A holokauszt áldozataira emlékeztek május 30-án délelőtt a kisvárdai Rétközi Múzeum, Kisvárda Város Önkormányzata, a Kisvárdai Települési Értéktár Bizottság és a KALANIT Magyar-Izraeli Baráti Társaság közös szervezésében.
75 évvel ezelőtt, április 16-án vette kezdetét a magyarországi zsidóság gettóba zárása, különös kegyetlenséggel való elkülönítése attól a nemzettől, amelyben született, amelynek nyelvét beszélte, kultúráját, gazdaságát gyarapította, s melynek létéért (szabadságáért) az elmúlt századokban vérével is áldozott.
75 évvel ezelőtt halálvonatok végeláthatatlan sora indult el a magyar területekről a náci koncentrációs táborok felé. Kisvárdáról is! 1944.május 27. szombat, május 29.hétfő, május 30. kedd és május 31. szerda - a halál dátumai Kisvárda életében.
A városunkból indult szerelvény 3.475 főt számlált. Két transzportban 6.935 zsidót vittek el. 6.935 embert, lelket! Minden erőszakkal elhurcolttal kevesebben és kevesebbek lettünk, bárhogyan is számoljuk az áldozatokat, mert egy emberélet kiontása is sok.
Ismét eltelt egy év. Ismét történelmünk egy fájdalmas és megrendítő pontjához, dátumához érkeztünk. A soha fel nem fogható és embertelen tragédia napjához: a HOLOKAUSZT időpontjához.
„Az emlékezés idején, egész bensőnk hallgatásra vágyik. Csöndre, melyben emlékezünk. Csöndre, melyben próbálunk értelmet adni a reánk törő eseményeknek, emlékeknek. Csöndre, mert nincsenek megfelelő szavaink elsiratni a múlt rettenetes tragédiáját. Férfiak, nők, gyermekek sokasága kiált felénk a szörnyűségek mélységéből, amit ők megismertek. Lehetetlen, hogy ne figyeljünk jajkiáltásukra! Egyikünk sem feledheti és nem veheti tudatlanba a történteket. Emlékezni akarunk, mert emlékeznünk kell! Azért, hogy soha többé meg ne történhessék az, ami a nácizmus sok millió áldozatával megtörtént.” - mondta visszaemlékezésében Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
A Konferencia Központban koncertet adott Nógrádi Gergely, a Frankel Zsinagóga főkántora, akit Teszter Nelli zongoraművész kísért. A megemlékezés keretében nyílt meg Janics Attila fotóművész kiállítása, melyet ő maga és Somos Péter újságíró ajánlott a nagyérdemű figyelmébe. „ Az emlékezés kövei” című fotókiállítás június 20-ig tekinthető meg díjmentesen.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor