Bódi László - becenevén Cipő - magyar rockénekes, zeneszerző, dalszerző, a Republic együttes énekese és frontembere, aki 1965. május 3-án született Ungváron.
Egyéves korában költözött családjával Kisvárdára, ahol zenei általános iskolába, ahogyan mi, kisvárdaiak hívtuk „az egyesbe” járt. Gyerekkorában zongorázni tanult, egy focicsapatban is játszott, majd tizennégy éves korában már dalszövegírással kezdett foglalkozni. A Bessenyei György Gimnázium tanulójaként zenekart alapított Cipőfűző névvel, innen ragadt rá a Cipő becenév is.
2013. március 11-én összetört egy ország, benne egy kisváros minden lakója is: örökre elment Bódi László, Kisvárda egyik legnagyobb büszkesége, aki mindig szívesen látogatott haza barátaihoz, régi iskolájába és számos kisvárdai koncerten örvendeztette meg városunk és környéke lakóit. Tíz év telt el azóta……de személyisége, zenei öröksége felejthetetlen és örök!
Az elmúlt években számos megemlékezés, róla írt dalok és érte, az ő emlékére szervezett programok őrizték és őrzik ma is emlékét. Kisvárda azonban más......Kisvárda az Ő életében az iskolai, gyermek, -és ifjúsági évek, az első szerelem, az első dalszövegek és dalok, az első zenekar és az örök barátságok városa. Városunkban is sok emléknap, emlék-koncert, volt iskolájában emléktábla és az őt jól ismerők által, szinte nap mint nap felemlegetett közös élmények éltetik őt.
- Bódi László "Cipő" Emléksétány -
Dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor polgármester korábban arról határoztak, hogy kellene valami különleges, valami egyedi, valami minden eddiginél másabb itthon, ami méltóképpen állít emléket és tovább viszi az utókor számára is Cipő örökségét. Így született meg ötletük, egy emléksétány létrehozása, mely 2023. október 14-től Kisvárda egyik éke lett a Mátyás király utcában.
A Bódi László "Cipő" Emléksétány sokkal több, mint egy sétány! Egy egyedi, különleges emlékhely, mely a városunkhoz sokféleképpen kötődő, Magyarország ikonikus és utánozhatatlan énekesének, zeneszerzőjének, dalszövegírójának állít örök emléket. A sétány - amellett, hogy eddig ritkán vagy soha nem látott fotókkal alkot egy memoár-sorozatot - interaktív módon színesített, egyedi hangulatú és egyedi élményt nyújtó hely! A qr-kódokkal felidézhető életút, a megszólaló ismerős dalok a felejthetetlenséget és az örök emléket szolgálják, a digitálisan megtekinthető kéziratok pedig még közelebb hozzák Cipő személyiségét.
Az emléksétány létrejöttének megalkotói, a tervezéstől a kivitelezésig: Simon András, Sipos Enikő, Mohl János, Horváthné Sipos Ágnes, Intézményműködtető Nonprofit Kft. Az ünnepélyes átadáson a Besi Rock zenekar által szólaltak meg a Cipő-dalok, dr. Seszták Miklós és Leleszi Tibor személyes, Cipőhöz köthető emlékeiket idézték fel köszöntőikben.
- Bódi László "Cipő" emléktábla -
A Bódi László Cipő Emléknap részeként, a Kisvárdai Városszépítő Egyesület valamint Kisvárda Város Önkormányzata helyezte el majd leplezte le a Mártirok utcán lévő emléktáblát is. Az épület falai között először csendült fel Cipő kisvárdai zenekarával az Andante-vel a "Neked könnyű lehet" - "A jégbüfé" - vagy éppen az "Igazi szerelem".Az emléktáblát - Cipő előtti tiszteletüket kifejezve - a gávavencsellői Flamingó Jászai Kft. térítésmentesen készítette el.
- Bódi László "Cipő" emlék-koncert -
Az Andante és a Cipőfűző tagjai pedig az esti emlékkoncerten egy-egy dal erejéig színpadra is léptek a Kék és Narancssárga produkció által létrehozott estén. A produkció – melynek vezetője Tóth Zoltán – arra hivatott, hogy tovább vigyék Cipő zenei örökségét. Vendég-zenészként fellépett az ős-Republicból Bali Imre-Rece apó és Szabó András is.
A sétány-átadás, az emléktábla-avatás és az emlék-koncert különlegességét az adta, hogy volt kisvárdai zenésztársai, az ős-Republic tagjai, volt osztálytársai és tanárai mellett, személyesen volt jelen Cipő húga Bódi Marica is, aki meghatódva, de mosollyal az arcán élte át a Bódi László Cipő Emléknapot városunkban.
-Kisvárda Város Önkormányzata-
Fotók: Pálinkás Tamás