Minden év november 12-én ünnepeljük Magyarországon a szociális munka napját, amikor ráirányítjuk a figyelmet azokra a szakemberekre, akik az év minden napján segítik, gondozzák segítségre szoruló honfitársainkat. Ők fáradhatatlan és nélkülözhetetlen munkásai annak, hogy a magyar társadalom befogadó, összetartó és a nehézségekkel küzdő emberekkel szolidáris közösség legyen.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete egy 2014-es önkormányzati rendelet értelmében hat új szakmai díjat alapított. Ezek között van az Angyalossy Pálné-díj is, melyet a munkáltatói dicséretekkel együtt minden évben ilyenkor, a szociális munka napján adnak át.
A városi ünnepséget a Délibáb Alapfokú Művészeti Iskola növendékei, Petrásné Barkaszi Zsuzsanna keringő-koreográfiája nyitotta meg, majd Leleszi Tibor polgármester köszöntötte a szociális szféra területén dolgozókat: „Ma, és az év minden napján megbecsüléssel és tisztelettel állunk Önök és munkájuk előtt. Hiszen támaszai az elesetteknek, biztatói a reményvesztetteknek és gondozói a rászorulóknak. Mindez nehéz és hatalmas lelki erőt követelő feladat. Köszönjük, hogy kezet nyújtanak és felemelnek! Felemelnek embereket, sorsokat és kihunyni tűnő tekinteteket. Legyen ez a mai nap hálánk és elismerésünk legmélyebbről jövő megnyilvánulása. Köszönjük, hogy vannak! Isten áldja és óvja Önöket!” - fogalmazott a kisvárdai polgármester.
Durucz Gabi, az ünnepség moderátora, rádiós műsorvezető Aranyosi Ervin-Angyalnak születtünk című versét szavalta, majd színpadra szólította dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert.
„A mai napon azok iránt fejezzük ki elismerésünket, akik életüket embertársaik segítésére szentelik. Nekik köszönhetően, térségünkben a segítségnyújtás sokféle formában, sok helyen van jelen; a segítségre, támogatásra szorulók sokoldalú, magas szakmai színvonalú, szakszerű ellátást kapnak.” - kezdte ünnepi beszédét térségünk kormánypárti országgyűlési képviselője. „Köszönjük, hogy nap, mint nap segítő kezet nyújtanak embertársaik felé és nem hagyják őket magukra, elkötelezetten és önzetlenül fordulnak oda másokhoz; odaadóan végzik szolgálatukat; nagy szakmai alázattal látják el feladataikat; felelősségteljesen és áldozatkészen dolgoznak; nehéz időkben is a gondozottjaik mellett vannak! Mindaz a kedvesség és szeretet amellyel gondozottjaikat segítik, valódi példaképekké teszi Önöket!” - méltatta a szociális munkásokat dr. Seszták Miklós, majd Leleszi Tiborral együtt átadta az Angyalossy Pálné díjat.
Ez a városi kitüntetés azoknak a magánszemélyeknek adományozható, akik Kisvárdán huzamosabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet folytattak és teljesítményt értek el a szociális munka területén.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében,
2017-ben Angyalossy Pálné-díjas:
BARDI ISTVÁNNÉ.
Bardi Istvánné Ilike a Megoldás Közhasznú Egyesület munkatársa, mint szociális gondozó. Hivatásként választotta mások segítését, tiszteletet és megbecsülést érdemel. Problémákkal és nehézségekkel küzdő emberekkel nap mint nap találkozott. Sokszor erőn felüli és áldozatos munkát végzett, meghatározó szerepet játszott a közösség életében. Munkáját pontosan , precízen, felelősségteljesen és nagy elhivatottsággal végezte. Sokoldalú személyiség, határozott ember. Munkatársaival közvetlen és emberséges, mindig aktívan dolgozott a közösség összetartásáért. A gondozási feladatokat szakszerűen, lelkiismeretesen és pontosan végezte. A gondozónői feladatokat nem munkának, hanem hivatásnak érezte. Munkaidőn túl is az elvégzendő feladatokra önkéntesen vállalkozott. Az évek során számos szakmai képzésen, tanfolyamon vett részt, amit a mindennapokban hasznosan alkalmazott. Azonban eljött az idő ez év októberében, melyet minden kolléga szomorúan vett tudomásul, nyugdíjban vonult, 40 évet becsületesen, tisztességesen, megbízható, kreatív munkamorállal ledolgozva, nagyon jó egészséget, aktív, hosszú és boldog nyugdíjas éveket kívánunk számára!
