„Van egy dal, amit előbb megtanulsz, még mielőtt a tartalmát megértenéd. Amíg pici vagy, csak hallgatod: a televízióban, amikor a győztes magyar sportolók tiszteletére felkúszik a rúd csúcsára a piros – fehér – zöld nemzeti lobogónk. Vagy az iskolai és városi ünnepélyeken, ahol tiszteletadással és meghatottan éneklik együtt a résztvevők. Aztán egy idő után magad is megpróbálod énekelni, s egyre biztosabban dalolod a többiekkel. Amire az iskolában tanulsz róla, már ismered, szereted, hozzád tartozik ez a dal: a magyar Himnusz.”
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be egyik legnagyobb hatású versének, a Himnuszunknak az írását, erre az eseményre emlékezve ünnepeljük minden évben ezen a napon a Magyar Kultúra Napját.
A Magyar Kultúra Napja nem tartozik a hivatalos, piros betűs ünnepek közé, de már hosszú évek óta egyre lelkesebben és eredményesebben hívja fel a figyelmet azokra a tárgyi és szellemi értékekre, melyeket méltán érezhetünk magunkénak.
Nemzeti himnuszunk születésének napján különböző rendezvények emlékeztetnek minket évezredes hagyományainkra, irodalmunkra, gyökereinkre, múltunkra. Talán ezen az ünnepen keresztül is sikerül felhívni a figyelmet azokra az értékekre, amelyeket az évszázadok alatt sikerült megőrizni, hogy újraéledjen a magyarságban a magyar kultúra iránti tisztelet, szeretet, megbecsülés és nem utolsó sorban az érdeklődés és szomjúság érzése a művészet, irodalom, muzsika, színház iránt. A maga korában is jelentős irodalmi és nemzeti mérföldkőnek számított Kölcsey Himnusz-a, amely a magyar nemzet hivatalos himnusza lett.
Képzőművész „testvéreink” kiállítása
Régi városi hagyomány már, hogy ezen a napon a város kultúrával foglalkozó intézményei kiállítást rendeznek. Így, a nagyszínpadon megtartott ünnepség előtt nyílt meg a 35 éves TICCE gyűjteményes tárlata a Művészetek Háza kiállítóterében. Kisvárda és testvérvárosa, Királyhelmec képzőművészei között az elmúlt években szoros barátság alakult ki. Ennek köszönhetően számos egyéni és csoportos kiállítás keretében mutatják be egymásnak városuk és közösségük életét. Ezt a kiállítást is ennek a barátságnak a jegyében ajánlják az érdeklődőknek.
Először adták át a Virágh Ferenc Díjat
Városunk több évtizede azon települések közé tartozik, mely az ünnephez méltóan, színvonalas produkciókkal tiszteleg nemzeti imánk, írója és nemzetünk kultúrája előtt. A városi rendezvényt a Református Általános Iskola és Gimnázium néptánc csoportjának szatmári tánca nyitotta meg, majd Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere tartotta meg ünnepi beszédét.
Országunkban ezen a napon adják át a magyar kulturális élet kiemelkedő személyiségeit elismerő díjakat. Városunkban eddig, a Magyar Kultúra Napján nem volt helyi szintű díjátadás. Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete azonban, egy tavaly decemberi önkormányzati rendelete értelmében hat szakmai kitüntető díjat alapított.
Ez évtől kezdve
- Angyalossy Pálné Díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek, akik városunkban huzamosabb időn keresztül kiemelkedő teljesítményt értek el a szociális munka területén;
- Diner István Díj azoknak, akik kiemelkedő teljesítményt értek a vállalkozói szféra területén, munkahelyteremtés, közadományozás, támogatások, városunk vagyoni értékeinek növelése, megújulása érdekében;
- Frigyesi József Díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek, akik városunkban kiemelkedő teljesítményt értek el az egészségügy területén;
- Kastal Ferenc Díj adható azoknak, akik a közszolgálatban nyújtottak maradandót;
- a Werner Gyula Díjat pedig a köznevelés területén dolgozók kaphatják.
Az újjonnan alapított díjak közül a hatodik, a Virág Ferenc Díj átadására Kisvárda történetében először, a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett városi ünnepségen került sor. A Virágh Ferenc Díj azoknak a magánszemélyeknek adományozható, akik huzamosabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet folytattak és teljesítményt értek el Kisvárda város kulturális értékeinek teremtésében, megőrzésében, gazdagításában.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testületének döntése értelmében, 2015-ben, a Virágh Ferenc Díjat, első alkalommal CSORBÁNÉ BURCS ERIKA, a Kisvárdai II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola tanára veheti át. Felkérem a kitüntetés átvételére.
