A Magyar Honvédség 5. Bocskai Lövészdandár, a Honvédsuli Egyesület és a kisvárdai Huszár Bandérium díszelgése közepette, a Himnusz, majd a Kisvárdai Férfidaládra katona-dalokból összeállított dalcsokra után, ünnepélyesen is kezdetét vette az I. világháború kisvárdai hőseiért állított emlékmű átadása.
- előzmények -
Mindennek előzménye, hogy tavaly januárban, dr. Szilágyi László volt kisvárdai lakos, egymillió forintos induló tőkével, egy alapot hozott létre egy kisvárdai, első világháborús emlékmű felállítására. „Nem veszhet el a nyom sem a helyszínen, sem a szívünkben, emlékeinkben! Ezért szándéknyilatkozatot teszek egy méltó, I. világháborús emlékmű felállításához. Ezt megerősítendő egy millió forintos alapot hozok létre a kezdeményezés elindítására.” - írta levelében a ma már Sopronban élő fogorvos, melyet Kisvárda Város Önkormányzatának, a Kisvárdai Városszépítő Egyesületnek és minden helyi egyházközségnek címzett.
2017. áprilisában városunkban jártak a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum Magyar Hadisírgondozás programjának munkatársai, akik az I. világháborús sírok nyilvántartásával és a már meglévő emlékhelyek felújításával is foglalkoznak. Nagy Ferenc, Marozsán János és id. Filep János kisvárdai magánemberekként, míg Néző István helytörténészként tették láthatóvá a feltárt két sírt, majd Leleszi Tibor polgármester és a helyi történelmi egyházi vezetők közbenjárásával megtisztult a sírhelyek környezete is. A munkálatok ezután Százvai László, vezető református lelkész vezetésével folytatódtak, melynek köszönhetően a korábban akácossal sűrűn benőtt terület megtisztítása után, a sírokat kiemelték a környezetéből és elkezdődött az emlékmű építése.
- az emlékmű felépítése -
„Három lépcsőfokon lehet fellépni a talapzatra, mely egy 6,5 méter átmérőjű térkövezett kör, hátsó részén három fallal. Ezek a falak faragott mészkőburkolatot kaptak, mindegyiken egy-egy 80×200 centiméteres gránittábla van elhelyezve. Kettőn az első világháborúban elhunyt kisvárdai hősök neve és az a szám található, ahány évesen elhunytak, a középsőn az emlékmű állíttatóinak neve olvasható. Ez alatt látható Koszta Zoltán sziluett-grafikája, amelyen egy fronton elesett hős, társai által rögtönzött módon elvégzett temetését, végső tiszteletadását örökíti meg.” - mutatta be az emlékművet Százvai László, hozzátéve:
„A falak szándékosan nem érnek össze és szögben megtörve helyezkednek el, a tetejük pedig íves. Az ívek a Koronás Magyar Címerben található hármas halomra, a széttagoltság pedig az elő világháborút lezáró Trianoni Diktátumra utalnak. ” -mondta a lelkipásztor, majd felsorolta és megköszönte az emlékmű létrejöttének támogatóit: dr. Szilágyi László egymillió forinttal, a Kisvárdai Református Presbitérium 250 ezer forinttal, az MVM Zrt. - dr. Seszták Miklós kormánybiztos közbenjárásával - öt millió forinttal, dr. Károly Lajos szemész főorvos 150 ezer, - a Történelmi Vitézi Rend 100 ezer forinttal járult hozzá az emlékmű felépíttetéséhez. Kisvárda Város Önkormányzata öt millió forintot biztosított az aszfaltút kiépítésére, így a temető mindhárom bejáratából megközelíthető az emlékmű, amely a régi temető református részén, az egykori katonasírok közelében található.
- „Sit tibi terra levis!” -
„Itt állva az I. világháborús hősök sírjai előtt, az érzés, mely most bennem kering megmagyarázhatatlan! Megfoghatatlan és fájdalmas! Fájdalmas, mert nem sugallnak mást ezek a kövek mint azt, hogy a háború szörnyű! Életeket, apákat, fiúkat, vett el szeretteiktől! Érzéseket és emberséget vett el a lelkünkből!” - kezdte megható, ünnepi beszédét Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere, hozzátéve: „Hiszem azt, hogy az emberi történelemnek és szörnyű tragédiáknak mindig üzenete van! Üzeni az utókornak, gyermekeinknek, unokáinknak, dédunokáinknak, hogy az emlékeket őrizve és tisztelve feladatunk van! Feladatunk, hogy szem előtt tartva a múltat, az emberiség nagy tragédiái soha többé ne ismétlődhessenek meg sem a jelenben, sem pedig a jövőben! Hajtsunk most fejet a hősök nagysága és emléke előtt! „Sit tibi terra levis!” „legyen könnyű nekik a föld!” -zárta szavait a városvezető.
Az ünnepség folytatásában, kulturális műsorral közreműködtek: a Honvédsuli Pengetőcske Citerazenekara, a Kisvárdai Református Művészeti Iskola népi énekesei és néptáncosai, illetve a Kisvárdai Református Egyházközség Énekkara.
- „a mi, kisvárdai hőseink dicső emléke most már örökké él!” -
Dr. Seszták Miklós kormánybiztos ünnepi köszöntőjében, a Hősök Naptára című könyv előszójából idézett: „Nekünk már csak nevek, időpontok, események, ismeretlen arcok a múltból, akik ha túl is élték a száz évvel ezelőtti nagy világégést, már rég visszatértek a föld poraiba, ahonnan vétettek. Biztos vagyok abban, hogy tartozunk magunknak és jövőnknek is annyival, hogy hogy nem feledkezünk el végképp a nagy háború kisembereiről!” - idézte Ilosfalvi Péter hadtörténészt a kormánybiztos, majd hozzátette: „Hősök voltak ők, akik helytálltak a rettenetben, kitartottak a vérzivatarban, bátrak voltak, leleményesek és önfeláldozóak. S a világháború ugyan elveszett számunkra, és az azt követő trianoni békediktátum aránytalanul nagy szenvedést hozott a magyarságra, de a hősök példája erőt adott - és adhat ma is - a nemzet fennmaradásához. Több mint egy évszázaddal a harctereket követően, most rajtunk a sor! Köszönöm mindenkinek, aki bármilyen formában hozzájárult ahhoz, hogy a mi, kisvárdai hőseink dicső emléke most már örökké éljen!” - mondta dr. Seszták Miklós.
- az emlékművön „debütált” a Lapidaris-kő -
I. világháború kisvárdai hőseiért állított emlékmű különlegessége és egyben kuriózuma az a Lapidaris-kő, mely ötletgazdái által kisvárdai eredetű. A pár hónapos találmányt elsőként az emlékműre helyezték el, s melynek funkciója, hogy egy emlékoldalon keresztül, egyesével mutatja be a kisvárdai hősi halottak életét, fotóit, haláluk körülményeit. Az emlékoldal az alábbi linkre kattintva is elérhető: https://lapidaris.com/HU36278142
„Mert nem a félelemnek lelkét
adta nekünk az Isten, hanem az erő,
a szeretet és a józanság lelkét.”
(2Tim. 1:7)
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor