Az első, régebbi nevén Kisüsti Pálinka Fesztivált 2000-ben tartották Gyulán, akkor, amikor a pálinka valódi értékét még nem igazán fogadták el az országban. A több mint másfél évtizede életre hívott fesztivál volt az első, amely felvállalta a magyar pálinka népszerűsítését.
Gyula a pálinka fővárosa, hiszen ebben az évben immár a 19. fesztiválnak ad otthont a város, a várkert április 27-30. között. Ezalatt a négy nap alatt Gyulán a nemes hungarikum, a pálinka volt a figyelem középpontjában. A pálinka, mely a magyar emberek nemzeti büszkesége, hiszen a magyar gasztronómia nem képzelhető el e kitűnő hungarikum nélkül.
A négy napos rendezvény számos programmal várta a kilátogatókat: természetesen itt voltak a legnagyobb magyar pálinkagyártók, és a színpad is fontos szereplő volt, amelyen a magyar könnyűzenei élet jeles képviselői léptek fel.
„Külön öröm és büszkeség számunkra, hogy ebben az évben Kisvárda volt a fesztivál díszvendége. Négy napon keresztül, egyedi pavilonunkban a fesztiválozók megismerkedhettek városunkkal, kulturális értékeinkkel, helyi jellegzetességeinkkel.” - nyilatkozta Leleszi Tibor, aki nem csak Kisvárda polgármestereként, hanem a Szabolcsi Pálinka Lovagrend tagjaként is a fesztivál vendége volt.
Ebben az évben pálinkaversenyt is rendeztek, kereskedelmi,- bérfőzetők,- és magánfőzők kategóriában. Nem kevesebb, mint 850 különböző italt neveztek az idén a magukat itt is megmérettető kereskedelmi pálinkafőzdék, illetve a magán- és bérfőzető párlattulajdonosok a XIX. Gyulai Pálinkafesztivál keretében megrendezett Brillante Pálinka és Párlatversenyre, ahol Szabolcs-Szatmár-Bereg megye sikert sikerre halmozott.
Az osztrák Destillatan már diadalmaskodó tuzséri Gyümölcspárlat Bt. nyerte el a legjobb kereskedelmi főzde címet, és ugyancsak a tuzséri főzde champion díjas jonatánalma-pálinkája érdemelte ki a legjobb kereskedelmi pálinka díját is. Ám ezzel még nem volt vége: a legeredményesebb bérfőzde címet a komorói Szabolcs Aranya Pálinkaház Bt. kapta, ráadásul Gyula város különdíját a fesztiváldíszvendég Kisvárda egyik ikonjának, a mostani versenyen 2 aranyat, 4 ezüstöt, 10 bronzot begyűjtött Várda Drink Zrt.-nek adományozta.
A versenyző kereskedelmi főzdéknél, az érpataki Zsindelyes Pálinkafőzde Joaner Kft.-je 1 aranyat, 1 ezüstöt, 9 bronzot nyert; a jók közül is a legjobbnak ítélt tuzséri Gyümölcspárlat Bt. viszont egyenesen aratott a maga 3 aranyával (közte az egyik Champion), 4 ezüstjével és 4 bronzával.
Casanska lepotica szilvapárlatáért a komorói Szabóné Kovács Zsuzsannának, majd kajszi párlatáért a tiszadadai Pucsok Sándornak adták a legaranyabbaknak ítélhető championt. Újabb két örömteli pillanatot hozott a különdíjak átadása, amelyen a nyíregyházi Galambvári Tibor birsalma párlata a NAV Békés Megyei Igazgatóságának különdíját, a komorói Szabó Zoltán szilvahordóban érlelt besztercei szilva párlata pedig a Földművelésügyi Minisztérium különdíját érdemelte ki. A bér- és magánfőzők nemzetközi párlatversenyének népes mezőnyében emlékezeteset alkottak eredményeikkel a nyírségiek. Közülük is kiemelkedik a komorói Szabó házaspár, akik ketten együtt 10 aranyat, 7 ezüstöt és 15 bronzot érdemeltek ki. Tiszteletet parancsoló Bicskei Lajos 4, Pucsok Sándor 3 aranya is, de külön öröm beszámolni a szakma élvonalába az idén berobbanó ifjúról, a nyírgyulaji Szőllősi Kristófról, aki a gyulai megmérettetésen is szépen csillogó érmek garmadáját söpörte be.