A megnyitó ünnepségen a Himnusz, a záróünnepségen a Szózat közös eléneklésével kezdődött-, illetve zárult a Magyar Színházak 33. Kisvárdai Fesztiválja.
Köszöntőt, ünnepi beszédet mondtak: Petneházy Attila miniszteri biztos; Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere, dr. Seszták Miklós kormánybiztos, országgyűlési képviselő; illetve a szakmai zsűri nevében Árkosi ÁrpádJászai Mari-díjasrendező.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma
Életmű-díjat adományozott Tóth Tibor színművésznek.
Tóth Tibor Jászai Mari-díjas színész napjaink szlovákiai magyar színjátszásának egyik legmeghatározóbb egyénisége.
Színházi pályafutását 1988-ban kezdte a Kassai Thália Színházban mint színpadtechnikus, később segédszínész. Színészi tanulmányait 1990-1994 között végezte a Pozsonyi Színművészeti Főiskolán, valamint a Budapesti Színművészeti Főiskolán. Az iskola elvégzése után visszaszerződött anyaszínházához, a Kassai Thália Színházhoz, melynek 1996 és 1999 között művészeti vezetője volt. Művészeti vezetőként az elsők között szállt szembe a 90-es évek közepén egyre jobban felerősödő ,,Mecsiari,, rendeletekkel, melyek a Szlovákiában élő nemzetiségek kultúrájának az ellehetetlenítésére irányultak. Ebben az időszakban számos szakmai sikerekben gazdag előadást hozott létre a színház, melyek közül a legtöbbnek színészként is részese volt.
1999 és 2002 között szabadúszó színészként tevékenykedett, majd egy évre a Soproni Petőfi Színházhoz szerződött. 2003-ban megnyerte a Komáromi Jókai Színház igazgatói posztjára kiírt pályázatot, melyet egészen a tavalyi év májusáig, 17 éven keresztül sikeresen vezetett. Színházigazgatói időszaka alatt a Komáromi Jókai Színház ritkán látott szakmai és közönségsikereket élt meg. Bő 30 éves színészi pályája során több mint száz színházi szerepet játszott el, melyet úgy a szlovák, mint a magyarországi szakma is többször díjazott.
Több színházban vendégszerepelt, köztük a Szolnoki Szigligeti Színházban, a Soproni Petőfi Színházban, a Tatabányai Jászai Mari Színházban, a Kisvárdai Várszínházban, a Budapesti József Attila Színházban, valamint a Budapesti Nemzeti Színházban.
Eddigi pályája során eljátszotta a drámairodalom szinte valamennyi, az alkatához illő főszerepét. Volt Mágnás Miska, Biff Az ügynök halálban, Káin Sütő Andrásnál, Liliom Molnár Ferencnél, Tartuffe vagy Petronius Székely János darabjában, a Caligula helytartójában. Több szakmai és polgári díj tulajdonosa. A magyar állam 2011-ben Jászai Mari-díjjal, 2020-ban pedig a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki. Jelenleg szabadúszó színész, két kislány, Hanna és Róza boldog édesapja. Felesége, Holocsy Katalin szintén színésznő.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Életmű-díjat adományozott
Venczel Valentin
színművész, rendező, színházigazgatónak.
Venczel Valentin az Újvidéki Színház jelenlegi igazgatója 1978-bn színészként végzet az Újvidéki Művészeti Akadémia első magyar nyelvű osztályában, majd az épp akkor frissen alakult magyar nyelven játszó újvidéki Színházhoz szerződött, ahol 1991-ig volt a társulat tagja. Színpadi szerepei mellett számos jugoszláv filmben játszott. Egy rövid kaposvári kitérő után az egri Gárdonyi Géza Színház tagja lett.
Az Egerben töltött 23 év adta színészi pályafutása gerincét, de az anyaszínházi munkái sosem szakították el teljesen a határon túli színházaktól. Bár elsősorban színészként aposztrofálja magát, rendezőként tért vissza időnként Szerbiába és erdélyi magyar színházakban is dolgozott. Pályafutásának évekig szerves része volt a diákszínjátszó csoport vezetése Egerben, és professzionális szinten foglalkozott értelmi fogyatékosok drámapedagógiájával a Magyar Speciális Műhely ügyvezető igazgatójaként számos olyan díjnyertes produkció létrehozásával, melyben épek és sérültek együtt játszottak. 2013-ban lett az Újvidéki Színház igazgatója, ahol jelenleg második mandátumát tölti.
Életpályájából is kitűnik, hogy Venczel Valentin a határon túliság fogalmát igyekezett a lehető legnagyobb mértékben tágítani, így a nyelvi-kulturális és földrajzi meghatározottságon kívül a színházi játék határmezsgyéit is bevonta az értelmezésbe, résztvevők, műfajok tekintetében csakúgy, mint a színház közösségi térként történő definiálásával.