Munkáltatói dicséretben részesültek:
SZABÓ VIKTORNÉ
2002-től dolgozik A Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálatnál. A munkaviszonyát közhasznú foglalkoztatás keretében kezdte, szociális gondozóként. Munkájának eredményeként 2 év elteltével közalkalmazotti munkaviszonyba került foglalkoztatása. 2012-ben elvégezte a kisgyermek gondozó-nevelői tanfolyamot. Részt vesz a szervezett továbbképzéseken, folyamatosan képzi önmagát, jelenleg a Debreceni Egyetem hallgatója. Szakmailag magas színvonalú munkát végez, mert tudja, hogy a bölcsődében eltöltött időszak megalapozza a gyermek további fejlődését. Nagyon fontosak a bölcsődében átélt élmények és hatások. A gyerekekkel odaadással és felelősségtudattal foglalkozik minden nap. Munkáltatójával és kollégáival harmonikus a viszonya, munkafegyelme példás, a munkatársak számíthatnak rá akár helyettesítésről, akár munkaidőn kívüli munkáról van szó. Tapasztalatát szívesen megosztja kollégáival. Megfontolt, gyakorlatias, jó ítélőképességgel rendelkezik.
SZABÓNÉ BODNÁR NIKOLETTA
2010 – 2012 márciusa között gyakornoki pozícióban dolgozott az intézményben. Csecsemő –és gyermekápoló végzettséggel rendelkezik. 2011 megszerezte a kisgyermekgondozó-nevelő képesítést. Jelenleg a Debreceni Egyetem 2. éves hallgatója. Napközben a gyermekekkel odaadóan, türelemmel foglalkozik. A különféle gondozási műveleteket szakszerűen, pontosan, lelkiismeretesen végzi. A gyermek szükségleteinek ismeretében szolgálja az ellátottak testi-lelki fejlődését. A gyerekek szüleivel a kapcsolata korrekt, a bizalmon, tiszteleten alapul. Személyisége és munkatársaihoz való hozzáállása pozitív, szakmai munkája példamutató. Határozott, erős akaratú, kitartó, kreatív. Kollégái számíthatnak a szakértelmére, tapasztalataira. Szakmai alázatára, hivatásszeretetére építeni lehet a jövőben.
DANKÓNÉ LISZTNER ÉVA
Közel 10 éve munkatársa a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálatnak, a házi segítségnyújtás szakfeladaton 2011. óta lát el szociális gondozói feladatokat. A szociális gondoskodás nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is megterhelő munka, mely mellé még az időjárás viszontagságait is el kell tűrnie ezen szakembereknek: a legnagyobb melegben és a leghidegebb télben is el kell jutni az ellátottakhoz. Éva a feladatait nagy odaadással, türelemmel, felelősségteljesen végzi. Mind az ellátottakkal, mind a munkatársakkal szemben segítőkész, empatikus, jó ítélőképességgel bír. A feladatvégzéséhez kapcsolódó és szükséges adminisztráció vezetése során pontos és precíz.
MESTERNÉ DRÓTÁR ZSUZSANNA
2011. 12. 08. napjától dolgozik a házi segítségnyújtásban szociális gondozóként a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálatnál. Munkája során törekszik arra, hogy az ellátottak életvitelét megkönnyítse, mindezt lelkiismeretesen, odaadással teszi. Szociális érzékenysége, empatikus készsége nagy-nagy türelemmel párosul. Példamutató munkája mintaként szolgál mások számára is. Pátroha településen koordinálja és összefogja a munkatársai adminisztrációs tevékenységeit, figyelemmel kíséri a mindennapi problémákat és a vezető gondozókkal napi szinten tartja a munkakapcsolatot.
