyi Rezső Általános Iskola
Teichmann Vilmos Általános Iskola
II. Rákóczi Ferenc Szakközép-és Szakiskola