A Várszínház színpadán Leleszi Tibor polgármester ünnepi beszédében „bűvös világnak” titulálta az elmúlt kilenc napot, ahol az élet egyszerre öröm és sírás, egyszerre móka és kacagás, tragédia és komédia volt.
„Én ma nem búcsúzok, hiszen ez a fesztivál már huszonnégy éve folyamatosan él, létezik, bár csak pár rövid napra mutatja meg magát minden évben. ...(...)... Legyünk büszkék arra, hogy mi, akik résztvevői lehettünk ennek az eseménynek, nem csak egyszerűen őrizzük hagyományainkat, nem csupán átadjuk a kulturális örökséget gyermekeinknek, hanem gyarapítjuk is azt. ...(...)... Vigyük magunkkal, maradjon velünk mindaz, amit hallottunk és tapasztaltunk itt ezalatt a pár nap alatt, hogy gazdagodjunk általa.” - mondta beszédében Kisvárda első embere, majd köszönetet mondott mindazon művészeknek, akik napokon keresztül Kisvárdán mutatták meg, hogy milyen színes és változatos az egyébkét egy-gyökerű, de sok csatornából, sok szálból táplálkozó magyar kultúra.
A polgármesteri köszöntő után Takács Katalin színművésznő, a Magyar Színházi Társaság elnökségi tagja a magyar színházi szakma nevében köszöntötte a záróünnepség résztvevőit és saját élményein keresztül méltatta a fesztivált.
Csíkos Sándor színművész, az idei szakmai zsűri egyik tagja, az elmúlt kilenc nap alatt látott versenyprogram előadásait, a színházi játékot összegezte maga és zsűri társai nevében.
A fesztivált dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP országos alelnöke búcsúztatta és zárta be. „ Mit kellett több, mint egy hete megnyitni és mit kell most bezárni? - tette fel magának és a közönségnek is a kérdést a képviselő. Válaszát nem csupán mosollyal, hanem kellemes érzéssel fogadta a nagyérdemű: „A lelkeket kell megnyitni és a papírból mondott záró beszédet kell becsukni...(...)...Én becsukom a papírt, ti nyissátok meg a lelketeket! Váljatok fogyasztóból tudatos táplálókká! Ne csak fogyasszátok a kultúrát: gyorsan, fél órára leülök a tévé elé és hamm, bekaplak, kultúra...és a gyorsan elfogyasztott „kultúra” átszalad az emberen........Ne így fogyasszátok a kultúrát, hanem tudatosan válasszátok ki, hogy a kultúra milyen formájával fogjátok a tudatotokat táplálni. Legyetek a saját lelketek pásztora! Tereljétek a lelketeket jó irányba! Higgyétek el: ez a kisvárdai fesztivál megfelelő táplálék!” - zárta szavait dr. Seszták Miklós, majd az eddigi hagyományoknak megfelelően az Életmű Díjak átadása következett.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma több évtizedes kiemelkedő művészeti és pedagógiai munkájáért Életmű-díjat adományozott a marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem professzorának, Dr. Kovács Leventének, valamint több évtizedes kiemelkedő művészi munkájáért, a kassai Thália Színház művészének, Pólos Árpádnak.
A Magyar Színházak XXIV. Kisvárdai Fesztiválja díjazottjai:
A közönségzsűri által felajánlott egyéni díjat a kassai Thália Színház Philadelphia, nincs más út! című előadásban nyújtott alakításáért NÁDASDI PÉTER színművész kapta.
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által alapított, a legígéretesebb fiatal színész számára felajánlott Teplánszky Kati-díjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház által bemutatott, az ÜVEGCIPŐ című előadásban nyújtott alakításáért TARPAI VIKTÓRIA kapta.
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott egyéni díjat a szakmai zsűri döntése alapján, az Újvidéki Színház FANNY ÉS ALEXANDER című előadásában, valamint a Zentai Magyar Kamaraszínház JÓCCAKÁT MAMA! című előadásában nyújtott alakításaiért SZILÁGYI ÁGOTA kapta.
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott egyéni díjat a szakmai zsűri döntése alapján, az Újvidéki Színház FANNY ÉS ALEXANDER című előadásában nyújtott alakításáért, valamint a JÓCCAKÁT, MAMA! című előadás rendezéséért LÁSZLÓ SÁNDOR kapta.
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott egyéni díjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Sepsiszentgyörgyi M Stúdió MINT A FAGYÖNGY című előadás létrehozásában a szöveg, a mozgás, a díszlet, a látvány és a hangzásvilág szerves egységét megteremtő rendezői munkáért GEMZA PÉTER kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának BOLDOGTALANOK című előadásában nyújtott alakításáért GALLÓ ERNŐ kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Kassai Thália Színház PHILADELFIA, NINCS MÁS ÚT! előadásában nyújtott alakításáért DUDÁS PÉTER kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Nagyváradi Szigligeti Színház LILIOMFI című előadásában nyújtott alakításáért DIMÉNY LEVENTE kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház BÁNK BÁN című előadásában nyújtott alakításáért MÁTRAY LÁSZLÓ kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján, az Újvidéki Színház FANNY ÉS ALEXANDER című előadásában végzett dramaturgiai munkájáért GYARMATI KATA kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott különdíjat a szakmai zsűri döntése alapján a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata A MAKRANCOS HÖLGY, AVAGY A HÁRPIA MEGZABOLÁZÁSA című előadásában nyújtott alakításáért és Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata BÁNYAVIRÁG című előadásának rendezéséért SEBESTYÉN ABA kapta.
Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere által felajánlott díjat a szakmai zsűri döntése alapján, a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház BÁNK BÁN című előadásában nyújtott alakításáért PÁLFFY TIBOR kapta.
Kisvárda város közönségdíját a közönségzsűri döntése alapján, a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának BÁNYAVIRÁG című előadása kapta.
Kisvárda város díját a szakmai szűri döntése alapján, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata A MAKRANCOS HÖLGY, AVAGY A HÁRPIA MEGZABOLÁZÁSA című előadása rendezéséért SORIN MILITARU kapta.
A Budapest Főpolgármesteri Hivatal által felajánlott díjat a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Katona József: BÁNK BÁN című előadása nyerte el. A díjazott előadás meghívást kapott a budapesti Thália Színház 2012/13-as színházi évadjára, ahol az előadás mellett Tv-felvétel is készül a produkcióról.
A záróünnepség a fesztivál-díjak átadása után, a debreceni Csokonai Színház- Szergej Medvegyev: A fodrásznő című előadását tekintette meg a színházi szakma és a közönség.
Durucz Gabi