Csorbáné Burcs Erika a Kisvárdai II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola angol-nyelv szakos tanára. Tudatosan törekszik a magyar kultúra ápolására, a kulturális kapcsolatok fejlesztésére. Közös programokat szervez a határon túli testvérintézményekkel és civil szervezetekkel, kihasználja az ebből adódó lehetőségeket az értékek közvetítése, a nemzeti összetartozás erősítésére. Napi munkájában is hangsúlyozódik a hazaszeretetre nevelés gondolata, értékteremtő munkájában fontos szerepet kap a tehetséggondozás, a cselekvő hazafiság eme nemes megnyilvánulása.
Nevéhez számos program megvalósulása kötődik:
- kapcsolatfelvétel határon túli intézményekkel (Munkács, Szatmárnémeti, Királyhelmec),
- civil kapcsolatok felvétele (EKICM, Falvak Kultúrájáért Alapítvány),
- Első, Második és Harmadik Nemzetközi Diáktalálkozó,
- Rákóczi Jubileumi Nemzetközi Képzőművészeti és Történelmi kiállítás,
- 1956-os városi ünnepség,
- „Emlékezz”elnevezésű, nemzetközi megemlékezés a trianoni békekötésre,
- Képzőművészeti kiállítás a Magyar Kultúra Napja alkalmából,
- Nemzeti Összetartozás Napja - városi rendezvény,
- Együttműködési Megállapodás kötése a Kárpátok Művészei és Kulturális Egyesülettel,
- ”Arad Mártírjai” elnevezésű megemlékezés és nemzetközi képzőművészeti kiállítás szervezése,
az intézmény kulturális koncepciójának kidolgozása, Rákóczi Gála, Karácsonyi ünnepségek szervezése.
Anyanyelvünk táncban és zenében
Az idei kulturális összeállítás neve: „Anyanyelvünk táncban és zenében”, melyben Kisvárda oktatási intézményei és kulturális csoportjai emlékeztettek bennünket évezredes hagyományainkra, gyökereinkre, múltunkra. Ez a MAGYAR KULTÚRA.
A 192 éve, Kölcsey Ferenc által íródott Himnusz című költeményt Sinka Ádám, a Bessenyei György Gimnázium tanulója szavalta.
A kulturális műsor zenei összeállításában közreműködtek a Weiner Leó Alapfokú Zene és Művészeti Iskola növendékei:
- citerán játszottak Ladányi-Pócsik Erika tanítványai;
-Újhelyi Norbert zongorán játszott, tanára Tóth-Tömör Ágnes;
- Nagy Judit Lea, Baksa Hajnalka tanítványa hegedűlt;
- „Pókláb manó szövögeti hálóját” címmel, Páricsi-Nagy Rezeda zongorajátékát hallhattuk, aki Dr. Gulácsyné Turi Erika Erzsébet növendéke;
- Bartók Béla: Hegedű-duók művét Fülep Alícia adta elő hegedűn, ő Baksa Hajnalka tanítványa;
- Bencsik Janka Iringó cselló játszott, zongorán kísérte Miller Olga, felkészítője Agárdi Gáborné;
- Weiner Leó: „Nem bánom, hogy paraszttá születtem” című művét Kurucz Hanna játssza zongorán, aki Dr. Gulácsyné Turi Erika Erzsébet tanítványa;
- Nagybőgőn zenélt Baksa Róbert, Zarándy Zoltán növendéke;
- Őt követte Komár Anna Eszter csellójátéka. Agárdi Gáborné tanítványát Miller Olga kísérte zongorán;
- Régi magyar táncokat játszott hegedűn Monostory Marcell Huba, Baksa Hajnalka tanítványa;
- a zenei összeállítást Tóth-Tömör Ágnes növendéke, Pethő Levente Ferenc zongora játéka zárta.
A kulturális műsor zárásaként a Református Általános Iskola és Gimnázium néptánc csoportja bodrogközi táncokat adott elő.
A Magyar Kultúra Napján egy-egy program, esemény kapcsán sokan, sokféle módon próbálnak megmutatni, átadni valamit kulturális, művészeti életünk értékeiből. Ez volt az a nap Kisvárdán is, amikor főhajtással emlékezhettünk meg legfontosabb közös kincsünkről, amely megkülönböztet bennünket más népektől.
- Durucz Gabi -
A fotókat Vastagh Zsombor és Szabó Sándor készítette.