Balog Zoltán református lelkész, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumának elnöke, korábbi emberierőforrás-miniszter kapta idén a Tőkés-díjat. Az elismerést az ünnepi istentisztelettel egybekötött nyilvános kuratóriumi ülésen adták át szeptember 22-én vasárnap a kisvárdai református templomban.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Balog gazdag életútját méltatta beszédében. Az 1989-ben alapított díjat azok kaphatják meg, akik munkájukkal sokat tettek a magyar nemzet fejlődéséért. A Györfi Sándor szobrászművész által készített emlékplakettet Lengyel Szabolcstól, a Tőkés László Alapítvány kuratóriumi elnökétől vette át Balog Zoltán.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter laudációjában a díjazottat méltatva elmondta, Balog Zoltán életútja rendkívül gazdag, lelkészi hivatásától a cigány felzárkózás ügyén át a 2006-os rendőri brutalitást elszenvedők jogvédelméig, a német kapcsolattartástól a diaszpórában élő magyar jelenlétig, a német-magyar kétnyelvű gyülekezet vezetésén át a konzervatív polgári értelmiség összefogásáig, illetve a legnagyobb minisztérium hat évig tartó kiváló irányításáig sokféle feladatban állt helyt. Kifejtette, az a közösség - amelynek Balog Zoltán részese volt a rendszerváltoztatás első éveiben és részese ma is - hivatásként tekintett a politikára.
Az eseményen részt vett és köszöntőt mondott Tőkés László, Seszták Miklós kormánybiztos és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
„Egy hívő ember amikor díjat kap, érzi, hogy ez az elismerés túlmutat önmagán. Annak elismerése, hogy képesek vagyunk az Isten teremtő művét, cselekvő szeretetét, valamilyen „csökevényes” módon, itt a földön utánozni, abból valamicskét megvalósítani. Biztos vagyok abban, hogy Zoltán így érez most! Hálás az Istennek, hogy meg,-és elhívta őt, valamit megvalósíthat az Isten embereként, az Isten barátjaként, s egyszerre mindannyiunk barátjaként is. Legyünk mi is hálásak Istenünknek, hogy ilyen barátunk, ilyen díjazottunk van!” - fogalmazott dr. Seszták Miklós.
„Balog Zoltán hitt akkor is, amikor más nem és cselekedett akkor is, amikor más nem. Olyan személyiség, aki a maga életművével, köztünk élő véleményformálásával, mind a közvélemény mind a felnövekvő nemzedék előtt példává vált. Őszintén hiszem, hogy Balog Zoltán lelkében, emberi feladatvállalásában együtt él a hit, a remény, a szeretet és a meg nem szűnő tenni akarás, mely példaértékű és mélyen megbecsülésre méltó! Balog Zoltán nagytiszteletű úrnak továbbra is szívből kívánom, hogy Isten áldásával és vezényletével továbbra is tegyen a hazáért, a közért, és mindannyiunkért!” - mondta ünnepi köszöntőjében Leleszi Tibor polgármester.
A Tőkés László volt református püspök nevét viselő alapítványt 1989-ben alapították, a szervezet célja, hogy elismerje azokat, akik tudományos, művészeti, politikai, vallási területen végzett munkájukkal, vagy humanitárius cselekedeteikkel sokat tettek a magyar nemzet fejlődéséért. A Tőkés-díjat eddig olyan ismert művészek, egyházi és világi személyek kapták meg, mint például Sára Sándor operatőr-filmrendező, Szörényi Levente zeneszerző, Szabó Magda író, Makovecz Imre építész és Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök.
- Durucz Gabi -
hírforrás: MTI
fotók: Szabó Sándor