Október 23-án kedden, délelőtt tíz órakor kezdődött az 1956-os forradalom és szabadságharc városi megemlékező ünnepsége Kisvárdán. A Zrínyi parkban lévő, '56-os emlékműnél a városi grémium, intézményvezetők, civil szervezetek, diákok és városlakók körülbelül ötszáz fős serege gyűlt össze, hogy emlékezzenek az 56 évvel ezelőtti '56-os eseményekre.
„Nem győztünk, de harcoltunk. Nem győztük le a zsarnokságot, de feltartóztattuk. Nem mentettük meg hazánkat, de védelmeztük.” - a Himnuszt követően Kossuth Lajos gondolatával kezdte megemlékező beszédét Leleszi Tibor polgármester. Városunk első embere példaként állította elénk a lyukas zászlók alatt egyetértésben gyülekező és vállvetve harcoló öregeket és fiatalokat, vasutasokat és diákokat, katonákat és közalkalmazottakat, akik nem hősök akartak lenni, hanem pusztán emberhez méltó életet szerettek volna élni:
„Amikor összegyűlünk a világ legnagyszerűbb forradalmának emlékezésére, mindenekelőtt fejet kell hajtanunk ennek hősei előtt. Fejet kell hajtanunk azok előtt, akik különböző tanácsokkal küzdöttek a szabadságért, akik borzalmas halállal haltak a bitón, akik kegyetlen börtönben sínylődtek. Fejet kell hajtanunk az asszonyok előtt, akik magukra vették a rájuk eső terheket. Azok előtt, akik ma is itt élnek közöttünk.”
„A szabadság olyan, mint a levegő: ha van, észre sem vesszük, ha nincs, meg lehet halni nélküle” - mondta a polgármester, hozzátéve: „1956 és a magyar forradalom győzött, hiszen belőle fakadt a rendszerváltozás. Győzött, hiszen nincs olyan valamire való párt, amely ne tekintené örökségének a legszebb forradalmat. Győzött. Még ha nagyon nagyon sokba is került ez a győzelem. Győzött, mert velünk él.”
A kulturális műsor közreműködői a Bessenyei György Gimnázium diákjai voltak, akik szavalataikkal és énekeikkel színvonalas, a forradalom emlékéhez méltó műsort állítottak össze és adtak elő az '56-os forradalomról és azok hőseiről.
A Szózatot követően elsőként Kisvárda Város Önkormányzata nevében Leleszi Tibor polgármester és Zámbó István alpolgármester, majd az oktatási és önkormányzati intézmények, civil-és társadalmi szervezetek, pártok, egyesületek képviselői és magánemberek koszorúztak a Györfi Sándor által készített '56-os emlékműnél.
A koszorúzást követően a résztvevők átvonultak a régi temetőbe, ahol egy főhajtással a megemlékezés virágait és koszorúit helyezték el Rada János, '56-os kisvárdai mártír sírjánál.
1956-nak 2012-ben is van üzenete. Ahogy Leleszi Tibor polgármester beszédében mondta:
„56 örökösei azok, akik lélekben fiatalok maradnak. Nem kényelmesedhetünk el, nem dőlhetünk hátra, nem mondhatjuk, hogy elfáradtunk. Fiatalnak kell maradnunk szívben-lélekben egyaránt, bárhol dolgozunk. Ezt mondja nekünk 56. És mivel a tanítást hagyjuk örökül gyermekeinknek és unokáinknak, nyugodtan mondhatjuk: Nem félünk a holnaptól, mert ismerjük a múltat, látjuk a mát.”
Durucz Gabi