A Kolozsvári Állami Magyar Színházat negyedszázada irányító Tompa Gábor igazgató-főrendezőt köszöntötték a Magyar Színházak XXVIII. Kisvárdai Fesztiváljának díszelőadása keretében.
A bukaresti Nottara Színház The New Tennant (Az új lakó) című, Tompa Gábor által rendezett bemutatója előtt tartott ünnepségen Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, a fesztivál védnöke kiemelte: egy-egy ilyen „valódi reneszánsz ember" vezette társulat és alkotóközösség példáján keresztül látható az a folyamat, amelynek során egy szakmai műhely - a progresszív és kísérletező színház lehetőségeit kihasználva - megtalálja saját hangját és arculatát, és ezzel világszínvonalú terméket hoz létre. Örülnünk kell annak, hogy a magyar színházművészetre felfigyel a világ, elismerik rendezőinket és dramaturgjainkat - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy ehhez az elismeréshez kiváló alkotói közösségre, tehetséges művészekre és természetesen jó közönségre is szükség volt.
A fesztivál-házigazda Kisvárda polgármestere, Leleszi Tibor méltatta a színházi szakember munkásságát. „Most egy olyan szakmai kiválóságot köszönthetünk, aki immár 25 éve irányítja, és adja szívét lelkét a színháznak, a színészeknek és a közönségnek. Aki ennyi év után is megmaradt embernek, szigetnek, reménykedőnek, győzelemre törőnek, és gondolkodónak. Kívánom, hogy a szakma kiválóságaként rengeteg tanítvány és színész haladjon tovább azon a sikerekkel és kitartással kövezett úton, amelyet Tompa Gábor fáradhatatlan odaadással épített és épít a mai napig is.”
Ez nem egy egyén, hanem egy nagyszerű, állandóan megfiatalodó együttes elismerése – mondta köszönő szavaiban Tompa Gábor. Az egyetemi oktatóként, színészpedagógusként és költőként is aktív direktor szerint a társulat azt próbálja munkájával tudatosítani, hogy a magyar kultúra egy és oszthatatlan Magyarországon, Kolozsváron és a világban egyaránt.
Tompa Gábor világhírű erdélyi magyar színházi rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója és főrendezője, egyetemi oktató, színészpedagógus, költő. Igazgatása alatt a Kolozsvári Állami Magyar Színház európai hírű színházi műhellyé vált (2008 óta tagja az Európai Színházi Uniónak is, egyetlen magyar tagszínházként), számos nemzetközi, hazai és anyaországi kitüntetést szerzett és olyan alkotókat vonzott, akiknek köszönhetően az intézményt a szaksajtó mára "a legjobb magyar színtársulatként" tartja számon.
1957. augusztus 8-án született Marosvásárhelyen. Édesapja a szintén nagy hírű rendező, színházigazgató Tompa Miklós. Miután 1981-ben rendezői diplomát szerzett, a Kolozsvári Állami Magyar Színházhoz szerződött rendezőnek. Már korai rendezéseiből is nyilvánvalóvá vált, hogy a nagy realista mesterektől (is) tanult Tompa nem csupán továbbfejleszti a nagy elődök színpadi megoldásait, de sajátos rendezői nyelv megteremtésére törekszik. Általa hangsúlyosabban törtek be az erdélyi magyar színpadokra az ekkoriban épp fénykorát élő, nemzetközi elismerésnek örvendő román színház technikái, képszerű megoldásai. Tompa Gábor olyan újítóként lépett fel, aki a "hiányzó" avantgárd szellemiséget, az abszurd, szimbolista, ritualizáló, szcenografikus technikákat is sorra "kipróbálta" Kolozsvár színpadán. Merész kísérletezéssel közelített minden műhöz, újszerű rendezői nyelvében ötvözte a magyar és román színház legjobb hagyományait, a nagy elődök eredményeit, figyelve a legújabb nemzetközi fejleményekre is. Egyéni látásmódjával olyan formanyelvet alkotott, amely összetéveszthetetlenné tette "művészi kézjegyét".
1989-től a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet tanára, majd megalapítja a kolozsvári színiegyetemet a Babeș-Bolyai Tudományegyetem keretében, amelynek 1991-től rendezői képzését is vezette.
1990-ben lett a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgató-főrendezője. Hamar hozzálátott a színház arculatának átformálásához. Igazgatása alatt eltörölte a bérletrendszert, felszámolni igyekezett az általa megkövesedettnek ítélt struktúrákat, nyitni próbált a legkorszerűbb tendenciák felé. Új közönségrétegeket kívánt megszólítani (és kinevelni), ebbéli törekvéseiben pedig elsősorban a fiatal értelmiségre és a kolozsvári egyetemistákra alapozott. Heves támadások érték a konzervatívabb közönségrétegek részéről, számos kolozsvári értelmiségi, közszereplő és színházi ember támadta merész lépéseit. Mellé állt ugyanakkor az erdélyi értelmiség egy másik jelentős része (ennek következménye lett az a híres-hírhedt levélváltás, amely a kolozsvári és országos magyar sajtó, de elsősorban a kolozsvári Szabadság napilap hasábjain zajlott személye és az általa eszközölt változtatások körül. Kérlelhetetlenségével és kitartásával hamar afféle "erdélyi színházi fenegyerek"-ké vált, aki később sem szűnt meg konfliktusos személyiségnek lenni (legutóbb kolozsvári értelmiségiek egy csoportja követelte leváltását a színház éléről, de akinek törekvéseit szakmai sikerek sokasága és az ezeket koronázó nemzetközi hírnév igazolja.
2006-ban alkotói munkásságáért az Európai Színházi Unió egyéni tagjává választotta. 2008-ban az általa vezetett intézmény is felvételt nyert a Színházi Unióba. 2007 januárjától a Kaliforniai Egyetem (San Diego) Színházi Tanszékén a Rendezői Program vezetője.
Durucz Gabi
Tompa Gábor életrajzának forrása: Wikipedia
Fotók: Fodor Péter