Különleges események részesei lehettünk városunkban március 17-én és 18-án, amikor Tóth Krisztina kortárs alkotó vendégeskedett nálunk.
A látogatás apropója három kulturális rendezvény volt, amelyek különböző generációkat céloztak meg. Először a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium végzős diákjai vehettek részt egy rendhagyó irodalomórán, ahol a szerző novellisztikájával ismerkedhettek meg alaposabban, az alkotói szándék felől közelítve a művekhez.
A kötetborítók tervezése és a szövegek kiválogatása, azok sorrendjének meghatározása izgalmas, kalandos lehetőségnek tűnt, majd a szövegek megalkotásának feltételeiről és azok módjáról is kaphattak műhelytitkokat az érdeklődő diákok. A novelláskötetek részletes bemutatása, és a klasszikus irodalmi szöveghagyománnyal létesített kapcsolatok felvázolása után új, a könyvhétre megjelenő, A majom szeme regényéről is beszélt a szerző. Az esemény végén a költészet és a könnyűzene kapcsolata is szóba került. Korábban Cipő zenésítette meg Tóth Krisztina verseit, ami azért sem meglepő, mert fiatalkorukban egy párt alkottak a művészek, azonban az utóbbi években a Magashegyi Underground nevű együttes foglalkozik a szerző verseivel, ami mindig öröm az alkotónak.
A késő délután kezdődő és kora estébe hajló Könyvtári Csevegések sorozat látogatói is örvendezhettek a Várday István Városi Könyvtár olvasótermében az írónak. A szerző készséggel mutatta be 2015 óta megjelent alkotásait, hiszen akkor találkozott legutóbb városunk olvasóközönségével. A szerzemények között voltak a legújabb novelláskötetek, a Párducpompa és A fehér farkas. Az azóta megjelent verseskötetek, a Világadapter, a Bálnadal és számtalan gyermekeknek szóló alkotás. A gyermekirodalomhoz való erős kötődését firtató kérdésnél elmondta a szerző, hogy tulajdonképpen számára ez a „jutalomkirándulás” alkotóként, mikor újra mozgósíthatja gyermeki énjét. Ilyenkor megszabadulhat a nyomasztó napi problémáktól, és őszinte, gyermeki naivitással tekinthet bele a világba. A könyvtári rendezvény résztvevői mindig kiveszik részüket a csevegésből, és most sem volt ez másképp, hiszen Nehézné Julika néni, Bakajsza tanár úr és Dr. Berzéky József főorvos úr is szívesen osztották meg gondolataikat és kérdéseiket Tóth Krisztinával. Zárásként Kótics Ferenc egy különleges grafikával ajándékozta meg vendégünket.
A Kortárs Magyar Gyerekversek XI. Ünnepi Szemléjére 18-án került sor a Móricz Zsigmond úti óvodában. A világjárvány miatti korlátozások két év kényszerszünetet okoztak a méltán népszerű esemény folyamatosságában, de talán annál nagyobb volt az örömünk, hogy újra találkozhattunk a már jól ismert, barátságos helyszínen. Az óvoda középső csoportosainak előadásával kezdődött az ünnepi esemény, ők Tóth Krisztina, Vihartestvérek című meséjének dramatizált feldolgozását mutatták be. A legkisebbek szerzőnk, Találtam című versét adták elő bájos odaadással. Majd a város nagycsoportos óvodásainak szavalatait hallgathattuk meg nem csituló lelkesedéssel. Amikor 2010-ben megszületett az esemény ötlete, még sokan kételkedve és félve nyúltak a kortárs alkotásokhoz, de mára olyan érzékenységgel válogatják városunk óvodapedagógusai a jobbnál jobb verseket, hogy munkájuk példaértékűnek számít nemcsak szűkebb környezetünkben, de országos szinten is. Tóth Krisztina meghatva és lenyűgözve figyelte a legkisebbeket, ahogy életre keltették hangjukkal az általa írt szavakat.
A szavalatok után pihenésképpen megtekinthettük a gyermekek illusztrációit, amiket a meséhez készítettek, majd egy kötetlen beszélgetésre került sor, ahol a szerző bemutatta mesekönyveit, és megosztott néhány különleges kulisszatitkot egy-egy történet születéséről.
A programok megvalósulásáért hála és köszönet illeti Bartháné Molnár Katalin óvodapedagógust és kollégáit, a Móricz úti óvoda minden dolgozóját, hogy áldozatos munkájukkal gondozták ezt a szép és értékes hagyományt; a Béres József TIT Kisvárdai Egyesületét, a Várday István Városi Könyvtárat és a Bessenyei György Gimnáziumot, akik teret adtak az író-olvasó találkozóknak; valamint Kisvárda Város Önkormányzatát, mert lehetővé tették az alkotóval való találkozást.
Czomba Magdolna