A magyar kisebbségi színházat mindig az egyetemes magyar színjátszás kontextusában értelmezte, míg az Újvidéki Színházat az elmúlt a nyugat-balkáni és a kárpátaljai régi egyik jelentős teátrumává növelte. Színházi szervezői-igazgatói és színészi tevékenységét folyamatosan annak szenteli, hogy a szakmai minőséget megőrizve lehetővé tegye az egymás mellett élő különböző kultúrák szigorúan művészeti és esztétikai alapú találkozását, melynek mindenkori nyertese és haszonélvezője a bármely kultúrából érkező közönség.
Érdeklődése a helyi kisebbségi, anyaországi és a domiciális ország közti színházszakmai szinergiák és a társulat fejlődését, egyediségét erősítő különbségek felmutatása odáig vezetett, hogy különböző kisebbségi nyelven játszó külföldi színházakkal is felvette a kapcsolatot, és életre hívta a Synergy elnevezésű Kisebbségi Színházak Nemzetközi Fesztiválját, megalakítva a Kisebbségi Színházak Nemzetközi Szövetségét.
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkárának a fesztivál megnyitóján tett bejelentése alapján, a minisztérium 30 millió forint összegű támogatási keretéből, az idei fesztiválon fellépő valamennyi határon túli társulat egyformán részesül, a támogatást jelmezgyártásra használhatják fel.
Az idei szakmai zsűri tagjai voltak:
Árkosi ÁrpádJászai Mari-díjas rendező;
Eszenyi Enikő színházrendező, színpadi és filmszínésznő; Kossuth-, és Jászai Mari-díjas érdemes művész;
Rosznáky Varga Emma egyetemi hallgató,
Dr. Szabó Attila színháztörténész, egyetemi oktató,
Venczel Valentin színész, rendező, az Újvidéki Színház igazgatója.
A Magyar Színházak 33. Kisvárdai Fesztiválja szakmai zsűrije által odaítélt díjak:
-
Kisvárdán fontosnak tartják a fesztivál folytonos megújulását, a fiatalok jelenlétét. Ezért a 30 év alatti művészeknek járó Teplánszky-díjat a továbbiakban mindig a város polgármestere adja át. A Teplánszky-díj idei kitüntetettje a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Amikor telihold ragyog a turkáló felett és a kolozsvári Állami Magyar Színház Nóra című előadásokban nyújtott alkotó dramaturgi munkájáért: KALI ÁGNES
-
Kisvárda Város Polgármesterének Díját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Amikor telihold ragyog a turkáló felett című előadásban nyújtott kiemelkedő alakításáért kapja: BENEDEK ÁGNES. A díjat a színművész elfoglaltsága miatt Pál Ferenczi Gyöngyi, az előadás közreműködője vette át.
-
A legjobb férfi epizodista díját kapja az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója, Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című előadás szereplője: GERNER CSABA
-
A legjobb női epizodista díját kapja az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója, Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című előadás szereplője: ÉDER ENIKŐ
-
A legjobb férfi alakítás díját a Kosztolányi Dezső Színház Szedjetek szét és a Szabadkai Népszínház A gyászoló család című előadásokban nyújtott alakításáért kapja: PÁLFI ERVIN. A díjat a művész külföldi elfoglaltsága miatt a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának művészeti titkára, Német Mihaela vette át.
-
A legjobb női alakítás díját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Boldogtalanok és a Csíkszeredai Csíki Játékszín Gyerekünk című előadásokban nyújtott alakításáért kapja: KÁNYÁDI ANNA.
-
A Szakmai Zsűri Különdíját érdemelte ki Gianina Cărbunariu A tigris című előadásának eredeti, filozofikus és játékos feldolgozásáért a Nagyváradi Szigligeti Színház. A díjat Tóth Tünde, az előadás rendezője vette át.
-
A legjobb társulati munka díját a Domonkos István művei alapján készült Szedjetek szét című előadásban nyújtott teljesítményéért kapja a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház társulata. A díjat a színház igazgatójának megbízásából Német Mihaela művészeti titkár vette át.
A legjobb rendezésért járó díjat két előadás megvalósításáért ítélte oda a zsűri:
-
A díjat kapja a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Boldogtalanok című előadásának rendezője: ALBU ISTVÁN
-
Szintén Legjobb Rendezésért járó díjat kapja a kolozsvári Állami Magyar Színház Nóra című előadásának rendezéséért: BOTOND NAGY.
-
Az Emberi Erőforrási Minisztériumának Fődíját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kapja az Amikor telihold ragyog a turkáló felett című előadás bemutatásáért. A díjat Pál Ferenczi Gyöngyi színművésznő, az előadás közreműködője vette át.
- Kisvárda Város Önkormányzata -
fotók: Szabó Sándor