NAGY ZSUZSANNA
2010. évtől a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálat értékes dolgozója. Folyamatos tanulás, önképzés jellemzi szociális területen, legutóbb szociális menedzseri diplomát szerzett. Közel 230 ellátott szakszerű ellátásáért tartozik felelősséggel. Szakmai egység vezetője a Szociális étkeztetés szakfeladatnak, valamint két egymástól távol lévő telephelyen vezeti az Idősek és demens személyek nappali ellátását, ami fontos területe az idősebb generáció közösségi életének, hiszen enyhíti az egyedüllét és a magány érzését, pótolja a hiányzó családi gondoskodást, hozzájárul a napi életritmus megtartásához. Ő ismerte fel először városunkban, hogy az otthonukban élő, demenciával küzdő személyek és hozzátartozóik számára milyen nagy segítség egy könnyen elérhető, biztonságos környezet, ahol speciális foglalkozások révén a demenciában szenvedők állapotának rosszabbodása megelőzhetővé, szinten tartottá válhat, valamint javulás is elérhető. A megfelelő gondozás érdekében kiemelkedő kapcsolatot ápol a Demencia Centrumban dolgozó orvosokkal. Munkáját szívvel-lélekkel, teljes odaadással végzi. Nem látványos, átütő sikerekre törekszik, hanem átéli ellátottjainkkal és munkatársaival a hétköznapi apró örömöket. Azon fáradozik, hogy tagjaink életviteléhez naponta segítséget tudjon nyújtani, hogy Ők megelégedéssel éljék napjaikat. Mind emberileg, mind szakmailag példamutató. Bátorító, lelkesítő magatartásával kollégáit igazi csapatként fogja össze, vezeti és segíti őket feladataik elvégzésében. Mindig bizalommal fordulhatnak hozzá. Az empátia, a tolerancia, az önzetlen segítségnyújtás, a kedvesség, a türelem magából a lényéből fakad. Jó szociális munkássá születni kell, hiszen szociális érzékenység, humánum, empátia nélkül az elméleti tudás semmit sem ér.
SZÁZVAI ZOLTÁNNÉ
Gondozónő, a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásának 1993. január 1-től munkatársa. Az intézményben a szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes értelmében sérült, autista és halmozottan sérült gyermekek gondozását végzi. Figyelembe veszi az egyéni képességeket, sérülések fokát, segíti társas kapcsolataik alakítását, szervezi a szabadidő hasznos és kulturált eltöltését. Az elmúlt közel 25 év bizonyítja, mennyire elkötelezett a fogyatékkal élő gyermekek nevelésében, gondozásában. Szülőkkel, hozzátartozókkal, munkatársaival kooperatív módon tartja a kapcsolatot a tankötelezettségüknek eleget tevő, sajátos nevelési igényű gyermekek fejlődése érdekében. Tapasztalatait - kérésre - szívesen osztja meg fiatalabb munkatársaival. Napról-napra találkozhatnak vele a város különböző pontjain, amikor csoportjával sétál, vásárol, ügyet intéz, vagy éppen kiállítást, színdarabot néz meg, hiszen magáénak vallja a sérült emberek integrációjának, önálló életvitele alakításának, kulturálódásának fontosságát. Számára az ellátottak testi-lelki-szellemi jólléte mindenekelőtti, ennek rendeli alá szakmai életének minden pillanatát.
LÁZÁR EDINA
Kisvárdán él és immár 10 éve a Megoldás Közhasznú Egyesület dolgozója, mely egyben az első munkahelye hisz főiskolai tanulmányait befejezve máris elkezdett dolgozni intézményünkben. Ő az a személy, akinek kezében összefutnak a szálak, ha kell, női aggyal gondolkodik, precíz, pontos és figyelmes, ha kell, racionális férfi aggyal foglalkozik az informatikai és műszaki dolgokkal. Sokszor napi 10 órát is ténykedik az egyesület apró – cseprő problémáival. Szívesen segít mindenkinek, nyitott az új dolgokra. Örömmel vesz részt képzéseken, ezt felismerve az oktatók számítanak az együttműködésére. Az a név, hogy Lázár Edina, egyesületünknél egy fogalom.
