A magyar fotóművészeti alkotócsoportok országos szövetsége kezdeményezte a Magyar fotográfia napjának megünneplését. Ezen a napon készült Magyarországon először nyilvános rendezvényen fénykép (dagerrotípia). Minden fotótörténeti forrásmunka egybehangzóan állítja, hogy 1840. augusztus 29-én, a Magyar Tudós Társaság ülésén Vállas Antal bemutatta, miként lehet képet alkotni a fénysugarak segítségével fényérzékeny nyersanyagon.
Ez a nap alkalom arra, hogy a társadalom figyelmét a fotókultúrára és egyben a fotótörténeti értékekre irányítsuk. Így történt ez Kisvárdán, a Várszínház és Művészetek Házában is, ahol testvérvárosunk, Királyhelmec szülötte Eperjessy Adrián önálló tárlatával és a fotózás múltbéli eszközeinek bemutatásával várta az érdeklődőket.
Adrián 1978-ban született Királyhelmecen, ott végezte iskoláit, majd a 90’-es évek végén csatlakozott a TICCE Képzőművészeti Társuláshoz, ahol grafikával foglalkozott. Négy éve tért át a digitális technikára. Grafikáival volt önálló kiállítása Királyhelmecen, valamint a TICCE közös tárlatain szerepelt Szlovákiában és Magyarországon. Jelenleg Magyarországon él és alkot.
A kiállítást Szivák Gábor, a Városi Könyvtár igazgatója nyitotta meg, aki érdekes információkkal szolgált a hallgatóságnak a magyar fotográfia történetéről, valamint méltatta a fiatal művész munkáját, alkotásait.
A kiállítás ünnepi alkalmát emelte Agárdi Eszter csellójátéka.
A fotókiállítás 2012. szeptember 25.-ig tekinthető meg a Várszínház és Művészetek Háza kiállító folyosóján.
Durucz Gabi