Szeptember első napján Kisvárdán, a Bagolyvár szabadtéri színpadán láthattuk a Magyar Állami Népi Együttes „Megidézett Kárpátalja, Hágókon innen és túl című” előadását, mely a magyar színpadi néptáncművészet történetében először mutatja be a Keleti-Kárpátokban és annak előterében, Kárpátalján élő népek (magyarok, ukránok, ruszinok, huculok, románok, cigányok, zsidók) sokszínű és gazdag tradicionális kultúráját.
Az előadás előtt Serfőző Sándor címzetes igazgató köszöntötte az éppen aznap 70 esztendős társulatot. Köszöntőjében méltatta az elmúlt 70 évet, illetve az együttes vezetőjét Mihály Gábort, aki szintén szólt a közönséghez.
Bodrog László, a kisvárdai Kárpátalja Ház szakmai igazgatója örömét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a Ház első, nyilvános (egyébként ingyenes) rendezvénye a nagy múltú Magyar Állami Népi Együttessel jött létre, mely 1950-es megalakulása óta mára a Kárpát-medence kulturális értékeinek zászlóvivőjévé vált kül- és belföldön egyaránt. Az együttes a tradícióból kiinduló kortárs néptáncművészet mentén, a mai kor nyelvén, a ma emberét megszólítva kívánja a jelen részévé, személyessé tenni a régi tánc-zene-kultúrát.
A társulat közel egy évtizede szisztematikus következetességgel állítja színpadra a határon túli területek tradicionális kultúráját. Olyan táncos- zenei antológiákat alkot, amelyben a magyarságunk népművészete mellett – a Szent-István-i gondolat szellemében – teljes természetességgel jelennek meg az adott területen élő nemzetiségek hagyományai is; felmutatva az „ezeréves” együttélésből adódó természetes hasonlóságokat szintúgy, mint a nemzeti sajátosságokat, félretéve minden nemzeti szűkkeblűséget, hangsúlyt az előadásra, az együttélés szükséges és megtermékenyítő természetességére helyezve.
A Magyar Állami Népi Együttes 2020-ban a Nemzeti Összetartozás Éve alkalmából turnéra indult, a jelenlévő közönség legnagyobb örömére érintve Kisvárdát is.
- Durucz Gabi -
fotók: Móricz Csaba