A közösség, a társadalom megbecsülésének jeleként ünneplik 1997 óta világszerte november 12-én a szociális munka napját. Ez a nap az értékteremtő és értékközpontú munka ünnepe, amikor olyan embereket díjazunk, akik értéket képviselnek, teremtenek és őriznek.
Minden év novemberében azoknak az elesettekért, kirekesztettekért, támogatásra és segítségre szorulókért dolgozó szakembereknek mondunk köszönetet, akik felelősségteljesen, áldozatkészen és nagy szakmai alázattal végzik munkájukat. Ez az a hivatás, amelyet nem lehet napi nyolc-tíz óra után félbeszakítani, hiszen a szociális munkásokra emberek sorsát bízzák.
Az ünnep alkalmából városi szinten is köszönetet mondtak annak a közel száz szociális dolgozónak, akik a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálat intézményében dolgoznak. A Városháza dísztermében Oláhné Móré Mária intézményvezető mondott elsőként köszönetet a dolgozóknak, akik – ahogyan ő fogalmazott - „mindegy, hogy hol: az íróasztal mögött, az idős ember ágyánál, a tanyán, a hajléktalan emberek között, de nap, mint nap gyakorolják a lehajlás művészetét. Ők az emberi jogok elkötelezett képviselői, a tolerancia szószólói, a kirekesztés helyett a befogadás szorgalmazói, diszkriminációtól, hátrányos megkülönböztetésből mentes közösségek építői, az emberek életminőségének javítói. Ők azok, akik felismerik a szociális problémákat, elemzik ezek összetevőit, a szükséglethiányokra szolgáltatással válaszolnak, a szociálpolitika eszközeinek és a szociális munka módszereinek felhasználásával cselekednek, erőforrásokat aktivizálnak, segítenek a nélkülözőknek, hozzájárulnak az emberek szubjektív és objektív jólétének javulásához. Kívánom, hogy településünkön és a járásban mi, szociális munkások azt az úgynevezett szociális hálót tovább szőhessük, s jó sűrűre szőhessük.” - mondta Oláhné Móré Mária.
„ A kezet csak megfogni szabad!
Elengedni vétek, eldobni átok!
Egymásba simuló kezek tartják össze az eget s a világot.”
Ezzel az idézettel kezdte ünnepi köszöntőjét Leleszi Tibor polgármester, hozzátéve: „Önök a szeretet, az alázat és a mérhetetlen odafigyelés, gondoskodás nagykövetei. Mert mi is a legfontosabb az életben? Az, hogy feltétel nélkül tudjunk szeretni és feltétel nélkül tudjunk segíteni! Köszönjük, hogy vannak, köszönjük, hogy értünk dolgoznak. Kívánom, hogy Isten vezérelje és fogja az Önök kezét munkájuk során. Kívánok kitartást, hitet és áldást életükre!” - mondta a városvezető, majd az intézményvezető asszonnyal átadta az idei városi kitüntetést és az intézményi dicséreteket.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete egy 2014-es önkormányzati rendelet értelmében hat új szakmai díjat alapított. Ezek között van az Angyalossy Pálné Díj is, melyet azóta minden évben ilyenkor, a szociális munka napján adnak át. Ez a városi díj azoknak a magánszemélyeknek adományozható, akik Kisvárdán huzamosabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet folytattak és teljesítményt értek el a szociális munka területén.
Az önkormányzati képviselő-testület döntése értelmében, 2016-ban
Angyalossy Pálné Díjban részesült
DICSŐ LÁSZLÓNÉ
Dicső Lászlóné Vera 1991. szeptember 02. napjától dolgozik a segítő szakmában. Tevékenységét a Nevelési Tanácsadó intézményben kezdte, ahol asszisztensi munkakörben dolgozott. Munkájára a precizitás, pontosság, felelősségteljesség volt a jellemző. A Szociális Szolgálat intézményben 1999. február 15. napjától vállalta magára a Gyermekjóléti szolgálatnál a családok gondozását, majd a legnagyobb türelmet, empátiát igénylő emberek, a hajléktalanok gondozását, ápolását. Munkáját a folyamatos tanulás, önképzés jellemzi annak érdekében, hogy meg tudjon felelni a modern, korszerű szociális ellátásrendszer kihívásainak. Mára több diplomával rendelkező, szakvizsgázott szociálpolitikussá vált, aki személyes példamutatásával segíti munkatársait feladataik végrehajtásában. Szabadidejében sem pihen, hiszen az ő vezetésével működik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kisvárdai Csoportja. Adományokat szerez, s oszt el a rászorultak körében. Fáradhatatlan, nagy teherbírása magánéletében is megmutatkozik, hiszen nagy odaadással ápolja a 90-es éveiben járó édesanyját, s társ nélkül vezette a diplomás élet kapujához gyermekeit.
