A mai nappal véget ért a június 23. és július 1. között zajló Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválja. A színházi seregszemle idei díszvendége a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház volt, a versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta.
A 2023-as év zsűritagjai: Dienes Blanka színésznő; Kiss József drámaíró, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója; Németh Ákos drámaíró, műfordító, rendező, a zsűri elnöke; Szekeres Szabolcs színikritikus és Szigeti Réka dramaturg voltak. Kilenc nap alatt huszonhat színpadi produkció került színre három helyszínen. A programban nyolc versenyen kívüli darab szerepelt, egy előadással pedig a határon túli színészhallgatók is készültek. A színésztréninget idén Bélai Marcel és Kozma Gábor Viktor színész-rendezők vezették, a kritikusjelöltek workshopján pedig a színházi kulisszatitkokba avatták be a fiatalokat a szakemberek.
Mások mellett Temesvárról, Szabadkáról, Újvidékről, Kézdivásárhelyről, Kassáról, Székelyudvarhelyről, Kolozsvárról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Csíkszeredából, Zentáról és Komáromból érkeztek a magyar nyelven játszó színházak, valamint látható volt a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciója és budapesti Pinceszínház szervezésében határon túli alkotókkal megvalósult előadás is.
A díjátadó ünnepségen köszöntőt mondott, méltatva a főszervezőket, a fesztivál múltját és jelenét, Kis Domonkos Márk rendező, a Déryné Program igazgatója. Az ő rendezésében láthatta a közönség a fesztivál utolsó előadását, Jánosi Ferenc: Szemet szemért című krimijét, a Déryné Társulat előadásában.
Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere - aki színházrajongóként feleségével együtt, szinte minden előadást megtekintett - ünnepi beszédében hangsúlyozta: „Itt színház volt és lesz, igazi színház! Kisebb csodaként éltem meg, hogy idén sem maradt el városunk országosan is egyedülálló színházi találkozója! Hála Istennek, hogy nagy drámaköltőnkön kívül még ma is vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy „a tett halála az okoskodás”, és segítségünkre siettek.”
Dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő egy bekeretezett Muhammad Ali idézetet (A lehetetlen csupán egy nagy szó, amellyel a kis emberek dobálóznak, mert számukra könnyebb egy készen kapott világban élni, mint felfedezni magukban az erőt a változtatásra. A lehetetlen nem tény. Hanem vélemény. A lehetetlen nem kinyilvánítás. Hanem kihívás. A lehetetlen lehetőség. A lehetetlen múló pillanat. A lehetetlen nem létezik.) - adott át Nyakó Béla fesztiváligazgatónak és Balogh Tibor művészeti tanácsadónak, utalva arra, hogy minden körülmény ellenére ők is rendületlenül hittek a fesztivál megvalósulásában.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium ÉLETMŰ-DÍJÁT kapta WISCHER JOHANN vajdasági színművész, rendező; valamint BILUSKA ANNAMÁRIA színésznő, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat Örökös Tagja.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium FŐDÍJÁT az Újvidéki Színház kapta III. RICHÁRD című előadásáért, Dejan Projkovszki rendezésében. A társulat egységes stílusban és csapatmunkával szolgálja a címszereplő játékát. A képi világ és a zene egy olyan kor lenyomatát teremti meg, amely szabadjára engedi az emberi gátlástalanságot.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium II. HELYEZÉSÉT megosztva kapta a kassai Thália Színház SZENTIVÁNÉJI ÁLOM című előadása a shakespeare-i színházi nyelvezet megújításáért és a formabontó látványvilágért, valamint a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház OXIGÉN című előadása a színházi nyelv radikális újrafogalmazásáért.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium III. HELYEZÉSÉT megosztva kapta a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata a NEM ÉLHETEK MUZSIKASZÓ NÉLKÜL című előadása a népszínmű műfajának megújító megőrzéséért, a nagyszerű egyéni alakításokért, valamint a Csíki Játékszín HEGEDŰS A HÁZTETŐN című előadása a zenés színház műfajának értő színpadra állításáért.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Kisvárdai Várszínház közös díját kapta MÉSZÁROS ÁRPÁD az Újvidéki Színház III. Richárd című előadása címszerepének bravúros megformálásáért, valamint B. FÜLÖP ERZSÉBET a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház A doktor című előadás főszerepének és a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Részegek című előadásban Dóra szerepének megformálásáért.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Kisvárdai Várszínház közös díját kapta BOROS CSABA a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Részegek című előadás egyedi zenei világának megteremtéséért és az előadásban való inspiratív jelenlétéért, valamint JELI LUCA SÁRA a nagyváradi Szigligeti Színház Figaro házassága című előadás karakterformáló, kiemelkedő színvonalú jelmezeiért.
A legígéretesebb tehetségnek járó Teplánszky-díjat kapta HÉGLI BENCE, a kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadásban Puck szerepének átütő erejű színpadi megvalósításáért, valamint MATUSEK ATTILA, a kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadásának megrendezéséért.
Kisvárda Város Polgármesterének díját kapta a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház- és Film Kar Magyar Színházi Intézet harmadéves színész hallgatóinak ÉDES ANNA című kreatív, önálló színpadi nyelv megteremtésére törekvő, magával ragadó, egységes csapatmunkában megvalósuló vizsgaelőadása.
A záróünnepségen bejelentették azt is, hogy a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiváljára a tervek szerint 2024. június 24-30. között kerül sor.
-Kisvárda Város Önkormányzata-
Fotók: Pálinkás Tamás