Mit jelenthet egy óvodás korú gyermeknek a várakozás? Olyan, ahogyan mindenkinek készülnie kellene a Vendég - a kisded - érkezésére karácsony előtt. Régen különös gonddal készültek az emberek az ünnepre: nemcsak a házat és környékét rakták rendbe, hanem az emberi kapcsolataikat is. Úgy tartották: a karácsony az új és a régi, a kezdet és a vég találkozója.
A mi gyermekeink is nagy érdeklődéssel és odaadással készültek a karácsonyra. Minden csoport készült verssel, imával, énekkel. A nagycsoportosok betlehemes játékot adtak elő, nagy sikerrel. A betlehemes játék több részből tevődött össze, melynek főbb jelenetei: a szálláskeresés (a népszámlálásra Betlehembe érkezett Szűz Mária és Szent József szállást keresnek) és a pásztorjáték (elmennek az újszülött Jézushoz), a királyok köszöntése volt.
A karácsony elképzelhetetlen karácsonyfa nélkül, amely Isten azon ajándékozó szeretetének a szimbóluma, mellyel az embert visszafogadja a kegyelmébe. A fenyő örökzöldje az örökkévalóságra, háromszög formája a szentháromságra, ágai pedig a keresztre intenek. Az óvodai karácsonyfát együtt díszítettük fel a gyermekekkel.
Az ajándékozásnak központi helye van a karácsonyi szokások között. Régen az ajándék apró, minimális anyagi értéket képviselő dolog volt, például valami a természet kincseiből: gyümölcs vagy saját kézzel készített tárgy. „Az ajándékban a megajándékozott a mennyország egy darabkáját kapta, ez volt az öröme is az ajándéknak” – írja a Magyar Katolikus Lexikon. Az óvodás gyermekek már hetekkel az ünnep előtt elkezdték készíteni apró ajándékaikat a szüleiknek, testvéreiknek, amit utolsó nap hazavittek. Jó volt látni apró kezeik munkáját. Reméljük, hogy ajándékaikkal akkora örömet tudtak otthon szerezni, mint amilyen lelkesedéssel, szeretettel készítették el azokat.
Szent László Katolikus Óvoda