Két éve már, hogy elhunyt Bódi László, becenevén Cipő, magyar rockénekes, zeneszerző, dalszerző, a Republic együttes alapító tagja, énekese és frontembere, Magyarország egyik legsikeresebb zenésze, dalszerzője. Az elmúlt két évben számos megemlékezés, róla írt dalok és érte, az ő emlékére szervezett programok őrizték és őrzik ma is emlékét.
Kisvárda azonban más......Kisvárda az Ő életében az iskolai, gyermek,-és ifjúsági évek, az első szerelem, az első dalszövegek és dalok, az első zenekar és az örök barátságok városa. A város, mely a posztumusz díszpolgári cím mellett fesztivállal állított emléket egyik büszkeségének. Ez a fesztivál az ő nevével fémjelzett, Bódi László Cipő Dalfesztivál, mely tavaly előtt azzal a céllal jött létre, hogy azok akik szerették, tisztelték, akik emlékét őrzik és ápolják, együtt tölthessenek el néhány napot abban a városban, ahová mindig szívesen és örömmel tért vissza, „haza.”
„Az idén második alkalommal megrendezett fesztiválon is a Cipő emlékéhez köthető zenekarok léptek színpadra a sétáló utcában felállított nagyszínpadon” – nyilatkozta a fesztivál főszervezője, Cipő régi barátja és zenésztársa, Bodrog László. Így nem hiányozhatott a Cipőfűző, Bódi László első, a Besiben alapított zenekara sem, illetve az ő dalait játszó, zenei munkásságát továbbvivő együttesek, mint a Mohikán, a Kiscipő és a Prémvadászok. De itt volt például egy győri „gyermek”, Barton Márton is, aki csak azért utazott szüleivel a messzi városból Kisvárdára, hogy ezen a dalfesztiválon énekelhesse el legnagyobb bálványa, Cipő dalait.
A dalfesztivál egyik legnagyobb kuriózuma, a Tóth Zoltán, volt Republic tag által vezetett „Köztársaságpark-Tóth Zoltán-Republic 1990-2013” volt, melyet Bali Imre, Republic alapító tag, gitáros vendégjátéka és a kisvárdai barát, Bodrog László éneke színesített.
Az idei dalfesztivál háromnapos programsorozatában kapott helyet a Free Dance Nemzetközi Táncfesztivál, a városi augusztus 20-i kulturális,-és sportrendezvények, illetve egy Artisjus-konferencia és az „Öröm a zene” országos tehetségkutató verseny területi döntője is. Az Artisjus konferencián Tóth Péter Benjamin, az Artisjus stratégiai és kommunikációs igazgatója tartott előadást a zenészeknek a jogdíjak szerepéről, a dalok levédéséről, arról, hogy mi számít önálló műnek és mi fel,-illetve átdolgozásnak, továbbá arról is, hogy hogyan bekerülni Magyarország zenei hálózatának a „vérkeringésébe”. A konferencia iránti nagy érdeklődést az is mutatta, hogy már ott a helyszínen többen is regisztráltatták magukat a jogvédő egyesületbe.
„A korábban Hangfoglaló névvel megrendezett zenekari tehetségkutató célja az amatőr, de saját szerzeményeket játszó zenekarok bemutatkozási lehetőségének biztosítása, illetve a nyeremények által ismertség és elismertség szerzése a hazai zeneiparban” - mondta Bodrog László. Az önkormányzati képviselőként is dolgozó szervező elárulta továbbá, hogy a kisvárdai elődöntőre előzetesen tizenöt zenekar nevezett, akik közül öt jutott be a fesztivál alatt lezajló területi válogatóra: a GHP Királyhelmecről, a Tween Falls Nyíregyházáról, a Henimetal Kisvárdáról, az Integral Vortex Nyíregyházáról és az Endorama, mely szabolcsveresmarti és kisvárdai zenészek csapata.
A zsűri pedig: Újfalusi Gábor elnök, (KÖTEG - Könnyűzenei Tehetségkutatók Grémiuma elnöke), további tagjai - Zombor Szabolcs (zenész, producer, szövegíró), Cserteg István (Peron Music Tehetségkutató alapítója), Törőcsik Kristóf (zenész, dalszövegíró) és dr. Török László (ISZC Nonprofit Kft. Kisvárda).
A rendezvény legjobb zenekara a zsűri döntése alapján a GHP, „szózsonglőr” csapat lett. A határon túli együttes amellett, hogy részt vehet az októberi „Öröm a zene” döntőn Budapesten, kisvárdai ajándékként, a nagyszínpadon léphet majd fel a II. Lesz Feszt-en.
Második helyen végzett az Integral Vortex extrém metal zenéjével, akik a II. Lesz Feszt kis-színpadára kaptak fellépési lehetőséget.
A harmadik helyért járó „papírgitárt” pedig a kisvárdai Henimetal zenekar vehette át, akik megnyerő előadásukkal kápráztatták el a zsűrit és a közönséget is. A Henimetal együttes ezen szereplésével, a szervezők ajándékaként, lehetőséget kapott arra, hogy dalaikat a helyi, Friss FM rádióban játsszák.
A díjakat Nagy Józsefné, Kisvárda alpolgármestere és a fesztivál díszvendége, Bódi László húga, Bódi Marica adta át.
(Nem mellesleg megjegyezendő, hogy az országos verseny tavalyi nyertese, a Margaret Island hamarosan Kisvárdán koncertezik a III. Szent László Vigasságok keretén belül!)
A háromnapos fesztivál végén elmondható, hogy Cipő értékrendjéhez méltóan állítottak emléket ebben az évben is „a soha el nem kopó Cipő”-nek, a II. Bódi László Cipő Dalfesztivál keretén belül, Kisvárdán.
- Durucz Gabi -
fotók: Kovács Péter