„A testvérvárosi együttműködések az európai közösségünk területén, a települések közötti nemzetközi kapcsolatok építésének egyik karakterisztikus formáját jelentik.” - ezzel a gondolattal egyetértve, Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2011. szeptemberében, a brüsszeli székhelyű Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) által a ,,Testvérvárosok polgárainak találkozója” elnevezésű pályázati kiírásra projekttervet nyújtott be, ami támogatásban részesült.
Ennek köszönhetően nyílt lehetőség arra, hogy Kisvárdán először – de nem utoljára – valósuljon meg az I. Testvérvárosi Találkozó, melyen Kisvárda mellett Kézdivásárhely (Románia), Királyhelmec (Szlovákia), Strzyzów (Lengyelország), Hildburghausen (Németország) és Munkács (Ukrajna) városainak küldöttségei és fiataljai vettek részt.
Az uniós támogatásból, 15.000 EUR összegből megrendezett találkozó elérte célját: találkozási lehetőséget nyújtott a helyi közösségek lakóinak, melynek keretén belül kicserélhették tapasztalataikat, nézeteiket és értékeiket, tanulhattak egymás történelemből és közösen együttműködve építhetik majd a jövőt.
„Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testületének és jómagamnak is, megválasztásunk óta kiemelt fontossággal kezelt teendőink egyike a meglévő testvérvárosi kapcsolataink élénkítése, elmélyítése, élővé tétele, hogy a kötelékeink megerősödjenek, és elmélyüljenek, hogy a településeink állampolgárai megismerjék egymás kultúráját, mindennapi életét, mert hiszek abban, hogy a személyes kapcsolatok tovább erősítik a köteléket országaink között.” - kezdte köszöntő beszédét Leleszi Tibor polgármester hozzátéve: „Testvérvárosi együttműködésünk a mai alkalommal szorosabbá válik, mert azzal a céllal találkozunk, hogy a kölcsönös megegyezés és felelősség szellemében közösen támogassuk a polgáraink közötti közvetlen kapcsolatfelvételt, különösen az ifjúság körében. Hiszen a testvér-települési programok során a helységek és lakóik által szervezett események az európai integráció kicsiben történő reprodukciói, itt a települések valóban egy integrált Európát építenek.”
Kisvárda testvérvárosi találkozója sikeresen hozta össze öt napon keresztül a részt vevő települések polgárait biztosítva, hogy az önkormányzati együttműködés mellett erős informális, személyes kapcsolatok alakuljanak ki közöttünk, hogy megismerjük egymás mindennapi életét, a kulturális sokszínűségét és az európai közös kulturális örökséget megtapasztalva osszuk azt meg egymással.
A 2012. augusztus 17-18-19-20-21-én lezajlott találkozó minden korosztályt és szakmai érdeklődést kielégítő színes programkavalkádja megelégedést keltett nemzetközi vendégeink körében is.
„A mi városunk” nevet viselő work-shopon mutatkozott be power point-os előadás keretén belül valamennyi település, melyben „testvéreink” városainak kultúráját, természeti és épített kincseit, gazdaságát ismerhettük meg.
Az „Ifjúsági Workshop” - ahol a városok oktatási intézményei kerültek előtérbe - a különböző nemzetek oktatáspolitikájának milyenségét, sokszínűségét, valamint az egyes iskolákra jellemző külső-és belső értékeket tárta a fiatalok elé.
A felnőtteknek rendezett „Kerekasztal beszélgetés”-en a külföldi vendégeken kívül Kisvárda oktatási-nevelési-egészségügyi-kulturális intézményeinek és civil szervezeteinek vezetői vettek részt, ahol városunk cégei mutatkoztak be termékeikkel, prospektusaikkal, ezáltal lehetőséget nyújtva az estleges jövőbeni közös, nemzetközi gazdasági együttműködések megvalósulásának.
A programok közül nem hiányozhatott egy, az Európai Uniót középpontba állító közös vetélkedő sem, ahol a települések fiataljai csoportokat alkotva, játékos verseny formájában mérethették meg az Európai Unióról eddig szerzett illetve tanult ismereteiket, tudásukat.
A különböző nemzetek sokszínűségét tárta elénk a települések művészeinek alkotásaiból megnyitott egyedi kiállítás, melynek megnyitóján a Sérült Gyermekekért Alapítvány fiataljai színvonalas és egyben könnyfakasztó műsorral kedveskedtek a részt vevőknek.
Vendégeink ellátogattak a Rétközi Múzeumba, a Tűzoltóságra, a Városi Könyvtárba, megismerkedtek közelebbről is középkori várunk történelmével és fennmaradt értékeivel, valamint kiránduláson vettek részt Sárospatakon és Sátoraljaújhelyen.
Egymás közelebbről való megismerésének céljaként az ismerkedési esteken közös karaoke énekléssel illetve magyar táncházzal szórakoztak a fiatalok és felnőttek egyaránt.
Nem hiányozhatott a négy napos programból a Várfürdő nyújtotta pihenési örömök élvezése sem (strandfoci, strandröplabda, úszóverseny, habpartis éjszakai fürdőzés), melyek különösképpen tetszettek valamennyi testvértelepülésünk vendégeinek.
Az augusztus 20-i, ünnepi program aktív részt vevői voltak „testvéreink”, ahol a gasztronómia, a kultúra és a sport területén is kellemes élményeket nyújtottak saját maguk és Kisvárda lakóinak számára is. A Várkertben Hildburghausen, Strzyzów és Kézdivásárhely külön standdal várta a helyi-és környékbeli lakosokat, ahol a saját nemzetükre jellemző ételekkel, italokkal és ajándékokkal vendégelték meg őket.
Testvérvárosaink magyar anyanyelvű vendégei örömmel vettek részt a Várszínház és Művészetek Háza DoktoRock Színtársulatának idei előadásán. A Nagy Lóránt által rendezett „Szegény gazdagok” című Jókai-regény feldolgozása különleges színházi csemegeként nyújtott kulturális élményt Kisvárda sokszínűségéből a nemzetközi közönség számára is.
„A közös cselekvés és eredményesség örömünnepe volt a települések közötti találkozás, mely olyan fórumot alkotott, ahol a kapcsolat során az emberek megtalálták azt a közös pontot, gyökeret, amit ha elég mélyre tudnak ereszteni, akkor az mindig új virágot hajt és új gyümölcsöt ad. Melyen egymás vizuális kultúráján, mint egyetemes nyelven keresztül kerülhetünk közel egymáshoz. Ezek azok az érzések, tapasztalatok, melyek életünk során továbblendítenek a nehézségeinken, és visszaadják hitünket a közös és a közösségért történő cselekvésben.” - mondta Leleszi Tibor, a házigazda Kisvárda polgármestere.
A rendezvény megvalósulását az Európai Unió Európa a polgárokért programja támogatta.
Durucz Gabi
Az I. Testvérvárosi Találkozó napjainak fotói a Képtárban megtekinthetők