Idén a város egyik központi helyén, a sétáló utca kis dombján áll a városi, ünnepi tojásfa Szent László lovasszobra és az ünnephez kapcsolódó húsvéti nyulak társaságában.
A kisvárdai tojásfát 1800 színes hímes díszíti, melyből 800-at szorgos kis gyermekkezek és nevelőik készítettek. A tojásokat ugyanis a kisvárdai óvodások festették, díszítették a város fájára.
Nagycsütörtök délelőttjén - szimbolikusan minden kisvárdai nevében - dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, kormánybiztos és Leleszi Tibor polgármester is hímes tojást akasztottak a város fájára.
A húsvéti ünnepkör egyik szimbóluma a hímes tojás, mely általában díszített tyúktojás vagy csokoládétojás, melyet a keresztény gyökerű kultúrákban húsvétkor szokás ajándékozni. A tojásdíszítés szokása egészen az ókorig nyúlik vissza, de a hagyomány a kereszténység elterjedése után is megmaradt. A keresztény értelmezés szerint a tojás a sírjából feltámadó Krisztust jelképezi.
Mára már számtalan technikai lehetőség áll a tojások díszítésére, melynek csak a fantázia szabhat határt. Festhetjük természetes anyagokkal és tojásfestékkel, lehet berzselni, batikolni, metszeni, írókázni vagy akár faragni is.
Maga a tojásfa-állítás hagyománya- ugyanúgy, mint a karácsonyfa állításé - német nyelvterületről származik. A bokrok és a fák húsvétra való feldíszítésének szokása ugyanis eredetileg német nyelvterületről való. Magyarországon is egyre mélyebb gyökeret ereszt a húsvéti tojásfa, mely ebben az évben ünnepi dísze Kisvárda főterének is.
- Durucz Gabi -