Ebben az évben online formában rendezték meg szeptember 24-én, a 27. Szabolcs-Szatmár-Beregi Nemzetközi Levéltári Napot, melyen sor került a megyei közgyűjtemények és a Nyíregyházi Egyetem Történettudományi Tanszéke 2020-ra meghirdetett helytörténeti pályázatának értékelésére és díjazására is.
A pályázat első három helyezettje röviden bemutatta dolgozatát, s mondhatni, hogy jelentős kisvárdai siker született, ugyanis Néző István első, Marczinkó István pedig második helyezést ért el a versenyben.
Néző István kisvárdai helytörténész, a Várday István Városi Könyvtár munkatársa Diner István élete címmel, „Vármegyénk gazdasági életének egyik legagilisebb, minden megnyilatkozásában a köz érdekeit szívén viselő, rokonszenves munkás tagjáról” ír részletesen, korhű fotókat is illusztrálva nyertes pályaművében.
„Az újabb rendszerváltás ismét felszínre hozta Diner István nevét, tevékenységét. Kisvárdán 2000-től utca viseli Diner István nevét, az egykor általa vezetett szeszüzem pedig ekkoriban Diner Bitter néven forgalmazott egy keserűlikőrt. Kisvárda képviselő-testülete 2014-ben Diner István-díjat alapított. Diner István élete és tevékenysége 2019-től a Kisvárdai Települési Értéktár részét képezi. Az általa alapított és vezetett, ma is működő szeszgyár 2022-ben ünnepli centenáriumát. Ezzel az írással a szerző a gyáralapítónak kívánt emléket állítani” - olvasható a kisvárdai helytörténész pályamunkájában.
A dobogó második fokán, a szintén kisvárdai Marczinkó István végzett, a Fejezetek a kisvárdai Tudományos Ismeretterjesztő Társulat 65 éves történetéből (1955-2020) címet viselő dolgozatával.
„Rövid dolgozatomban arra vállalkoztam, hogy bemutassam Kisvárda legrégebbi civil szervezetének újjászerveződés utáni 65 éves történetét. Nem véletlenül adtam azt a címet munkámnak, hogy fejezeteket emelek ki a kisvárdai ismeretterjesztésből, hiszen bármennyire is törekedtem a teljességre, ez már ilyen időtávlatban sem sikerülhet. A Béres Egyesületben sikerült kialakítani egy érdeklődő közösséget, ahol a tagok ma már keresik egymás társaságát és jól érzik magukat. Szerettem volna megörökíteni azokat tevékenységeket, létrehozott értékeket, melyek jelentősen hozzájárultak városunk és térségünk szellemi kultúrájához, művelődéséhez és kiemelten az ismeretterjesztéshez.” - olvasható a pályaműben.
Mind a két írás elolvasható a következő linkre kattintva: http://www.szabarchiv.hu/drupal/node/186669
Néző Istvánnak és Marczinkó Istvánnak minden kisvárdai nevében gratulálunk!
Munkájukhoz, hivatásukhoz további eredményes éveket,
magánéletükhöz jó egészséget és sok boldogságot kívánunk!
- Durucz Gabi -