Valamikor az 1900-as évek elején volt cimbalom-oktatás Kisvárdán. A régen igen nagy népszerűségnek örvendő hangszer ma újra „felkapottá” vált mind a zeneszerető közönség, mind a zenészek körében.
Néző István helytörténész kutatásaiból derül ki, hogy 1911-ben, az akkori kisvárdai újság, a Felsőszabolcsi Hírlap hasábjain jelent meg a következő szöveg: „Mint e lap hasábjain már jelezve volt, f. hó 15-én kezdődő zenetanítási tanfolyamot nyitunk. E tanfolyamra felvétetnek a hegedű, zongora, viola, cimbalom, cello, gordon és fúvóshangszereket tanulni óhajtó kezdő és haladó növendékek. Tantervünk a budapesti magán zeneiskolák mintájára van összeállítva, melyet különben beiratás alkalmával minden érdeklődő nyomtatványban megkaphat. Tandíj havonta 8 korona. Beiratkozni lehet a róm. kath. elemi fiúiskola I. ső osztályának termében, Kisvárda, 1911. szeptember 1-jén. A tantestület nevében Révfy Károly.”
Több mint 100 év eltelte után, városunkban újra szól a cimbalom a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskolában. Fekete Krisztián 2012. szeptemberétől a kisvárdai zeneiskola népi ének, citera és cimbalom tanára, akinek köszönhetően újra van cimbalom-oktatás a városban. Jelenleg öt növendéket (8 évestől a 16 éves korosztályig) oktat a „Fölszálott a páva” - nyertes Parapács Zenekar cimbalmosa.
Manapság hangszert vásárolni nagy kuriózum, pláne egy cimbalmot. Hisz míg például egy zongora számos háztartás színfoltja, addig egy cimbalom bizony elég ritkaságnak számít, pláne egy egyébként semmilyen zenei múlttal nem rendelkező családban.
Jencsik László két éve tanítványa Krisztiánnak, aki immáron egy igazán különleges cimbalom tulajdonosa. A mindössze kilenc éves Lacika szülei komolyan gondolják gyermekük zenei taníttatását, támogatják tanulmányait, aki „cserébe” szívesen jár a zeneiskolába, ahol nem csak szorgalmas, hanem bizony tehetséges is. Ráadásul a magyar cimbalom egy olyan hangszer, mely jól illeszkedik a népi, klasszikus és jazz zenekarokba is, így Lacikának közös, együttesben való zenélésre, fellépésre is lehetősége van és lesz a jövőben is.
A család új hangszere egy Varga Pál cimbalom, mely 1900-ból származik. Az antik, egyedien faragott rámás hangszert Nagy Ákos, budapesti cimbalomkészítő mester újította fel, kinek hangszerei megtalálhatók a budapesti, bukaresti, párizsi és a besztercebányai zeneakadémiákon, számos budapesti, vidéki és külföldi zeneiskolában. Az általa készített különböző cimbalmokat világhírű klasszikus-, jazz-, nép-, cigány- és klemer zenészek használják.
Jencsik László már otthonában is cimbalmozhat, gyakorolhat, hogy hamarosan a nagyközönség elé lépjen az egyedi hangszerén bemutatott cimbalom-játékával.
Durucz Gabi