2020-ban első alkalommal hívta életre a Hierotheosz Egyesület által működtetett Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ hagyományteremtő szándékkal a megyei civil díjat, amelyet ebben az évben immár harmadik alkalommal ítéltek oda arra érdemes civil szervezetnek vagy magánszemélyeknek.
A díjak átadásával az alapítók célja elismerni a megyében és a külhonban működő civil szervezetek közösségteremtő szerepét, a helyi társadalomért végzett áldozatos munkáját.
2022-ben 17 éves a kisvárdai Mistral Ifjúsági és Szabadidő Egyesület és 32 éves a Nyírzem Mazsorett Csoport, amely idén a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Díj egyik kitüntetettje.
A díjat a MISTRAL Ifjúsági és Szabadidő Egyesület vezetője SZILÁGYI ZOLTÁNNÉ vette át a kisvárdai Konferencia Központban. A CIVIL DÍJ 2022 elismerést, továbbá a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés által Szilágyi Zoltánnénak odaítélt Ezüst Emlékérmet dr. Seszták Miklós kormánybiztos, országgyűlési képviselő; Seszták Oszkár a Megyei Közgyűlés elnöke; Kiss András a Hierotheosz Egyesület operatív igazgatója; valamint Kisvárda nevében a város alpolgármestere, Maklári Balázs adták át.
SZILÁGYI ZOLTÁNNÉ, a Mistral- Nyírzem Mazsorett Csoport alapítója és vezetője Váradi Magdolnaként született 1947. április 3-án Kisvárdán. Általános iskolai tanulmányait az I. számú Kodály Zoltán Általános Iskolában kezdte, majd középiskolásként a Császy László Gimnáziumban folytatta.
„Szerencsére már általános iskolás koromban megfertőződhettem az ének, a zene és a tánc szeretetével” – vallotta egy korábbi interjúban. „Jómagam is korán megszoktam, s persze meg is szerettem a színpadot, az így szerzett sikerélményeim mai napig elevenen élnek bennem. A középiskola sem jelentett számomra törést, mivel kedvünkre válogathattunk a különféle mozgásművészeti és táncos csoportok között. Nekem ez olyannyira tetszett, hogy a kötelező tantárgyak, no meg a választott orosz nyelv mellett plusz tantárgyként testnevelésből is érettségire jelentkeztem. Ezzel a szándékommal meglehetősen nagy galibát okoztam, hiszen az én kedvemért külön tételsort kellett összeállítani, mi több, az érettségi elnökségben is szükség volt külön szakemberre. Végül jelesre vizsgáztam.” - mondta Magdi néni, aki érettségi után Nyírtassra került, ahol a községi művelődési házának vezetőjeként kapcsolódott be először a közművelődés, a népművelés szerteágazó feladatiba. De más formában is kapcsolatba került már a kultúrával, hiszen amatőr színjátszóként is szerepelt, sőt a Maklári Béla által filmre vitt, Gárdonyi Géza A parasztlány című művének filmes változatában ő játszotta a női főszereplőt. Aztán hét év gyermekgondozási távollét után pályát módosított, és a Kisvárdai Városi Kórház laborasszisztenseként a véradó állomáson folytatta munkáját, mert így többet lehetett a családjával. 1981-ben hematológiai szakasszisztensi képzettséget szerzett.
Az egészségügyben eltöltött tíz év után 1985-től a Kisvárdai Városi Művelődési Központ közönség- és műsorszervezője lett, majd 1987-től népművelőként, az ének-zene, tánc szakterület felelőse. 1991-ben szerzett szakirányú diplomát népművelőként, majd népijáték-néptánc oktatói és a mazsorett oktatói tanfolyam valamennyi szakágát elvégezte. Folyamatosan bővítette a tudását szakmai továbbképzéseken, tanfolyamokon, de autodidakta módon is elsajátította azt, ami érdekelte, aminek hasznát vehette a hivatásában. Mert ő valóban egy életre szóló hivatásnak, és nem munkának, kötelezettségnek tekintette azt a pályát, amit választott. Munkabírása, szorgalma a rendezvények lebonyolításában vállalt tevékenysége legendássá tette alakját. Sikeresen teremtett és tartott fent kapcsolatokat, amelyek vitathatatlanul eredményessé tették munkáját. Ötletgazdája volt számtalan kulturális eseménynek, mint például: Határok Nélkül Együtt, Megyei Rock Zenekarok Találkozója, Kisvárdai Kifutó, Tavaszi Művészeti Hetek.
