2012. szeptember 28-án, testvérvárosunk Királyhelmec Bodrogközi Kulturális Fesztiváljának keretén belül, a Városi Művelődési Központ Galériájában nyílt kiállítás városunk művész-házaspárja Bábás Erika és László alkotásaiból. A kiállítást Czomba Magdolna, a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium magyar tanára nyitotta meg, művészi csellójátékával közreműködött a szintén kisvárdai Agárdi Eszter.
A zsúfolásig telt galériában nagy volt az érdeklődés a kisvárdai művészek munkái iránt. Köszöntő beszédet mondott Balogh József, Királyhelmec polgármestere.
"Ahogy ilyenkor ősszel a szüret a természet hálája, úgy ez a kiállítás az alkotók hálája a természetnek, ami mintha egyre fontosabb téma lenne e művészi nyelvben. Az őselemekhez való folytonos visszatérés, a művész lelkének legmélyebb változásait tükrözi és egyre izgalmasabb kalandokra invitál bennünket, ez az önmagát megújító alkotói nyelv. A földszínek jobbára az uralkodó árnyalatai mostanában Bábás Erika műveinek. A természet felfedezése és megértése nem csak alkotóként, de magánemberként is jellemzi a művésznőt." - mondta megnyitó beszédében Czomba Magdolna.
Bábás Erika, tűzzománcművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és a Magyar Tűzzománcművészek Társaságának tagja, számos kiállítás meghívott alkotója Magyarországon és a határokon túl. Bábás Lászlóval egy párt alkotva, az életben és a munkában egyaránt, szűnni nem akaró vággyal és lelkesedéssel vezetik közös műhelyüket Kisvárdán.
Bábás László keze alatt életre kel az üveg, ez a rideg, kemény és sérülékeny anyag, mely gyönyörűvé és vonzóvá válik, megtelik élettel és örömmel.
Alkotói technikájuk különböző, de alkotásaik mégis nagyon közel állnak egymáshoz. A tűzzománc, a fémre olvasztott zománcfesték, mely csillogó, üveges felületté válik. Az ólomüvegképek és tárgyak, pedig a fémsínekkel összefogott, egyesével csiszolt üvegdarabok, melyek mozaikszerű egységet képeznek. Nagy örömmel fogadta a művészházaspár a Királyhelmecről érkező felkérést. Az örömük abból fakadt, hogy tudomásuk szerint mindkét név, a Bábás és a Batizi is, mely a művésznő édesanyjának neve, felvidéki eredetű. "Hazamegyünk, őseink földjére." - fogalmazott Bábás Erika, kinek műveiben különösen fontos az önazonosság kérdése.
„Az önmagát kereső, helyzetét és határait folyamatosan vizsgáló és felülvizsgáló ember kérdései a művészet nyelvén megfogalmazva, lehetőséget biztosítanak mindenki számára, hogy elgondolkozzon az élet alapvető kérdéseiről. De nem csak a gondolkodáshoz nyújtanak inspirációt ezek az alkotások, hanem gyönyörködtetnek is. Gyönyörködtetnek és megnyugtatnak, szépségükkel és lüktetésükkel kényeztetik érzékeinket. Elcsábítanak bennünket egy olyan világba, ahol minden rendben van. Ahol a szögre akaszthatjuk az időt és nem kell aggódnunk a valóságos életünk problémáin. Legyen ez a kiállítás közös szüret és ünnep számunkra, szemgyönyörködtető színeivel és léleksimogató, elmefrissítő gondolataival.” - zárta szavait Czomba Magdolna.
A királyhelmeci Bábás kiállítás október végéig látható a Városi Művelődési Központ Galériájában.
Durucz Gabi