„A testvérvárosi együttműködések az európai közösségünk területén, a települések közötti nemzetközi kapcsolatok építésének egyik karakterisztikus formáját jelentik.” - ezzel egyetértve, Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2015. augusztusában, az Európai Bizottság Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynöksége által kiírt, „Európa a polgárokért” elnevezésű program „Testvérvárosi találkozók szervezése” című pályázatára projekttervet nyújtott be, ami támogatásban részesült.
Ennek köszönhetően nyílt lehetőség 2011 után ismét arra, hogy Kisvárdán újból találkozzanak a nemzetközi testvérek 2016-ban. Szeptember 8-tól 11-ig, Kisvárda mellett Kézdivásárhely (Románia), Királyhelmec (Szlovákia), Hildburghausen (Németország), Karmiel (Izrael) és Munkács (Ukrajna) városainak küldöttségei és fiataljai, százötven fő vett részt a minden korosztályt és szakmai érdeklődést kielégítő színes programkavalkádban, mely megelégedést keltett nemzetközi vendégeink körében is.
Kisvárda második testvérvárosi találkozója is sikeresen hozta össze négy napon keresztül a részt vevő települések polgárait, biztosítva, hogy az önkormányzati együttműködés mellett erős informális, személyes kapcsolatok alakuljanak ki közöttünk, hogy megismerjük egymás mindennapi életét, a települések kulturális sokszínűségét és az európai közös, kulturális örökséget megtapasztalva osszuk azt meg egymással.
„A mi városunk” nevet viselő work-shopon mutatkozott be power point-os előadás keretén belül valamennyi település, melyben az egyes városok kultúráját, természeti és épített kincseit, gazdaságát ismerhettük meg, illetve az „Önkéntesség egy jobb világért” című workshopon dr. Papp Tibor görögkatolikus parókus tartott előadást. Vendégeink ellátogattak a Rétközi Múzeumba, templomainkba, a Városi Könyvtárba, megismerkedtek közelebbről is középkori várunk történelmével és fennmaradt értékeivel, megtekintették aktuális kiállításainkat, valamint kiránduláson vettek részt Túristvándiban, Tarpán, Szatmárcsekén és Nyíregyházán. Az EU-s ismeretek bővítése érdekében előadás hangzott el „Az Európai Unió értékei, jövője, az EU hatása a társadalomra címmel, melynek keretében megtekintették Kisvárda valamennyi, eddig megvalósult EU-s projektjeit. Szeptember 9-én este nyilvános, nagy sikerű, habpartival és zenével egybekötött éjszakai fürdőzésen pihentek és szórakoztak vendégeink, majd 10-én szombaton, egész napos, szintén nyilvános városi program zajlott testvérvárosainkkal a főszerepben, ahol a gasztronómia és a kultúra területén is kellemes élményeket nyújtottak saját maguk és Kisvárda lakóinak számára is együttműködve a Szabolcsi Pálinka Lovagrenddel.
A vár tövében testvértelepüléseink a saját nemzetükre jellemző ételekkel, italokkal és ajándékokkal várták a helyi-és környékbeli lakosokat, kulturális csoportjaik pedig a várszínpadon tánccal, énekkel, zenével szórakoztatták a közönséget. A helyi csoportok mellett fellépett a hildburghauseni fúvószenekar, a munkácsi „Brevisz” énekegyüttes, a királyhelmeci Árvalányhaj énekes csoport, a kézdivásárhelyi Harmatfű néptánccsoport és a királyhelmeci színjátszó csoport. A programot a másfél órás, telt házas Musical-Operett Est zárta budapesti vendégművészek - Mészáros Árpád Zsolt, Nagy Sándor, Szerényi László, Kerényi Miklós Máté, Dancs Annamária, Füredi Nikolett - közreműködésével.
„A városvezetés kiemelt fontossággal kezelt teendőinek egyike a meglévő testvérvárosi kapcsolataink élénkítése, elmélyítése, élővé tétele, hogy a kötelékeink megerősödjenek, s hogy a települések állampolgárai megismerjék egymás kultúráját, mindennapi életét. Mert hiszek abban, hogy a személyes kapcsolatok tovább erősítik a köteléket országaink között.” - mondta Leleszi Tibor hozzátéve: „Testvérvárosi együttműködésünk ezzel az alkalommal is még szorosabbá vált, mert azzal a céllal találkoztunk, hogy a kölcsönös megegyezés és felelősség szellemében közösen támogassuk a polgáraink közötti közvetlen kapcsolatfelvételt, különösen az ifjúság körében. Hiszen a testvértelepülési programok során a helységek és lakóik által szervezett események az európai integráció kicsiben történő reprodukciói, itt a települések valóban egy integrált Európát építenek.” - mondta a házigazda, Kisvárda polgármestere.
A rendezvény megvalósulását az Európai Unió Európa a polgárokért programja támogatta. Az uniós támogatásból, 22.000 EUR összegből megrendezett találkozó elérte célját: találkozási lehetőséget nyújtott a helyi közösségek lakóinak, melynek keretén belül kicserélhették tapasztalataikat, nézeteiket és értékeiket, tanulhattak egymás történelméből és közösen együttműködve építhetik majd a jövőt.
- Durucz Gabi -
fotók: Fodor Péter és Vastagh Zsombor