Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.
Az erről szóló törvény kimondja: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".
A nemzeti összetartozás napja azt üzeni minden magyarnak, köztük nemzeti kisebbségeink tagjainak, minden szomszédunknak és minden európai népnek, hogy közös jövőnknek és sikerünknek csak az együttműködésre való nyitottság és az egymás iránt tanúsított kölcsönös tisztelet lehet erős fundamentuma.
A városi megemlékezés június 2-án pénteken délelőtt kezdődött a kisvárdai Művészetek Házában, ahol a Himnusz után a város első embere, Leleszi Tibor mondott emlékező beszédet:
„Hiszem, hogy csak akkor erősödik a nemzeti összetartozás, emelkedik a haza, ha az a legfőbb küldetésünk, hogy a lehullottat visszaemeljük, az elveszettet megtaláljuk, a beszennyeződöttet megtisztítsuk, az elhomályosultat kifényesítsük, az összetörtet ismét egybeépítsük, a fellázadtat megbékítsük.
Mindez csak akkor válhat valóra, ha alázattal műveljük a ránk bízott feladatokat!
Ha a pékek jó kenyeret sütnek, az építészek századokra terveznek, a hivatalnokok az embereket szolgálják. Ha az idősebb nemzedékek az utánuk jövőknek az összetartozás, az anyanyelv, a múlt, a jelen és a jövő tiszteletét adják át.
Mindebből élesen kitűnik, hogy a nemzeti összetartozás tehát mi vagyunk, és, ha körülnéznek, láthatják, hogy mindaz a csoda, amit ennek a közösségnek a részeként együtt alkottunk, itt van.”
A nemzeti összetartozás napját megható és felemelő műsor-összeállítással a Bessenyei György Gimnázium diákjai tették feledhetetlenné.
A hagyományokhoz hűen, a műsor után emlékező menet indult a trianoni emlékműhöz, ahol a város vezetése, illetve a helyi intézmények, egyesületek, civil szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés, az együttérzés és az összetartozás koszorúit.
Durucz Gabi
fotók: Kovács János