Huszonöt előadást – közte tizenöt versenyelőadást – és számos kísérőrendezvényt láthatott és élhetett át a közönség négy helyszínen Kisvárdán, a Magyar Színházak 30. Kisvárdai Fesztiválján június 22. és 30. között.
A harmadik „ikszet” taposó nemzetközi seregszemle záróünnepségén Leleszi Tibor polgármester ünnepi beszédében elmondta: „Polgármesterként és művészetszerető emberként örömmel tölt el a tény, hogy a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja 30 éve vonzza ide a magyar színházi világ valamennyi nívós szereplőjét az országhatárokon túlról is. Büszke vagyok arra, hogy az idei, jubileumi fesztiválon is szellemi és kulturális örökségünk olyan tárháza nyílt meg, mely figyelemre méltó, s egyben nemzeti értékként is dokumentálható az utókor számára. Hiszem, hogy a kisvárdai fesztivál a jövő nemzedékének küldött vizuális üzenet is, hiszen meg kell látnunk a csodát a hétköznapok monotóniájában! S a hely, ahol mindez tárt karokkal várja a nagyérdeműt, nem más mint a színház!” - zárta szavait a városvezető.
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára köszöntőjében kiemelte: „Hálával tartozunk azoknak a határon túli magyar alkotóközösségeknek, akik ápolják a nyelvünket, akik viszik tovább a zászlót, és biztosítják, hogy mi merjünk összmagyarságban gondolkodni” – fogalmazott az államtitkár.
A fesztivál-díjak átadása előtt Nyakó Béla, a Várszínház és Művészetek Háza igazgatója, a jubileumi fesztivál alkalmából emlékplaketteket adott át azon fesztiváli közreműködőknek és munkatársaknak, akik közel valamennyi fesztiválon részt vettek és lelkiismeretes munkájukkal, jelenlétükkel segítették a rendezvény sikeres lebonyolítását: dr. Seszták Miklós kormánybiztosnak; Leleszi Tibor polgármesternek; Hajdu Géza nagyváradi színművésznek, aki minden eddigi fesztiválon színpadra lépett; Pribula Lászlónak, a fesztivál elindítójának, továbbá dr. Kántorné Sárközi Katalin-Hegedűs József-Révész Enikő és Szeregnyi László színházi dolgozóknak.
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár (EMMI), dr. Seszták Miklós, a Kárpát-medencei gazdaságélénkítő programok és összehangolt fejlesztési feladatok, valamint turisztikai fejlesztések koordinációjáért felelős kormánybiztos, Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere és Nyakó Béla fesztivál,-és színházigazgató adták át az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott, a szakmai zsűri döntése alapján odaítélt díjakat:
Életmű-díjat kapott Vidnyánszky Éva nyugalmazott középiskolai tanár és Bíró József, a marosvásárhelyi és kolozsvári társulatok színművésze.
A Magyar Színházak XXX. Kisvárdai Fesztiválja „legjobb előadásért” járó FŐDÍJÁT, az Újvidéki Színház társulatának Borisz Davidovics síremléke című előadása kapta.
„A legjobb társulat” díját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház érdemelte ki a Chioggiai csetepaté című előadásért.
A legjobb színpadi zene díját Bocsárdi Magor részére ítélték a Phaedra című előadás zenéjéért.
A legjobb látványért elnevezésű díj a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Phaedra című előadásáé lett.
„A legjobb férfi főszereplő”Mészáros Árpád lett a Borisz Davidovics síremléke című előadásban nyújtott alakításáért, míg „A legjobb női főszereplő” cím Varga Andreát illette, a Hedda Gabler című előadásban nyújtott alakításáért.
„A legjobb férfi mellékszereplő”Erdei Gábor lett az Alice és a Chioggiai csetepaté című előadásokban nyújtott alakításáért, „A legjobb női mellékszereplő” pedig Bandor Éva, A félkegyelmű című előadásban nyújtott alakításáért.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által alapított Teplánszky-díj – a legígéretesebb tehetségnek: Sebestyén Hunor, a Kapufa és öngól című előadásban nyújtott alakításáért.
A szakmai zsűri döntése alapján, a fesztivál Legizgalmasabb Színházi Kísérletének díja, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Hajnali 4 című előadásáé lett.
Kisvárda Város Polgármesterének díját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze Pál Ferenczi Gyöngyi kapta, Kisvárda Város Közönségdíja pedig a Komáromi Jókai Színház A félkegyelmű című előadásáé lett.
A fesztivál Diákzsűrijének díjai:
-a kiemelkedő összjátékért és képi megfogalmazásért a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Augusztus című előadása,
- a kiemelkedő csapatmunkáért az Újvidéki Művészeti Akadémia Zabhegyező című előadása,
- a kiemelkedő színészi jelenlétért és a Legjobb Hallgatói Előadásért a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió koprodukciója, A tavasz ébredése.
A záróünnepség és díjátadás után, Tompos Kátya és Hrutka Róbert „Keresztül Európán” című koncertjét, valamint a Fővárosi Nagycirkusz művészeinek műsorát láthatta a közönség.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor