Dr. Halasy Gyula olimpiai bajnok sportlövő, edző és szakíró 1891. július 19-én született Kisvárdán. Jogi doktorátusát és kereskedelmi diplomáját Bécsben szerezte. Az első világháború alatt frontkatonaként szolgált, egy közelében felrobbant gránát hatására nyolc hónapra megnémult. Sportolóként több sportágban is tevékenykedett, mint vívás, lovaglás és műkorcsolyázás.
Az 1920-as évek elején ismerkedett meg az agyaggalamb-lövészettel, majd a Magyar Galamblövő Egyesület versenyzője lett. Első nagy nemzetközi versenyén, az 1924-es párizsi olimpiai játékok agyaggalamb-lövész versenyén szétlövésben nyert aranyérmet a finn versenyző ellen, ezzel a nyári olimpiai játékok történetében ő nyerte a tizenkettedik magyar aranyérmet és az első magyar sportlövő olimpiai aranyérmet. Ugyanezen az olimpián a csapattal a hatodik helyet szerezte meg. 70 éves koráig (!!!) versenyzett.
Aktív pályafutásának befejezése után csapatának edzője lett, illetve a sportlövészet elméletével is tudományos alapossággal foglalkozott, számos szakcikke jelent meg a témakörben. Az 1950-es évektől egészen haláláig a magyar sportlövő-válogatott szaktanácsadója volt, majd a sporthivatal szakfelügyelője lett. Özvegyének halála után a családja a Magyar Olimpiai Bizottságnak adományozta az olimpiai aranyérmet és a hozzá tartozó diplomát is.
Halasy Gyula emlékezetét szülővárosában egy kisvárdai utcanév mellett mától egy tűzzománc-emléktábla is őrzi.
A Bábás Erika tűzzománc-művész által készített alkotás a Városi Tornacsarnok bejáratánál látható, s melyet az olimpiai bajnok sportlövő születésének idei, 130 éves évfordulójára állíttatott Kisvárda Város Önkormányzata és a Kisvárdai Városszépítő Egyesület.
Az emléktáblát dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor polgármester leplezte le és koszorúzta meg 2021. április 16-án.
Leleszi Tibor a szűk körű emléktábla-avatón köszönetet mondott a Városszépítő Egyesület tagjainak, illetve Bábás Erika képzőművésznek, majd Seszták Miklós méltatta röviden Halasyt. „Minden kornak megvannak a maga hősei. Dr. Halasy Gyula is hős volt, akire méltán emlékezünk mindig Kisvárdán és méltón őrzi most már egy emléktábla is városunk híres szülöttének emlékét.” - fogalmazott a kormánybiztos.
„Ő a legnyugodtabb magyar ember” - Krúdy Gyula jellemezte így Halasyt,
aki 1970. december 20-án, Budapesten hunyt el.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor