A Kárpát-medencében a magyar és a ruszin nép tizenegy évszázada megszakítás nélkül él együtt. A ruszin nép mindig érezte, s ha kellett, tettekkel is bizonyította, hogy a magyar hazához tartozik és tud, és akar is áldozatot hozni.
Ennek egyik ékes bizonyítéka a Rákóczi szabadságharcban kiérdemelt „gens fidelissima” cím. A legtöbb fordulatot a ruszin nép életében azonban a XX. század hozta. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy négy állam fennhatósága alatt éltek, anélkül hogy a szomszéd faluba költöztek volna. A magyarországi ruszinság figyelemre méltó magas kultúrával, mély hitélettel rendelkezik, melynek megvallása és megélése a közösség legfőbb összetartó ereje.
A Kisvárdai Ruszin Nemzeti Önkormányzat már évek óta ápolja a ruszin kulturális, történelmi, néprajzi és hitéleti hagyományokat, amelyeket generációk óta őriznek és adnak tovább. A Kisvárdán élő ruszin közösség tagjai példaértékű munkát végeznek a ruszinság megmaradása, jövője érdekében.
Ehhez kapcsolódik a szeptember 27-én Kisvárdán, a Várday István Városi Könyvtárban, immár második alkalommal nyílt kiállítás „Ruszin Szivárvány” címmel, amelyen nyolc képzőművész alkotásai tekinthetőek október 27-ig: a néhai Bokotey Sándor és Dóka Gyula, Dankó Albert és Cap Károly olajfestményei, Deák Viktória és lánya Smirina Diana akvarelljei, Gála Margit, valamint Popovics Hanna gobelinjei.
Minden képzőművész realista irányzat híve. Minden festőnek több alkotása szerepelt már valamilyen tárlaton Magyarországon és külföldön. Az alkotásokat változatos témák (tájkép, csendélet, portré stb.), mesteri kidolgozás és tudás jellemzi. A Ruszin szivárvány című tárlat célja bemutatni az alkotó művészek sokszínűségét.
A kiállítás megnyitóján Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere, valamint Szivák Gábor, a könyvtár igazgatója köszöntették a résztvevőket és kiemelték a kulturális hagyományok ápolásának fontosságát. A tárlatot Petranics Marianna, Kisvárdai RNÖ elnöke nyitotta meg és beszámolt a kiállító művészek életéről, munkásságáról. A megnyitón a sokszínű alkotások mellett Baksa Hajnalka (hegedű), Maczurka Edit (zongora) a Weiner Leó Alapfokú Zene- és Művészeti Iskola tanárai játékában, valamint Németh Zsófia népdalok éneklésében is részesülhettek a jelen lévők.
Bízom benne, hogy ehhez a hagyománnyá vált rendezvényhez egyre több ruszin társam csatlakozik!
Deák Viktória
Ruszin NÖ képviselő,
tanár, amatőr festőművész
fotók: Szabó Sándor
TOVÁBBI FOTÓK A KÉPTÁRBAN