2000-ben kezdtük el a közoktatási vezetőképzést Kisvárdán. Ennek eredményeként eddig több mint 170 pedagógus szerzett közoktatási vezetői szakirányú képesítést a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kihelyezett képzésének keretében. Jelenleg is három csoportunk működik 70 fő részvételével. 2013 februárjában újabb csoport indítását tervezzük elegendő számú jelentkező esetén.
A képzés célja: A közoktatás különböző szintű vezető munkaköreiben dolgozók számára feladatuk szakszerű ellátásához (ilyenek: a tankerületi igazgatóságok szakemberei, az iskolák igazgatói, igazgatóhelyettesei, szakmai munkaközösségek vezetői, óvodapedagógusok, szaktanácsadók, szakértők, szaktanárok, a szakképzés vezető munkatársai) magas színvonalú felkészítést nyújtani. Az államvizsga sikeres befejezése pedagógus szakvizsgát jelent a hallgatóknak. Ez utóbbi képesítést a várhatóan 2013. szeptember 1-jén bevezetésre kerülő pedagógus életpálya modell, illetve a hozzá kapcsolódó bértáblázat megfelelően honorálja. Az igazgatói pályázatok benyújtásának is feltétele az intézményvezetési szakvizsga.
A képzés rendszere: A képzésben az vehet részt, aki egyetemen és főiskolán pedagógus oklevelet szerzett és legalább 3 éves pedagógusi gyakorlattal rendelkezik. A képzés négy féléves, speciális távoktatás keretében zajlik. Félévenként 2-3 konzultációra, 2-3 vizsgára és 2-3 napos iskolai gyakorlatra kerül sor. A foglalkozásokat kötelező jelleggel szombati napokon Kisvárdán tartjuk, a szigorlatokra Nyíregyházán, a konzultációs központban kerül sor.
A tananyag korszerűsítése folyamatban van, az eredményes felkészülést módszertani útmutatóval, kazettákkal és tréningekkel segítjük. A tréningeken való részvétel kötelező, melyet az egyetem Balatonvilágoson szervez meg (3 napos program).
A hallgatók a konzultációkon 15-20 fős, a gyakorlatokon pedig 8-12 fős csoportokban vesznek részt. A konzultációkat a kisvárdai II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola tantermében szombatonként tartjuk, a szigorlatok és az államvizsga kivételével a vizsgákat is itt bonyolítjuk le.
Képzési követelmények: A konzultációkon való részvétel kötelező. A záróvizsgára az bocsátható, aki a konzultációkra, az írásbeli dolgozatokra, a gyakorlatokra és a tréningekre való előírásoknak megfelel, az előírt vizsgakövetelményeket teljesíti, és határidőre elkészíti diplomamunkáját.
Az államvizsga a diplomamunka megvédéséből és a szóbeli vizsgából áll. A képzés önköltséges, melyet részben vagy egészben a jelentkező munkahelye átvállalhat. Jelenleg a pedagógusok részére meghirdetett képzési formák közül talán a legnépszerűbb és leginkább gyakorlati jellegű. Általános tapasztalat, hogy az egyetem által kiadott diplomával többnyire a helyükön maradnak a vezetők, igazgatók, helyettesek, óvónők, tanárok vagy hivatalnokok.
Számukra az a legfontosabb, hogy a megszerzett elméleti ismereteket átültessék a gyakorlatba, napi munkájukat megkönnyítsék. Az oktatásban nagy hangsúlyt kap a kommunikáció, a konfliktuskezelés, a pedagógus személyiségének fejlesztése, valamint az oktatás-képzés tartalmi fejlesztése.
A 2013 februárjában induló képzésre (keresztféléves képzés) várjuk az óvodák, iskolák, egyéb nevelési – oktatási intézmények, tankerületi igazgatóságok szakembereinek jelentkezését a kisvárdai konzultációs központba.
Jelentkezési határidő: 2013. január 20.
Részletesebb információt és jelentkezési lapot Marczinkó István közoktatási szakértőtől a 45/420-324 illetve a 0630/816-05-15-ös telefonszámon lehet kérni.
A jelentkezési lap és mellékletei letölthetők: http://www.kozoktveznyh.hu
Várjuk az érdeklődőket és a jelentkezőket! Tanuljon nálunk!
Marczinkó István a képzés szervezője,
közoktatási szakértő