Ismét egy nagy súllyal bíró téma ihlette meg a kisvárdai Szeifried Zoltán festő-grafikus művészt, aki 43+1 képen keresztül, alkotói képzeletében eleveníti fel a kisvárdai Ludwig bakák arcképeit.
„Városunkban 2014-ben került bemutatásra az „I. világháború testközelben - avagy a háborúk természetrajza” alcímmel egy, a globális háborút bemutató, harci életképekkel megjelenített grafikai sorozatom. Most egy helyi, a „Kisvárdai Ludwig bakákat” nevesítő rajzaimat tárom a városlakók elé, a teljesség lehetősége nélkül. A tárlaton látható rajzok hiteles fotók alapján ábrázolják a kisvárdai hősöket.” - mondta a tárlat megnyitóján a művész, aki ezekkel a portrékkal kíván emléket állítani önfeláldozó hőseinknek. Mindezt azzal az alkotói szándékkal, hogy az utókor méltóképpen emlékezzen rájuk, megbecsüléssel övezve őket, akik a hazáért éltek, haltak.
Mint ismeretes, a 65-ös Ludwig bakák az orosz és a román hadszíntereken egyaránt megállták a helyüket. Mindannyian hősök voltak, akik hivatásos katonaként szolgáltak, vagy az első hívó szóra családjuk mellől szólított fegyverbe a magyar nemzet, a hazafiúi kötelesség. Családapák búcsúztak hitvestől, gyerektől, elnémultak a gyárak, műhelyek, sőt még az iskolapadok is gyérebbek lettek.
Katonák kellettek a hazának.
Katonák, akik fáradtságot, félelmet nem ismerve elindultak a miskolci 65-ös kaszárnya felé.
„Az arcokon tükröződik az elszánt, mély hazaszeretet, a hősies tenni akarás, és bátor katonáink önfeláldozása.” - így fogalmazott köszöntő-beszédében Leleszi Tibor. Kisvárda polgármestere kiemelte: „A művészet lényege az, hogy kiragadjon a lélek belsejéből egy–egy mély nyomot, amely mintegy lenyomat tükröződik az arcokon. Úgy érzem alkotónknak ez sikerült! Köszönjük a mai kiállítás arcképcsarnokát, és azt, hogy elénk tárta a 65-ös Ludwig bakák hősies mivoltát!”
A tárlatot - mely június 15-ig tekinthető meg a Művészetek Házában – Néző István helytörténész nyitotta meg, kulturális műsorral közreműködött a Kisvárdai Férfi Dalárda.
- Durucz Gabi -
fotók: Kovács János és
Néző István