INTÉZMÉNYI DICSÉRETBEN RÉSZESÜLTEK:
- HESZNÉ NAGY ÁGNES -
Intézményünknél 2010. évtől közfoglalkoztatottként kezdett dolgozni. Az adósságkezelési, valamint a gyermekjóléti szolgálatnál foglalkoztatottak munkáját segítette. 2013. évben került át az Étkeztetés szakfeladatra, ahol már közalkalmazottként látta el feladatát. Kisgyermeknevelő és gondozó valamint, szociális gondozó szakképesítést szerzett, folyamatosan részt vesz a szervezett belső továbbképzéseken. Mélyen érző, alázattal dolgozó szociális segítő, aki magára vállalta azt a felelősséget, hogy az ellátásban részt vevők, mindig időben napi rendszerességgel megkapják ellátásukat. Jól mobilizálható, munkaidőben, illetve a munkaidőn túl elvégzendő feladatokra önként vállalkozik, pedig egyedülálló anyaként két iskoláskorú gyermek ellátásáról gondoskodik. Nagy lelkesedéssel vesz részt az étkeztetés megszervezésében, annak népszerűsítésében, melynek célja az arra rászorultak napi egyszeri meleg ételhez való juttatása hétköznap, hétvégén és ünnepnapokon. Munkáját mind emberileg, mind szakmailag kifogástalanul végzi, munkatársai szeretik, megbecsülik. Empátia, az odafordulás, a tolerancia, az önzetlen segítségnyújtás jellemzi. A kollégáival való jó munka és személyes kapcsolat kialakítása számára mindig elsődleges. Nemcsak szakmai munkájával járult hozzá az intézmény mindennapjaihoz, hanem aktívan részt vesz környezetünk szépítésében, népszerűsítésében is. Olyan ember ő, aki nehezen kér, de azonnal ad, ha a szükség úgy kívánja.
- FOGELSPERGERNÉ MOLNÁR MÁRIA -
Gondozónő, a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásának - kisebb megszakítással - a 2000-es évek elejétől munkatársa. Az intézményben a szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes, értelmében sérült, autista és halmozottan sérült gyermekek gondozását végzi, figyelembe véve az egyéni képességeket, a sérülések fokát. Segíti társas kapcsolataik alakítását, szervezi a szabadidő hasznos és kulturált eltöltését. Érdeklődő, szakmája iránt nyitott. A gyógypedagógussal kooperatív módon tartja a kapcsolatot a tankötelezettségüknek eleget tevő, sajátos nevelési igényű gyermekek fejlődése érdekében. Szerény, türelmes, empatikus, toleráns, szeretetteljes a kapcsolata gyermekekkel, szülőkkel. Munkatársaihoz fűződő kapcsolatában megértő, tisztelettudó, segítőkész. Felsőfokú csecsemő- és kisgyermekgondozó, valamint felsőfokú gyógypedagógiai asszisztensi végzettséggel mindenki megelégedésére végzi nem könnyű munkáját. Szükségesnek érzi az önképzést, szakmai ismereteinek széles körű bővítését. Számára az ellátottak testi-lelki-szellemi jólléte a legfontosabb, ennek rendeli alá szakmai életének minden pillanatát.