Szilágyi Zoltánné Magdi, a művelődési központ népművelőjeként 1990-ben gondolt egy merészet: mazsorett csoportot alakított jó mozgású lányok számára. Úttörő munka volt ez a javából. Nem volt koreográfia, zenei alap, csak egy tucat ajándékba kapott egyenruha és a hatalmas lelkesedés. A menetelő, botforgató kisvárdai lányoknak stilizált „bocskais”, huszárruhás viseletet álmodott, és mellette a magyaros koreográfiával is igyekezett Magdi gazdagítani a műfajt, ami kétségtelenül egyedivé és sikeressé tette őket. Az emberöltőnyi idő alatt a mazsorett csoport nemcsak Magyarországot és Európát járta be, de Izraelben is három alkalommal léphetett fel. A csoport kiváló kapcsolatot ápolt és ápol Kisvárda testvérvárosaival is, továbbá visszatérő vendégként rendszeresen szerepelnek Törökországban, Erdélyben, Szlovákiában, ez utóbbi helyeken a magyarlakta területeken. A mazsorett csoport tagjai látták már Párizst, Velencét, Nápolyt, Milánót és Rómát is. Mindezt Magdi lelkes szervező- és pedagógiai munkájának eredményeként.
Ahhoz, hogy ilyen eredményesekké váljanak, s ilyen sikereket tudhassanak maguknak, feltétlenül szükség volt Magdi töretlen hitére és vállalkozó szellemére. Itt minden kezdeményezés újdonság volt a javából, akárcsak a csoport elindítása. Előre vinni az ügyet, s megvívni a kételkedőkkel, az óvatosakkal a harcot, sokszor emberfeletti küzdelmet kívánt, de Magdi soha nem sajnálta az energiáját. Ilyen kihívás volt a Magyar Fúvószenei Szövetség által 1995-ben bevezetett nemzetközi pontozás szerint a Mazsorett Csoportok Minősítésének lehetősége. A kisvárdai csoport azonnal bevállalta ezt a megmérettetést, és nyomban megkapta az akkor legmagasabb, arany minősítést. Majd újabb és újabb kihívások következtek Magdi pályáján. Kisvárda volt a házigazdája az első Országos Mazsorett Fesztiválnak 1999-ben, amelyet ő szervezett meg.
Magdi néni a Mistral Mazsorett Csoport művészeti vezetője és a Kisvárdai Mistral Ifjúsági és Szabadidő Egyesület alapítója és elnöke. Emellett alapító tagja az 1994-ben létrejött Magyar Fúvószenekari és Mazsorett Szövetségnek, valamint a 2004-ben alakult Magyar Twirling Szövetségnek. 2011-ben Mezőkövesden, 2012-ben és 2015-ben Budapesten kapta meg a legjobb koreográfiáért járó arany mazsorett szobrocskát.
Jótékonysági műsorokon, a városi rendezvényeken minden évben részt vesz a csoporttal, műsoraikkal színesítik a programot. Igyekszik valamennyi felkérésnek eleget tenni és a csoport fellépései alkalmával Kisvárda jó hírnevét öregbíteni a város, a megye, sőt az ország határain túl is.
A csoport fennmaradásának és töretlen sikerességének titka Magdi gondoskodó szeretete. Pedagógiai célkitűzése: az egészséges életmód szemléletének és a rendszeres mozgásnak a népszerűsítése, továbbá a magyar kultúra ápolása. A csoport koreográfiáit maga szerkeszti, melyben színes motívumokat jelenít meg, úgymint a magyar tánc, a cigány tánc lépéseit és művészi mozgásformákat. Nemcsak pedagógus, népművelő, hanem a lányok „második anyukája” is, hiszen a fellépések, külföldi utak alkalmával sokszor kellett gondoskodni a lányok biztonságáról. Ha szükséges volt, akkor vigasztalta őket, de olykor-olykor őszintén és szigorúan elmondta véleményét, mert ezzel is óvni, védeni akarta tanítványait.
Nevéhez fűződik a ’90-es években a mazsorettek zászlóforgató produkciójának népszerűsítése, bevezetése és versenyszámként történő felvétele, hiszen addig ez a műfaj nem volt jelen Magyarországon a mazsorettek világában. Szilágyi Zoltánné, Magdi néni az ifjúságnak is példát mutató energiával, fiatalos lendülettel, lelkesedéssel oktatja, neveli a Mistral - Nyírzem Mazsorett általános- és középiskolás csoport tagjait.
- Kisvárda Város Önkormányzata -
fotók: Szabó Sándor
forrás: frissmedia.hu