Herman Ottó alapozta meg a tudományos madárkutatást Magyarországon a Magyar Ornitológiai Központ megalapításával. Az ő javaslatára 1906 óta a természet ünnepeként tartjuk számon május 10-ét. Az emberek már ősidők óta különös vonzalmat éreznek a madarak és fák iránt.
„A Madarak és Fák napja az egész természet ünnepe, amikor mi, emberek azt ünnepeljük, hogy testvérei vagyunk minden élőlénynek a Földön.” E jeles nap elsősorban iskolai ünnep: a tanulóifjúság szerte az országban különféle programok szervezésével ünnepel.
Így tettük ezt mi is, a Református Általános Iskola és Gimnázium alsós tanulói és tanítói. Május 10- én délután iskolánk többféle programmal kedveskedett a diákoknak. Az udvaron játszó, futkározó gyerekek kellemes madárcsicsergésre figyelhettek fel, csalogatván őket a rendezvényünk kezdésére. Nagy Istvánné igazgatóhelyettes ünnepi megnyitóját figyelmesen hallgatták az árnyat adó fák alatt felsorakozott gyerekek.
Gyönyörű zenei aláfestéssel, hat tanulónk tolmácsolta „Az erdő fohászát”, majd várva várt izgalmas pillanatok következtek: az előzetesen meghirdetett „Kedvenc madaram” című rajzpályázat értékelése, a helyezések kiosztása. Közel 100 szebbnél szebb alkotást készítettek a gyerekek, amelyből kiállítást rendeztünk. A döntés mint mindig, most is nagyon nehéz volt. Sokan a ház körül megfigyelhető kedvenceiket rajzolták le, így például a gólyát, fecskét vagy a cinegét, de fellelhető volt a rajzok között a 2013. év madara, a színpompás gyurgyalag is.
Évfolyamonként I., II., III. helyezetteket és egy-egy különdíjast választottunk. Ők, munkájuk elismeréseként oklevelet és egy kis jutalmat vehettek át, az összes pályázó gyermek pedig emléklapot és egy ceruzát kapott.
Ünnepségünk folytatásaként két fát és két cserjét ültettünk el az iskola területén. Ebbe a munkába ügyesen bekapcsolódtak kicsik-nagyok egyaránt. Gyorsan növő, terebélyes lombkoronájú vérszilvafák kerültek a hátsó udvarunkra, melyre buzgón lapátolták a legkisebbek is a földet, míg a nagyobbak az öntözésben segédkeztek. Iskolánk előkertje két szép cserjével gazdagodott, melyet a 3-4. évfolyamos tanulóink ültettek el. Megbeszéltük miért fontos, hogy minél több zöld növény vegyen körül bennünket, illetve hogyan kell gondoznunk őket.
Úgy vélem, kis ünnepségünk igazán jó alkalom volt arra, hogy felhívjuk a felnövekvő nemzedék figyelmét környezetünk, élőlényeink hasznosságára és védelmére.
Köszönet a programunkban részt vevő valamennyi munkatársunknak, valamint a gyerekeknek az aktív, ügyes helytállásukért!
„ Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében!” (Herman Ottó)
Szürösné Vágó Enikő
tanító, szervező