- BAKÓ JÓZSEFNÉ -
Közalkalmazotti munkaviszonyát 2008. évben kezdte meg. Elmondható, hogy szinte minden munkakört megismert a bölcsődében, hiszen helyettesítette az adminisztrátort, majd takarítóként is dolgozott. 2011-ben megszerezte a kisgyermekgondozó-nevelői képesítést, jeles minősítéssel. Részt vesz a szervezett továbbképzéseken és folyamatosan képzi önmagát, így tisztában van a 0-3 éves gyermek testi – lelki sajátosságaival, fejlődési ütemével, felfigyel az átlagtól eltérő fejlődési színvonalra. Tudja, hogy a folyamatos továbbképzés mennyire fontos munkájában, hiszen ez az időszak alapozza meg a gyermek későbbi fejlődésének alapját, ezért nagyon fontosak a bölcsődében átélt élmények és hatások. Napközben a gyerekekkel odaadással, türelemmel és empátiával foglalkozik. A különféle gondozási feladatokat szakszerűen, pontosan és lelkiismeretesen végzi. A gyermeki szükségletek ismeretének birtokában szolgálja az ellátottak testi – lelki fejlődését. Munkája során szívesen, derűsen foglalkozik a gyermekekkel, a munkanap végén is mosolyog a gyerekre, munkájában örömöt talál. A gyerekek hozzátartozóival, munkatársaival való viszonyát a korrekt, bizalmon, tiszteleten alapuló kapcsolattartás jellemzi. Munkafegyelme példás, a munkatársai számíthatnak rá akár helyettesítésről, akár munkaidőn kívüli tevékenységről van szó. Személyisége és munkatapasztalata, munkatársaihoz való pozitív hozzáfordulása, segítőkészsége, az új kollégák bevezetése a szakmai munkába példaként állítja minden munkatárs elé.
- HALÁSZ FERENCNÉ -
2013. szeptember 02. naptól dolgozik a Hajléktalanok Átmeneti Szállásán szociális segítő munkakörben. Feladatát magas szakmai színvonalon, megbízhatóan, pontosan látja el. Munkavégzése során mindig szem előtt tartja az ellátottak emberi méltóságának megőrzését. Nyugodt, kiegyensúlyozott természetével jól kezeli a mindennapok során felmerülő nehézségeket, konfliktusokat. Szociális munkáját következetesség jellemzi. Szakmai fejlődése folyamatos, jelenleg is felsőfokú képzésben vesz részt. Több éve önkéntesként dolgozik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjában, ezzel segítve a városban és környékén élő szegények segítését.
- KOVÁCS TAMÁSNÉ -
Kovács Tamásné 2014. évtől dolgozik a Kistérségi Szociális Szolgálatnál, szakképesítését 2015. évben szerezte. Fiatalsága és az intézményünkben eltöltött kevés idő ellenére beírta nevét a köztudatba. Munkáját magas szakmai színvonalon végzi. Az ellátott problémájára felfigyelő, megoldásban gondolkodó munkatárs. Nagy teherbírású. Nincs számára megoldhatatlan feladat, nincs számára elláthatatlan ember. Csak feladat van, melyet saját élete során szerzett tapasztalatok alapján old meg. A gondozásban végzett munkája, elhivatottsága, a munkatársak elismerését is kivívta. Nagy lelkesedéssel, tenni akarással végzi munkáját. Szervezőkészség, hatékony munkavégzés jellemző rá. A váratlan helyzeteket, problémákat jól kezeli. Példaértékűen működik együtt az ellátottak családtagjaival, bevonja őket az idős ember életébe. Erősíti a gyermek–szülő közötti kapcsolatot, a megfakult pozitív érzelmeket tartalommal tölti meg. Felszínre hozza az ellátott tartásával, gondozásával kapcsolatos, időnként elhalt felelősségérzetüket. A munkahelyi programokban aktívan részt vesz. Kovács Tamásné munkája során azt a törődést, szeretetet, gondoskodást viszonozza az idősek irányába, melyet cseperedő gyermekként maga is élvezhetett.
- MÁTYÁS GABRIELLA -
A Család és gyermekjóléti központ munkatársa. 2012. évtől közalkalmazottként dolgozik az intézményben. Nagy teherbírású, megbízható munkatárs. A jó szociális munkás ismérvei jellemzik: empatikus személyiség. A munkában segítségére, hozzáértésére számíthatnak kollégái. Racionalitását, logikus gondolkodás módját képes kiválóan kamatoztatni a szakmai munkája során. Energikus, dinamikus személyiség, mely tulajdonságai munka során is jelen vannak és érvényesülnek. Rátermettségét és szakmai tudását már számtalan alkalommal kamatoztatta. Egyénisége, humora a feszültségekkel teli időkben is képes vidámságot csempészni a mindennapokba.
Éljenek soká a szociális munkások!
Kívánjuk, hogy sok örömet találjanak nem mindig könnyű hivatásukban!
Köszönjük munkájukat azok nevében is, akik nem tudnak köszönetet mondani!
Durucz Gabi
fotók: Fodor Péter