2015. október 15-én, a „TÁMOP-3.1.4. C-14 - Innovatív iskolai pályázat” című projekt keretében, Oravecz György zongoraművész, Liszt Ferenc és Muszorgszkij műveiből adott koncertet a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola dísztermében.
Grandiózus zongoraműveket hallhattunk. A zeneszerető megcsodálhatta a zongoraművész virtuozitását és energikus, egyedi játékstílusát. Kisvárdán szép számmal élnek komolyzenét értő és kedvelő polgárok, most lehetőség nyílott, hogy helyben hallhassák a remekműveket.
A zongoraművész 1963-ban született Budapesten, zongorázni nyolc éves korában kezdett. 1981-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója volt, tanárai Lantos István és Kocsis Zoltán voltak. 1986-ban a Cziffra Alapítvány ösztöndíjasa lett, majd 1987-ben megszerezte zongoraművészi és tanári diplomáját. Az ezt követő években Európa számos országában adott nagy sikerű koncerteket: fellépett Kanadában, az Egyesült Államokban, több ízben vendégszerepelt Brazíliában és Hongkongban is. Az eltelt években egyre inkább Liszt-specialistaként vonult be a zenei köztudatba, melynek elismeréseként 1993-ban, Rómában felkérték, hogy egy olasz történészek által felkutatott, eredetileg Liszt számára készített zongorát felújítása után ő mutasson be a nagyközönségnek.
Kisvárdai koncertje előtt Dr. Gulácsyné Turi Erika Erzsébet,
a billentyűs tanszak munkaközösség vezetője beszélgetett a zongoraművésszel:
Zeneiskolás korában mennyit gyakorolt?
- Emlékeim szerint, már akkor az volt a fontos, hogy minden nap odaüljek a hangszerhez. Ma is így van. Az időt nem figyeltem.
Hogyan küzd a lámpalázzal?
- A lámpaláz inkább segít. Ez egy felfokozott idegállapot, nem kell vele küzdeni. Jó, ha jelen van.
Tudjuk, kedvenc zeneszerzője Liszt Ferenc, most mégis másokról kérdezem. Legszívesebben milyen kortárs komolyzenét játszik?
- Szeretem a XX. század zeneszerzőit. Nagy kedvencem Bartók Béla.
Weiner Leó művei megérintik? A mi művészeti iskolánk az ő nevét viseli.
- Weiner kamarazenéjét játszottam. Zenéje tiszta, érthető, artikuláltan szól. Nagyszerű műveket írt.
Tudom, hogy a tanítás jelen van az életében. Melyik budapesti zeneiskolában tanít?
- Az újbudai Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskolában, Szigetmonostoron valamint a Szimfónia Programban is tanítok. Az utóbbi egy speciális zeneoktatás, itt nem a zenei mutatókat mérjük, inkább a szociális oldalát vizsgáljuk. Tehát én is Weinerből érkeztem.
Mit üzen a kisvárdai gyerekeknek?
- Tanuljanak hangszeren játszani. A zene elősegíti érzelmeink kifejezését és kitartásra ösztönöz. A hangszeres játék számos olyan készséget fejleszt, ami nélkülözhetetlen a tanuláshoz: az értelmi készségeket, a koncentrációt, emlékezőképességet. Javítja a kéz finom, apró mozgásait, a szem-kéz koordinációt.