CZÉRNA LÁSZLÓNÉ
2012. óta látja el a vezető-gondozónői feladatát a Református Házi Segítségnyújtó Szolgálatnál. Munkáját mindig alázattal, pontosan, lelkiismeretesen, magas színvonalon, szívvel- lélekkel, az idősek érdekeit, egyéni kívánságait figyelembe véve látja el. Mindig törekszik a pontosságra, a precíz munkavégzésre. Igényes a saját munkájával szemben és ezt vezetőként a munkatársaitól is elvárja. Bármikor fordulhatnak hozzá segítségért, bátorításért, megértésért. Hivatásnak tekinti munkáját. Tapasztalata, munkabírása okán kihívta az elismerést a tiszteletet. Kiváló szervező készséggel rendelkezik. Valódi szociális szakemberként koordinálja a gondozónőket, akik bizalommal fordulnak hozzá. a jól koordinált munkának köszönhetően számtalan felmerülő kérdést meg tudnak oldani, ráadásul az együttes problémamegoldás közösséget is épít. Példa értékűen működik együtt a gondozottakkal. Nyugodt, kedves, gondoskodó személyisége jó hatással van az idősek érzelmi állapotára. Szívesen kérik tanácsát és bízzák rá legbelsőbb dolgaikat. Hamar szívükbe zárták, bizalmukba fogadták. Kiváló közösség ember, a segítő team oszlopos tagja. Hozzáállása és értékrendje példaértékű, amely mintaként szolgál mások számára is.
RIGÓ PÁLNÉ
2011. december elseje óta dolgozik szociális gondozóként a Kisvárdai Görögkatolikus Egyházközség „Szent György” Házi segítségnyújtó szolgálatánál. Munkáját a legnagyobb alázattal, szorgalommal és odaadással végzi a kezdetektől fogva. Rendkívül elkötelezett az idős, beteg emberek segítésében és gondozásban, számára elsődleges szempont, hogy a rábízott ellátottakat, minden egyes nap, legjobb tudása és képességei szerint maximálisan segítse, gondozza és ápolja. A lelkiismeretes gondozással együtt rengeteg szeretetet és tiszteletet nyújt az ellátottaknak, amelynek köszönhetően ők teljes bizalommal fogadják és várják mindennap. Munkatársai tisztelik szorgalmát, munkabírását a feléjük tanúsított kedvességét, segítőkészségét.
TÓTH LÁSZLÓNÉ
2012. január 02. napjától munkatársa a „Szent György” Házi segítségnyújtó szolgálatnak, szociális gondozó munkakörben dolgozik. Munkája során mindig lelkiismeretes és elhivatott, a napi munkaidő kezdetén jellemző aktivitása és lendülete egész napon át kitart. Szívügye az ellátottakról való felelősségteljes gondoskodás, munkáját rendkívül türelemmel, precízen végzi. Az odaadó gondozáson túl, pozitív személyiségével és jókedvével is hozzájárul ahhoz, hogy a gondozottak hamar a szívükbe és bizalmukba fogadják. Az egyházi rendezvényeken szabadidejét is feláldozva, rendszeresen és szívesen részt vesz. Rátermettségével, aktivitásával és segítőkészségével minden munkatársa szeretetét és tiszteletét kivívta.
Az egyéni díjak átadása után előadást tartott:
-„30 éves a Szociális Szolgálat” címmel Lázár Istvánné, volt intézményvezető;
-„A szociális ellátórendszer működése napjainkban Kisvárdán” címmel Nagy Józsefné alpolgármester;
-„Szociális ellátások, lehetséges jövőkép” címmel Szabó János, a MACSGYOE alelnöke.
A szociális munka napja alkalmából szervezett városi ünnepséget a Kisvárdai Csellózenekar kulturális műsora zárta.
Fotók: Szabó Sándor