A Tőkés László Alapítvány idén már 23. alkalommal nyújtotta át a Tőkés László díjat a kisvárdai református templomban.
Az 1989 őszén, Kisvárdán létrejött alapítvány az elismeréssel azokat a kiemelkedő személyiségeket díjazza a kuratórium döntése alapján, akik a magyarság helyzetét életművükkel (tudományos, művészeti, politikai, vallási, humanitárius cselekvések) jelentős mértékben segítik, fejlődését előmozdítják.
A Györfi Sándor Munkácsi-díjas szobrászművész által készített emlékplakettet és az elismeréssel járó négyszázezer forintot ma délután Szabó Dénes, makói születésű nyíregyházi zenetanárnak, a Nemzet Művészének, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenepedagógusnak, kórusvezetőnek, a Cantemus énekkarok alapítójának adták át, „a magyar nemzet érdekében és a zenekultúra terjesztésében végzett kiemelkedő munkájáért”.
A díjátadást megelőzően Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke hirdetett igét, a díjazott laudációját Berkesi Sándor karnagy, a Debreceni Kántus nyugállományú vezetője mondta. Nem csak jelenlétükkel, hanem elvarázsoló produkciójukkal jelen voltak a díjazott által alapított és vezetett nyíregyházi Cantemus kórus tagjai is.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből eddig még senki nem kapott Tőkés-díjat!
Szabó Dénes, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zenepedagógus, kórusvezető. 1947. március 6-án született Makón. Középiskolai tanulmányait a makói József Attila Gimnáziumban kezdte, de hamarosan a szegedi Tömörkény István Gimnázium zenei tagozatán folytatta, itt érettségizett 1965-ben. Érettségi után a szegedi Zeneművészeti Főiskola fuvola szakán szeretett volna továbbtanulni, de ezt a szakot időközben áthelyezték Miskolcra, ezért végül a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola miskolci tagozatán szerzett fuvola-, szolfézs- és általános iskolai énektanári diplomát 1969-ben. A miskolci diákévek alatt ismerte meg jövendő feleségét. Későbbi házasságukból két gyermekük született: Barbara és Soma.
1977-81 között karvezetői oklevelet szerzett Budapesten, Párkai István irányítása alatt. 1969-ben kezdett tanítani Nyíregyházán a 4. számú Zenei Általános Iskolában. Itt megszervezte az iskola énekkarainak rendszerét: először a Gyermekkar alakult meg, és került 1975-ben az ország legjobb kórusai közé. 1978-ban Debrecenben a nemzetközi Bartók Béla-kórusversenyen elnyert második hozta meg számukra az országos hírnevet és az első külföldi meghívásokat. Ekkor vették fel – Bárdos Lajos kórusműve nyomán – a Cantemus (magyarul: Énekeljünk!) nevet. 2001-től tanítja a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának karvezetős hallgatóit is.
Szabó Dénes és énekkarai számtalan hazai és nemzetközi versenyen vettek rész kiemelkedő eredményességgel, de a versenyeken kívül is sok országban felléptek és öregbítették a magyar kóruskultúra hírnevét. Rendszeresen tart itthon és külföldön bemutató kóruspróbákat, előadásokat zenei nevelési konferenciákon, szakmai tanácskozásokon. Gyakran felkérik karvezetői kurzusok tartására. Több nemezközi kórusversenynek volt zsűritagja.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor