Június 24. és július 2. között rendezték meg a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiválját. A versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta. A színházi seregszemle idei díszvendége a Zentai Magyar Kamaraszínház volt.
Érkeztek társulatok - a többi között - Szabadkáról, Újvidékről, Székelyudvarhelyről, Gyergyószentmiklósról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Beregszászból, Nagyváradról, Szatmárnémetiből, Aradról, illetve Sopronból, Komáromból és Gyuláról. A magyarországi társulatok közül például a Játékszín, a CSAK! – Csengeri Alkotó Közösség, az Orlai Produkció és a Bánfalvy Stúdió lépett színpadra.
Kilenc nap alatt 23 színpadi produkciót láthattunk öt helyszínen. A programban nyolc versenyen kívüli darab szerepelt, két előadással pedig a határon túli színészhallgatók is készültek. A július 2-ig tartó programsorozaton volt gasztroszínház, kulturális-kulináris est, zenés műsor. A 2022-es év zsűritagjai voltak: Csuja László rendező, Hajdu Imelda színművész, a debreceni Csokonai Színház tagja, Herczeg T. Tamás rendező, Török Viola rendező, a marosvásárhelyi Spectrum Színház művészeti vezetője és Zalán Tibor költő, író, drámaíró.
A díjátadó záróünnepségen beszédet mondott Pataki András (aki Csák János kulturális és innovációs minisztert képviselte), Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere, a szakmai zsűri nevében pedig Zalán Tibor.
A fesztivál idei díjazottjai:
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a felkért, háromtagú Szakmai Bizottság (Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza és a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiváljának igazgatója; Balogh Tibor, valamint Pataki András) ÉLETMŰ-DÍJJAL tüntette ki MELEG VILMOS színművészt és BEKE SÁNDOR rendező, színházigazgatót.
Meleg Vilmos Kémerben született 1956-ban. 1976 és 1980 között a Marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet színész szakának hallgatója volt. 1980-ban lett a Nagyváradi Szigligeti Színház társulatának tagja, majd 2001 és 2009. között művészeti igazgatója. 2017-től 2021-ig a Nagyváradi Állami Filharmónia igazgatója. 2021-ben a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjat vehette át. Figyelemreméltó pályája során számtalan szerepben nyújtott emlékezetes alakítást. Hogy ezek közül csak néhányat említsünk: Ábel Sütő András: Káin és Ábel-jében; Kamarás Gombrovitz: Yvonne burgundi hercegnőjében; Paskál Dobola Tamási Áron Boldog nyárfalevél című darabjában; A katona Kornis Mihály Körmagyar-jában; Woyzeck Georg Büchner Woyzeck-jében.
Beke Sándor Csilizradványban született, 1939-ben. 1954–1958 között a pozsonyi Magyar Tanítóképző hallgatója volt. 1959–1963 között a Pozsonyi Színművészeti Főiskola színész-, 1963–1968 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakán tanult Nádasdy Kálmán osztályában. 1969-ben megalapította a kassai Thália Színházat. 1976–1978 között a Miskolci Nemzeti Színház rendezője, 1978-tól 1984-ig a kecskeméti Katona József Színház főrendezője, majd 1984–1990 között a Népszínház rendezője volt. 1990–1994 között a Komáromi Jókai Színház igazgatója és rendezője volt. 1994 óta a Magyar Játékszíni Társaság főtitkára és elnökségi tagja. 1996–2001 között az egri Gárdonyi Géza Színház igazgatója és rendezője volt. 2001-2010 között a Kassai Thália Színház rendezője és művészeti tanácsadója. 2005-ben a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. 2019-ben megkapta az MMA Színházművészeti Díját.
A szakmai díjakat Pataki András, dr. Seszták Miklós, Leleszi Tibor és Nyakó Béla adta át.
- A színpadi teatralitás érvényes újrafogalmazásáért, A LEGJOBB ELŐADÁS díját a Nagyváradi Szigligeti Színház AZ ÖNGYILKOS című előadása kapta.
- A huszonegyedik században is érvényes commedia de’ll arte – forma megteremtéséért a Zentai Magyar Kamaraszínház A FOGADÓSNŐ című előadását jutalmazták.
- Az új vígjátéki átjárások megteremtéséért a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat A DOKTOR ÚR című előadásáért kapott díjat.
- A szakmai zsűri elismerő oklevelét, az előadásuk kiemelkedő társadalmi érintettsége okán két társulat, az Újvidéki Színház MEPHISTO című előadása és a Kosztolányi Dezső Színház AZ UTOLSÓ KISLÁNYOK című előadása kapta.
- A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat A doktor úr című előadásában nyújtott virtuóz színészi játékáért GALLÓ ERNŐ kapott elismerést.
- A Nagyváradi Szigligeti Színház Az öngyilkos című előadásában szerepe expresszív megfogalmazásáért HUNYADI ISTVÁN vette át a díjat.
- A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Száll a kakukk fészkére című előadásában nyújtott intenzív színpadi jelenlétéért BARABÁS ÁRPÁD, a darab főszereplője kapott díjat.
- A Komáromi Jókai Színház Az örökség című előadásában nyújtott hiteles drámai alakításáért SZVRCSEK ANITA vehette át a díjat.
- A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Káosz című előadásában nyújtott sokrétű színpadi alakformálásáért SZILÁGYI MÍRA színművészet díjazták.
- KISVÁRDA VÁROS POLGÁRMESTERÉNEK DÍJÁT a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház A FORRÁSPONT című előadása kapta.
- A 30 év alatti művészeknek járó TEPLÁNSZKY-DÍJAT a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat Woyzeck című előadásának revelatív színpadi ábrázolásáért az előadás látványtervezője SZŐKE ZSUZSI kapta.
- Kisvárda Város Önkormányzata -