Augusztus 20-a, az 1938-as székesfehérvári országgyűlés határozata értelmében Magyarország nemzeti és állami ünnepe – I. István király temetésének és szentté avatásának évfordulója, Szent István király ünnepe, az Új Kenyér ünnepe.
István volt a magyarok első királya. Az általa hozott törvényeknek, intézkedéseknek köszönhetjük, hogy a magyarság több mint ezer éve nemzetté vált, és a magyar király emlékét őrizve küzd megmaradásáért és védelmezi szabadságát. A mai nap az új búzából sütött kenyér, az élet jelképének ünnepe is.
A kisvárdai városi ünnepség nemzeti imánk, a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd Leleszi Tibor polgármester ünnepi beszédével folytatódott. A helyi történelmi egyházak képviselőinek - Lizenbold József esperes-plébános, Revák István segédlelkész és Százvai László vezető lelkipásztor – imádsága és az új kenyér megszentelése után, Leleszi Tibor polgármester és Nagy Józsefné alpolgármester asszony adták át a városi kitüntetéseket.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete idén három „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományozott.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült:
DR. BERZÉKY JÓZSEF nyugdíjas főorvos.
Dr. Berzéky József nyugdíjas nőgyógyász főorvos aktív közéleti tevékenységet végez városunkban és a járás területén is. Évtizedek óta tagja a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak, korábban a megyei Jurányi Lajos Egyesületnek, 2008 óta pedig a Béres József TIT Kisvárdai Egyesületének. Ez utóbbi szervezetben az egészségügyi szakosztály vezetőjeként rendszeresen tart előadásokat és tanfolyamokat a különböző korosztályok részére.
Szívügyének tekinti az egészséges életmód szemléletének terjesztését, a prevenciót és a felvilágosító tevékenységet. Jelentős feladatot vállalt az egyesület egészségügyi nevelési projektjének sikeres megvalósításából 2013-ban és 2014-ben.
Évtizedekig dolgozott a kisvárdai Felső-Szabolcsi Kórházban, majd később Sátoraljaújhelyen. Több ezer gyermeket segített világra, sok-sok női beteg köszönheti neki gyógyulását. A betegekkel és a munkatársakkal való kapcsolata példaértékű.
Több mint egy éve, a kezdetektől tagja a kisvárdai Friss FM rádiónak, ahol heti rendszerességgel vezeti saját, Sztetoszkóp elnevezésű egészségügyi magazinműsorát. Korábbi munkahelyén Sátoraljaújhelyen pedig a Zemplén Televízióban is közreműködött hasonló témájú műsorok szerkesztésében.
Tagja a nemrég alakult kisvárdai Férfidalárdának és szívesen vesz részt irodalmi műsorokban és szavalóversenyeken. A "Könyvtári csevegés " elnevezésű szabad akadémiai előadássorozat állandó résztvevője.
Dr. Berzéky József kitüntetését felesége, Katalin kíséretében vette át.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült:
DR. CSONTÓ LÁSZLÓ háziorvos.
Dr. Csontó László címzetes főorvos, Kisvárda legrégebben praktizáló házi orvosa. Az egyetem elvégzését követően hű maradt városához, 1980. októberétől az 1. számú körzet orvosa. Már az egyetemi évek alatt is kiemelkedően tanult. Tanulmányi versenyen élettanból és anatómiából évfolyamelső lett. Fiatal orvosként szakmai igényességét tovább fejlesztette és 1988-ban Általános Orvostanból szakvizsgázott. Kezdeti években is érezhette szülővárosának rokonszenvét, ugyanis az első önkormányzati választáson képviselőnek választották, majd ezt követően két ciklusban bizottsági tagként folytatja közösségi munkáját.
Sokoldalú egyéniségét a DoktoRock Színjátszó-társulatban több szerepben is láthattuk. Egy olyan alkotó közösség tagja, akik 25 éve gazdagítják városunk kulturális életét.
A gyógyítás fontos szegmensének tartja a korrekt, bizalomra épülő orvos-beteg kapcsolatot, amit egyértelműen visszatükröz az 1992-ben szerveződött háziorvosi praxis melynek vezetője, és a hozzá bejelentettek száma a legmagasabb, azóta vállalkozó háziorvosként dolgozik. Kollégáival sikerült olyan emberi és szakmai kapcsolatot kialakítani, hogy kollegiális vezetővé választották. Folyamatos önképzéssel, továbbképzéssel fejleszti tudását, hogy betegeit a legmodernebb medicina által adott lehetőségekhez juttatva, segítse a mielőbbi gyógyulásukat. A gyógyító munkájában a megelőzést legalább ilyen fontos feladatnak tartja.
A város lakosságának szervezett egészségügyi szűrőprogramok népszerűsítésében rendszeresen részt vesz. Közismertsége, közvetlensége, népszerűsége emberi kvalitásain alapul.
Dr. Csontó László kitüntetését felesége, Éva kíséretében vette át.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült:
Csorba István Kadosa, a Magyar Kutúra Lovagja.
Csorba István Kadosa első diplomáját népművelés szakon szerezte, majd esztétikai kurzusokon vett részt. Festészeti tanulmányait nagynevű mestereknél folytatta, majd felsőfokú külkereskedelmi végzettséget szerzett. 1963-tól Porcsalmán, a Művelődési Ház igazgatójaként tevékenykedett, majd különböző, bel- és külkereskedelmi végzettséget szerzett. 1987-től külkereskedelmi, kulturális és oktatási magánvállalkozó lett.
Észak-Afrikától Szibériáig járja a világot, közben ír, fest, kulturális és civil kapcsolatokat épít. Képzőművészként számtalan hazai és külföldi, csoportos és egyéni kiállítás résztvevője. Alkotásai New Yorktól, Budapesten át Kijevig, sok magán- és közgyűjteményben megtalálhatók.
Több tucat nemzetközi képzőművészeti alkotótábor alapító szervezője, résztvevője. Tevékenységi körébe tartozik a határon-túli magyar irodalom, színház- és képzőművészet hazai népszerűsítése, az anyaországiak, különösen a kisvárdai alkotók külhoni megismertetése. Aktív résztvevője és szervezője a civil mozgalomnak. Tucatnyi civil szervezet tagja. Az Első Kisvárdai Képzőművészeti Műhely alapító elnöke, a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület alapító művészeti vezetője, a Felső-Szabolcs Ifjúságáért Egyesület alapító tagja. Több éven át a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Egyeztető Tanács Elnöke.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Egyeztető Fórum alapításának egyik kezdeményezője. Tagja a Városszépítő Egyesületnek, a Rákóczi Szövetségnek, a Rétközi Múzeum Baráti körének. A Kisvárdai Béres József Tudományos Ismeretterjesztő munkájáért magas kitüntetésben részesült. 2004-ben a magyar kultúra ápolásáért, fejlesztéséért, a határokon átnyúló kulturális kapcsolatok építéséért a Magyar Kultúra lovagjává avatták. 2007-től a Magyar Kultúra Lovagrend Tanácsadó testületének tagja. A Lovagrendben kifejtett munkájával is Kisvárda jó hírét terjeszti a határainkon belül és kívül. Arra törekszik, hogy a megszerzett tapasztalatait a fiataloknak átadja és ezzel hozzájáruljon Kisvárda kulturális életének fejlődéséhez.
Csorba István Kadosa kitüntetését felesége, Erika kíséretében vette át.
A városi ünnepséget a Várszínház és Művészetek Háza DoctoRock Színtársulatának zenés összeállítása, a „Fenyő-koncert” zárta.
- Durucz Gabi -
fotók: Kovács Péter