A kegyelet egyik szép és maradandó megnyilvánulási formája, ha egy fotós lencséje megörökíti azokat a páratlan értékű és szépségű kincseket, melyeket elhagyott vagy még működő zsidó temetők őriznek. Ezt tette és teszi Csutkai Csaba nyíregyházi fotóművész is, aki öt éve fényképezi a zsidó temetőket és azokat, akik oda látogatnak.
2016 nyarán jelent meg a kisvárdai Rétközi Múzeum kiadásában az Ahol szétoszlik a világosság című fotóalbuma, melyben a kisvárdai, nagykállói, nyíregyházi, újfehértói, olaszliszkai és bodrogkeresztúri zsidó temetők művészi szépségeit, a temetőbe zarándokló embereket és a temetőlátogatáshoz kapcsolódó rituális hagyományokat örökítette meg.
A kötet szerkesztője, szövegének gondozója és a bevezető szerzője dr. Vofkori Mária, a Rétközi Múzeum vezetője volt, az album tervezője pedig Csutkai Márton, a fotóművész fia. A fotók képi világát tartalmasan egészíti ki Somos Péternek, a Nyíregyházi Zsidó Hitközség hitéleti vezetőjének megrendítően szép írása a személyesen is megélt és átélt zsidó temetkezési hagyományról („… Temesd el halottaidat…”), valamint a Függelékben Néző István kisvárdai könyvtáros-helytörténész értékes információkat, tényeket, adatokat tartalmazó összeállítása (Temetők, sírok, híres rabbik).
Az album bemutatóját 2016. november 27-én a Nyíregyházi Zsidó Hitközség imatermében tartották. A rendezvény szervezője és moderátora Somos Péter volt, aki több szállal kötődik mind a témához, mind a bemutatott könyvhöz. Az esemény – a rendkívül mostoha időjárás ellenére – a terem befogadóképességét meghaladó létszámú érdeklődőt vonzott. A rendezvényt – melyet az alkotó művész kötetlen beszélgetésként tervezett – dr. Ungvári Istvánné dr. Klein Éva, a Zsidó Hitközség elnöke nyitotta meg, s bemutatta a beszélgetés résztvevőit: a fentiekben már említett Csutkai Csabát, dr. Vofkori Máriát, Néző Istvánt, Somos Pétert, valamint dr. Riczu Zoltán PhD történészt és Urbán Terézia nyugdíjas magyartanárt. Ezt követően Somos Péter – a téma egyik központi fogalmának (haszid) értelmezése után – sorban átadta a szót a beszélgetés résztvevőinek. Vofkori Mária a könyv megszületésének történetéről, körülményeiről, a Rétközi Múzeum kiadványaiban elfoglalt helyéről beszélt, Urbán Terézia saját megközelítése és értelmezése szerint elemezte az album művészi fotóit, s fogalmazta meg az alkotói üzenetet, Riczu Zoltán és Néző István a zsidósághoz, a zsidó kultúrához, szokásokhoz, emlékekhez, illetve a fotóművész tevékenységéhez való személyes kötődésükről vallottak, végül Csutkai Csaba egy videofilmen mutatta be albuma gyönyörű zenei aláfestéssel kísért fényképeit. A rendezvényen lehetőség volt a könyv megvásárlására, valamint a szerzővel való dedikáltatásra is.
„Őrizd meg és emlékezzél!” – szól a szombatköszöntő himnusz egyik sorának parancsa. Csutkai Csaba fotóinak is ez lehetne központi üzenete, mottója. A zsidó nép az emlékezet népe, s különösen fontos számára az elhunytak emlékének őrzése. Ennek az emlékezésnek a temetőhöz kapcsolódó mozzanatit örökítette meg a fotóművész lencséje.
A hat helyszínen készített mintegy száz fénykép három fő gondolatkör köré rendeződik: az egyik az emlékezés kollektív voltának, illetve a zsidóság szétszóratottságában is rendkívüli összetartó erejének a bemutatása. Ezt sugallja a nagy tereket átfogó totálképeken a sűrű, fegyelmezett, szilárd tartású sírkövek sokasága, melyek egy erős, zárt, szilárd alapokon nyugvó közösséget sejtetnek, mely még holtában is üzen az élőknek, hogy őrizzék ezt a közösséget. Másrészt ezt sugallja a látogatók csoportokban való megjelenése is. Nem egyéni, nem személyes emlékezésről van szó ezeken a fotókon, hanem egy közösség emlékezetéről.
A képek egy másik csoportja az elődök és az utódok széttörhetetlen kapcsolatát érzékelteteti: egyrészt az ősök és a leszármazottak, a múlt és a jelen kapcsolatát a régi, megkopott sírok mellett álló, emlékező, imádkozó emberek fotóin, másrészt az utódok különböző generációinak szoros kapcsolatát, a hagyományozás fontosságát láthatjuk azokon a fotókon, melyeken apák és fiak, fiatalok és öregek együtt emlékeznek a sírkövek előtt és a sírok között.
A harmadik gondolatkör pedig a tradíciókhoz való rendkívül erős ragaszkodás megjelenítése, mely tradíciók évezredek óta a legnagyobb összetartó és megtartó erőt képviselték és képviselik a zsidóság számára. Ezeken a fényképeken bemutatja a fotós a temetéshez és a temetőlátogatáshoz kötődő különböző tárgyakat, rituális szokásokat és a hagyománykövető öltözködést.
Csutkai Csaba fotói nagy művészi erővel, érzelemgazdagon, ugyanakkor nagyon informatívan jelenítik meg egy nép összetartozását múltjával s a hagyományok és a hitélet őrzését a jelenben.
A könyvből zsidók és nem zsidók egyaránt meríthetnek esztétikai élményt, ismereteket, hitet, erőt és az ősök iránti tiszteletet.
Urbán Terézia
fotók. Szarvas Mónika