A kisvárdai festő-grafikus művész, Szeifried Zoltán, 2005-től szervez nemzetközi alkotótáborokat a Komárom-Esztergom megyei, római kori településen, Epölön. Útjai során sokat hallott az „őrült gróf”-nak aposztrofált Sándor Móricról, annak vakmerő életviteléről, kalandjairól.
A kisvárdai művészt képzeletét megragadta a nem mindennapi kalandokba bocsátkozó gróf személyisége, s mint alkotó ember elhatározta, hogy festménysorozat formájában örökíti meg a lovas bravúrjait.
Sándor Móric sok főúrhoz hasonlóan, megengedhetett magának szinte mindent, amit kigondolt. Míg a legtöbb „atyámfiai” léha, önimádó és pusztító életet éltek, a gróf a lovak, a vívás, az úszás, a vadászat szerelmeseként, elkötelezett sportember volt, aki több nyelven is beszélt, világlátott, széles műveltségű világfi hírében állt. A lovakhoz ösztönösen értett, mindenki őt akarta legyőzni egész Európában, sikertelenül. Közel háromszáz feljegyzett kalandja ismert.
„Egy ilyen kaliberű ember munkásságát, aki méltán kapta meg Londonban az „Ördöglovas” jelzőt, úgy éreztem másoknak is látniuk kell. Negyvenhárom képemen, minden évszak és napszak megjelenítődik az öngyilkossággal határos, esztelen bravúrokon keresztül. A sok esetben humoros és ironikus kalandjait a jövőben továbbra is megörökítem más technikával, mint az olaj.” - mondta Szeifried Zoltán, hozzátéve: „Úgy vélem, életének ilyen módon való bemutatásának megvan a létjogosultsága, és tapasztalataim szerint az érdeklődő igény is. Személye a magyar kultúrtörténet egyedi sokszínűségét képezi. Régebben, magam sem tudtam róla szinte semmit, úgy véltem sokan vannak így személyével kapcsolatban. Ezért vándortárlatok formájában bemutatom kalandjait, az ország különböző pontjain.”
A vándortárlatot első alkalommal 2010-ben, Epölön és Bajnán a Kastélyparkban láthatták az érdeklődők, mely tárlatok nagy visszhangot váltottak ki az emberekből. 2015 év elejétől pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és más régiókban is bemutatkozott a kollekció, a már kibővült repertoárral együtt. Látható volt Ajakon a Kultúra Házában, Tornyospálcán a Kastélygalériában, Dögében az Ifjúsági Házban, Fényeslitkén a Művelődési Házban, Aranyosapátiban a Faluházban és Vásárosnaményban a Művelődési Központban.
Az öt éve tartó vándortárlat jelenleg Vaján, a Vay Kastélyban látható. Valamennyi térségi bemutatót, Tóth László nyugalmazott kisvárdai gimnáziumi tanár élményszerű megnyitói tették színesebbé.
- Durucz Gabi -