A Kisvárdai Települési Értéktár Bizottság, a Várday István Városi Könyvtár és a Rétközi Múzeum közös szervezésében nyílt kiállítás Kisvárdai Ősök-Kisvárdai Értékek címmel a könyvtárban.
A rendhagyó tárlaton a kisvárdai Grósz-Nagy család három tagjának munkásságával ismerkedhetnek meg a látogatók május 16-ig.
„Büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy olyan kisvárdai születésű és kötődésű emberek életművéből és emlékeiből született kiállítás, mely városunk hírnevét öregbíti, s anno öregbítette. A Grósz-Nagy család két generációt felölelő nemzedék képviselői, akik maradandó értékeket alkottak, maradandó emlékeket hagytak maguk után, melyet ez a kiállítás is hűen tükröz.” - mondta köszöntőjében Nagy Józsefné, Kisvárda alpolgármestere.
A Grósz-Nagy család érdekes és nagy ívű életpályát, Néző István helytörténész, a Kisvárdai Települési Értéktár Bizottság elnöke mutatta be. Grósz Benő építész maradandó épületekkel írta be nevét Kisvárda és több magyarországi település történetébe. Fia, Géza Európa-szerte ismert autókarosszéria-tervező és gyártó volt, autóival több első díjat szerzett a két világháború közötti időszakban. Nagy Benő lánya, Ibolya, a fotózás mellett kötelezte el magát, és szintén hírnévre tett szert hazánkban és Franciaországban. Az ő alkotásaik mellett az érdeklődők megtekinthetik Nagy Ibolya fiának, a Svájcban élő Sarló András feleségének, Elisabeth Brühlmannak a fotóművészeti munkáit is.
A könyvtári kiállítás folytatásaként pedig, koncerttel egybekötve avatták fel a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola állandó tárlatát is. A rendhagyó „emléksarok” a zeneiskolai épület egykori tulajdonosainak és leszármazottaiknak, a Grósz-Nagy család két generációt képviselő három tagjának állít emléket. Ezek a falak őrzik emlékét, egy minden ízében és porcikájában a siker, sőt a világsiker felé orientálódott családnak, akik az építészettől a fotóművészeten keresztül a karosszériatervezőig, számos ágban képviseltették magukat.
„Örömmel tölt el, hogy nemcsak egy ember, hanem egy egész család vált hírvivőjévé városunknak, szerte a nagyvilágban. Úgy gondolom, hogy ez az épület méltó örökségünk maradt a Művészeti Iskola révén, mely mától a Grósz-Nagy család emlékét is méltón őrzi. Ez a ház, mára egy fantasztikus birodalommá nőtte ki magát, ahol a tehetség és a művészet harmonikus összetartozása figyelhető meg. Sikerek és elismerések koronázzák meg azt az áldozatos munkát, mellyel az itt tanuló növendékek, minden egyes alkalommal elvarázsolnak minket.” - mondta az állandó kiállítás megnyitóján Nagy Józsefné alpolgármester.
A Várday István Városi Könyvtárban megnyitott tárlat a Grósz-Nagy család munkásságát öleli fel, míg a zeneiskola épületében berendezett emlékkiállítás a család életével ismerteti meg a látogatót.
- Durucz Gabi -
fotók: Fodor Péter
és Vastag Zsombor